01.04.2023
Jak rozpieszczać kota na diecie?
Marta Tomala
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Właściciele kotów wiedzą, że ich zwierzaki mają swoje sposoby na wymuszenie od nich smakowitych przekąsek. Jednak co zrobić, jeśli nasz kot powinien schudnąć? Czy niskokaloryczne przysmaki dla kotów to dobry wybór?
fot. Shutterstock
Podobno kochanego ciała nigdy za wiele, ale nie ma to niestety przełożenia na kwestie zdrowotne. Jak uczynić proces odchudzania kota przyjemniejszym? Sprawdź, jakie niskokaloryczne przysmaki dla kotów można włączyć do jadłospisu.
Dlaczego warto dbać o linię kota?
Pulchny kot wygląda uroczo, jednak dodatkowe kilogramy nie dodają mu ani sprawności, ani zdrowia. Zwierzęta z nadwagą są bardziej narażone na problemy ze stawami, choroby serca, cukrzycę, a także zwiększone ryzyko przy zabiegach pod narkozą. Troska o odpowiednią kondycję pupila jest ważnym elementem prawidłowej opieki nad nim.
Łatwiej zapobiegać niż leczyć, więc warto uważnie obserwować pupila, zwłaszcza po zabiegu kastracji, a także w miarę upływu lat. Starsze koty łatwiej przybierają na wadze ze względu na zmniejszającą się z wiekiem potrzebę aktywności. Z tego samego powodu trudniej je też odchudzić.
Jedzenie, przysmaki dla kota a dieta
Przede wszystkim warto dbać o odpowiednią dawkę pokarmu podawaną kotu. Zapotrzebowanie kaloryczne zależne jest od wielkości, wieku, a także poziomu aktywności naszego podopiecznego. Tabelka na opakowaniu może być dobrą wskazówką, jednak ilość pokarmu modyfikujemy zgodnie z indywidualnymi potrzebami kota.
Chcąc sprawić mu dodatkową przyjemność, starajmy się wybierać niskokaloryczne przysmaki dla kotów. Wilgotne smakołyki Inaba Churu zawierają kilkakrotnie mniej kalorii w tej samej objętości w porównaniu do produktów suszonych. Są dostępne w różnych smakach, a ich kremowa konsystencja kusi swoim smakiem i zapachem również wybredne koty. Półpłynny, mięsny przysmak można oferować jako przekąskę, wyciskając go bezpośrednio z tubki lub serwując do miseczki.
Aktywność jako forma dbania o pupila
Kocięta zazwyczaj bawią się dużo i chętnie. Z wiekiem potrzeba ruchu nieco się zmniejsza i kot coraz częściej rezygnuje z dzikich harców na rzecz miękkiego posłania lub… naszych kolan. Szczególnie koty niewychodzące mogą mieć małą motywację do codziennej aktywności. A brak ruchu sprzyja tyciu…
Bawmy się więc z naszym kotem! Zabawka z futerka ciągnięta na sznurku czy wędka z piórkami będzie dla kota namiastką polowania. Taka aktywność wpływa korzystnie zarówno na jego kondycję, jak i potrzeby psychiczne. Polepsza naszą więź ze zwierzakiem i pozwala mu zaspokoić instynkt łowiecki, który u kotów jest wyjątkowo silny.
Warto bawić się z kotem przynajmniej dwa razy dziennie po kilkanaście minut, a na zakończenie nagrodzić go smakołykiem. Niskokaloryczne przysmaki dla kotów nie zagrożą figurze, a są dla zwierzaka odpowiednikiem małej uczty po udanych łowach. Później mogą oddawać się pieszczotom na naszych kolanach. Właśnie tak wygląda kocie szczęście!
Nie jest prawdą, że kot na diecie nie może jeść żadnych smakołyków. Warto jednak zadbać, aby były to niskokaloryczne przysmaki dla kota, podawane raz na jakiś czas oraz łączone z aktywnością fizyczną podopiecznego.
Artykuł powstał we współpracy z marką Inaba.
Polecane przez redakcję
Reklama
Z wykształcenia inż. zootechnik, z zamiłowania kynolog, wkrótce zoopsycholog. Posiadaczka gromadki szalonych staffików i hodowli pod przydomkiem Avia Cerasis (FCI). Prowadzi konsultacje żywieniowe psów, od diety BARF po bardziej tradycyjne formy karmienia.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
28.05.2023
Czym jest ropień u kota i jak sobie z nim radzić?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czym jest ropień u kota i dlaczego mruczki są na niego tak bardzo podatne? Jak rozpoznać i leczyć tę przypadłość? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na ten temat!
undefined
26.05.2023
Czkawka u kota – co robić, kiedy kot ma czkawkę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czkawka u kota? A i owszem! Czkawka to nie tylko ludzka przypadłość – może pojawić się też u niektórych zwierząt, m.in. u kotów i psów. Czy rzeczywiście jest to powód do zmartwień?
undefined
21.05.2023
FIP u kota, czyli zakaźne zapalenie otrzewnej
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
FIP u kota, czyli zakaźne zapalenie otrzewnej, to postępująca i śmiertelna choroba wywołana przez koronawirusa. Czy da się wyleczyć kota chorego na FIP?
undefined