04.07.2023
Hotel dla kota. Jaki koci hotel wybrać i kiedy z niego skorzystać?
Julia Dzierżak
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Chcesz wyjechać w miejsce, w które nie możesz zabrać kota? A może źle znosi on długie podróże? Zostaw go w hotelu! Uważaj jednak – gdy chodzi o hotel dla kota, nigdy nie decyduje się na niesprawdzone miejsce! Stosuj te zasady, aby być pewnym, że zostawiasz mruczka w dobrej placówce.
fot. Shutterstock
Wybierasz się na wakacje w miejsce, które nie będzie komfortowe dla twojego zwierzaka? A może nie chcesz stresować go podróżą? Istnieje kilka sposobów, by zapewnić mruczkowi opiekę na czas wyjazdu opiekunów. Hotele dla kotów stają się coraz łatwiej dostępne dla opiekunów mruczków, jednak nie każdy z nich oferuje usługi równie wysokiej jakości...
Jak wybrać dobry hotel dla kota?
Hotel dla kota należy wybrać z uwagą i wszystko dokładnie przeanalizować. Nie możemy pozwolić na sytuację, gdy mruczek zostaje pod opieką ośrodka, którego nie sprawdziliśmy. Dlatego wybierając hotel dla kota, nigdy nie bierz nic w ciemno. Zawsze dokładnie sprawdzaj, jakie warunki oferuje dane miejsce! Oto 5 rzeczy, które musisz zrobić, wybierając hotel, w którym zostawisz swojego pupila.
1. Poznaj opinie o kocim hotelu
Od tego powinieneś zacząć poszukiwania hotelu dla kotów. Niekoniecznie sugeruj się wysokimi wynikami wyszukiwań w Google’u. Postaw na sprawdzone przez ludzi (i ich koty) miejsca. Zadaj pytanie na facebookowych grupach, forach dyskusyjnych, zapytaj znajomych kociarzy – z pewnością otrzymasz listę miejsc wartych sprawdzenia. Przeglądając oferty hoteli, które wzbudziły twoje zainteresowanie, nie zapomnij odwiedzić zakładki opinie/komentarze.
Oprócz tego wpisz w wyszukiwarkę frazę „nazwa hotelu opinie” i zapoznaj się z wrażeniami umieszczonymi w źródłach innych niż strona internetowa hoteliku. To zwiększy pewność, że opinie pochodzą od niezależnych klientów i nie podlegały żadnej manipulacji. Zwracaj też uwagę na treść komentarzy. Sztuczne, powtarzalne zdania powinny wzbudzić twoją nieufność i skłonić do drążenia tematu. Albo od razu porzucenia myśli o tym miejscu i szukania dalej lub… przejścia do punktu drugiego.
2. Odwiedź wybrany hotel dla kota
Jedynym sposobem, aby upewnić się, że pozostawiasz kota pod dobrą opieką i w przyjaznym miejscu, jest zobaczenie kociego hotelu na własne oczy. Na takie odwiedziny lepiej umówić się telefonicznie – w hotelach przebywają obce zwierzęta i należy dbać o ich komfort. Podczas oglądania potencjalnego miejsca pobytu twojego mruczka nie bój się pytać i zaglądać we wszystkie zakamarki. Działania hoteli dla kotów powinny być w 100% transparentne. Jeśli czujesz, że coś jest przed tobą ukrywane lub jakiś temat jest omijany, nie lekceważ tego. Chodzi o bezpieczeństwo i komfort twojego podopiecznego. Do miejsca, w którym twój kot zamieszka choćby na kilka dni, powinieneś poczuć pełne zaufanie.
Co powinien mieć dobry hotel dla kota?
- oddzielne, przestronne, dobrze wyposażone boksy,
- przestrzeń wspólną, gdzie koty mogą przebywać pod okiem opiekunów,
- wolierę lub bezpieczny wybieg dla kotów wychodzących,
- pomieszczenie sanitarne, gdzie zabezpieczone są środki chemiczne,
- miejsce do przechowywania i przyrządzania posiłków,
- izolatkę – brzmi groźnie, ale powinna być to bezpieczna, przyjazna przestrzeń dla kotów, które preferują samotność,
- utrzymane w czystości miejsce z kuwetami,
- ustaloną współpracę z weterynarzem i apteczkę dla zwierząt.
Ponadto zawsze powinieneś zapytać o kompetencje pracowników i sposób opieki nad kotami. Kiedy to wszystko zobaczyłeś na własne oczy, zadbaj o bezpieczeństwo swojego kota.
3. Zapoznaj się z zasadami przyjmowania mruczków
To bardzo ważna kwestia, którą każdy hotel dla kotów powinien mieć uregulowaną. Dowiedz się, jakie kryteria musi spełniać mruczek, mający zostać pod opieką placówki. Najważniejsze są szczepienia, odrobaczenie i odpchlenie. Zapytaj się, jak i czy zdrowie przyjmowanych lokatorów jest weryfikowane. Często niezbędne są wystawiane przez weterynarza zaświadczenia lub wpisy w książeczce zdrowia. Wystrzegaj się placówek, które nie kontrolują stanu zdrowia przyjmowanych zwierząt. Spytaj też, czy koty mają ze sobą kontakt i czy jest możliwość, żeby wcześniej przyjechać i zapoznać mruczka z nowym terenem. To bardzo ważne, aby hotel odpowiednio bilansował czas towarzystwa i prywatności mruczków.
4. Dowiedz się, jak wygląda karmienie w kocim hotelu
Większość hoteli dla kotów stosuje praktykę karmienia podopiecznych jedzeniem zostawionym przez opiekunów. To bardzo dobra metoda, ponieważ nagła zmiana pożywienia może bardzo niekorzystnie wpłynąć na samopoczucie kota. Odwiedzając koci hotelik, warto zapytać, gdzie i jak przechowywana jest karma oraz jakie są pory karmienia, czy podlegają one dostosowaniu do indywidualnych potrzeb każdego mruczka itp. Chodzi o to, żeby naszemu kotu jak najmniej rzeczy zmieniło się w schemacie dnia, gdy będzie przebywał w hotelu.
5. Upewnij się, że kot w hotelu będzie mógł rozprostować łapki
Nie chcesz, żeby wybrany hotel dla kotów oferował całodobowe siedzenie w boksie… Takim miejscom mówimy stanowcze „nie”! Upewnij się zatem, jak wygląda rytm dnia w wybranym hoteliku. Ważną sprawą jest też kwestia wchodzenia kotów w interakcje – nie wszystkie są towarzyskie. Dowiedz się, jak ta kwestia jest rozwiązywana. Upewnij się również, że koty na wybiegach mają stałą opiekę pracowników ośrodka. Dobrze, aby ci bawili się z podopiecznymi i okazywali im tyle czułości, ile mruczki potrzebują.
Luksusowy hotel dla kotów
Patrząc na ofertę londyńskiego Longcroft Luxury Cat Hotel zaczynamy odrobinę żałować, że w tym miejscu nie obsługują… ludzi!
Zamiast klatek – jedno- lub dwuosobowe pokoje z klimatyzacją i kocimi łóżkami z kutego żelaza. Zamiast standardowej karmy – specjalne posiłki na gorąco serwowane na porcelanowych półmiskach. W menu „A La Cat” znalazły się m.in. krewetki królewskie, gotowany kurczak oraz łosoś. Hotelowi goście mają do dyspozycji prywatne place zabaw, a nad ich potrzebami czuwa wykwalifikowany personel, który – jeśli państwo łaskawie zezwolą – w każdej chwili jest gotów wykonać profesjonalny masaż łapek. Tak właśnie wygląda rzeczywistość w Longcroft – sieci luksusowych hoteli, które obsługują wyłącznie koty.
Pierwszy z niezwykłych hoteli powstał w 2010 roku w Welwyn Garden City – 43-letnia Abi Purser otworzyła go w swoim własnym domu. Od tego czasu sprzedała 17 franczyz na terenie całego kraju – kilka dni temu miało miejsce otwarcie czwartego obiektu w Londynie. Longcroft obsługuje też kocich gości w Walii, a firma już planuje wejście na rynek międzynarodowy.
Jesteśmy pierwszą franczyzową siecią hoteli dla kotów na świecie – nasz plan rozwoju przewiduje wyjście poza granice Wielkiej Brytanii w ciągu najbliższych pięciu lat. Nie szukamy sensacji – po prostu zapewniamy kotom domową przestrzeń. Ludzie poszukują lepszej opieki dla swoich podopiecznych – mówi Abi.
Ile kosztuje wizyta w Longcroft? Chcąc odwiedzić hotel dla kotów, trzeba przygotować się na wydatek rzędu 17-23 funtów (ok. 84-113 zł) za dzień w pokoju jednoosobowym. Właściciele kotów mogą rezerwować wielotygodniowe pobyty – wszystko w zależności od potrzeb. Purser podkreśla, że ich hotele są „czystsze niż niektóre obiekty dla ludzi”.
Wprawdzie nie mieliśmy okazji odwiedzić Longcroft, ale ze zdjęć wynika, że goście tych obiektów są całkiem zadowoleni ze świadczonych tam usług. Chcielibyście, żeby sieć otworzyła swoje placówki także w Polsce?
współautorzy: Agata Kufel
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
3 szkodliwe mity o kotach. Nie daj im się zwieść!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Te trzy szkodliwe mity nie tylko mogą zniszczyć twoją relację z mruczkiem, ale także zrobić ogromną krzywdę zwierzakowi… Nie daj im się zwieść!
undefined
03.12.2024
Jak poprawić swoje relacje z kotem? Oto metody na wzmocnienie więzi!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój kot rzadko przychodzi na kolana i nie bawi się z tobą tak często jak kiedyś? Być może wasza więź osłabła, ale nie załamuj się. Wszystko da się nadrobić. Oto niezawodne sposoby na to, abyście znów byli przyjaciółmi, a twoje relacje z kotem wskoczyły na wyższy poziom.
undefined
03.12.2024
Jak dbać o zdrowie swojego kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty to niezwykle inteligentne i ciekawe świata stworzenia. Jednak bardzo często ich zdrowie, zachowanie, stosunek do człowieka oraz interakcje z innymi pupilami, zależne są od warunków życia oraz spełnienia podstawowych kocich potrzeb. Każdy czworonożny przyjaciel, oprócz ogromu miłości i poświęconego czasu, wymaga także specjalnych akcesoriów, artykułów oraz rozwiązań dostosowanych do jego charakteru, a nawet rasy. Jak zatem dbać o zdrowie swojego kota?
undefined