25.04.2022
Kolor dziąseł u kota. Co powinno cię zaniepokoić?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zaglądasz kotu do pyszczka? Nie? Najwyższa pora to zmienić! Sprawdź, jaki kolor dziąseł u kota jest normalny, a jaki powinien cię zaniepokoić.
fot. Shutterstock
Chcesz wiedzieć więcej o zdrowiu kota? Regularnie zaglądaj mu do pyszczka. Kolor dziąseł dostarczy ci wiele ważnych informacji na temat tego, co dzieje się w ciele kota, a także pomoże w porę wychwycić problemy z zębami.
Jak wyglądają zdrowe dziąsła?
Dziąsła zdrowego kota mają kolor jasnoróżowy. Powinny być wilgotne, gładkie i błyszczące. Po lekkim naciśnięciu na dziąsła palcem bledną, ale już po sekundzie wracają do swojego naturalnego koloru. Na kocich dziąsłach mogą też pojawić się czarne plamy – ich przyczyną jest pigmentacja i nie jest powodem do niepokoju.
Kolor dziąseł u kota może świadczyć o chorobie!
Jeśli dziąsła kota mają inny kolor niż różowy, może to świadczyć o rozwijającej się w kocim organizmie chorobie. Jakich odcieni w jamie ustnej czworonoga nie należy ignorować?
- Blade dziąsła u kota – świadczą o niedokrwistości z powodu krwotoku wewnętrznego lub zewnętrznego czy anemii. Taki kolor dziąseł wymaga natychmiastowej wizyty w lecznicy weterynaryjnej. Zignorowanie może prowadzić do śmierci kota.
- Sine dziąsła u kota (niebieski, fioletowe lub szare) – wskazują na niedotlenienie. Może być to spowodowane zapaleniem płuc, problemami z tchawicą czy alergią. I w tym przypadku konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem weterynarii.
- Czerwone dziąsła – najczęściej świadczą o stanach zapalnych czy infekcjach dziąseł. Za główną przyczynę uznaje się nagromadzenie płytki nazębnej. Kot wówczas odczuwa dyskomfort podczas spożywania pokarmu, a nawet może odmawiać sobie jedzenia. Ciemnoczerwone dziąsła mogą też świadczyć o przegrzaniu zwierzęcia.
- Żółte dziąsła – wskazują na problemy z narządami – wątrobą lub nerkami. Niezbędne jest przeprowadzenie badań diagnostycznych.
Nie lekceważ też żadnych narośli i zgrubień, które mogą być pierwszym objawem nowotworu.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
27.04.2025
Twój niewychodzący kot też może mieć robaki
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
To, że twój kot jest typowym domatorem i nie wychodzi na zewnątrz, wcale nie oznacza, że jest wolny od robaków i pasożytów. Skąd biorą się robaki u kota niewychodzącego i jak im zapobiegać?
undefined
25.04.2025
Ile razy dziennie sika kot?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kocie wycieczki do kuwety często przebiegają niezauważenie. Koty lubią załatwiać się w nocy albo wtedy, kiedy nikogo nie ma w otoczeniu. W związku z tym rzadko zastanawiamy się, ile razy dziennie sika kot. Tymczasem powinniśmy to wiedzieć – również po to, aby móc ocenić jego stan zdrowia.
undefined
03.04.2025
Choroby odkleszczowe u kotów. Sprawdź, co przenoszą kleszcze!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Choroby odkleszczowe u kotów traktowane są nieco po macoszemu. Mniej się o nich mówi, ale i rzadziej je diagnozuje. Nadal jednak zagrażają zdrowiu, a nawet życiu zwierząt. Co musisz o nich wiedzieć?
undefined