18.09.2024
Jak często sprzątać kuwetę kota?
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Codziennie, dwa razy w tygodniu, raz na tydzień? Prawidłowa obsługa kociej kuwety jest nieco bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać.
fot. Shutterstock
Obsługa kociej toalety to bez wątpienia jeden z najmniej lubianych obowiązków każdego kociarza. Jednak nie można go unikać – brudna kuweta może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia kota i pozostałych domowników. Co więcej, warto wiedzieć, jak robić to prawidłowo – wbrew pozorom nie dla każdego jest to tak samo oczywiste. Jak często sprzątać kuwetę kota i jakie dokładnie czynności kryją się pod tym ogólnikowym określeniem?
Jak często sprzątać kuwetę kota: na bieżąco usuwaj nieczystości
Gdy charakterystyczne odgłosy powiadomią cię, że twój mruczek właśnie był w toalecie, nie udawaj, że nie słyszałeś. Gdy już ją opuści, idź i od razu usuń za pomocą łopatki nieczystości. Jeśli korzystasz ze żwirku zbrylającego, wyrzucaj też powstałe grudki (odradzamy jednak spłukiwanie ich w toalecie – chyba, że na opakowaniu widnieje wyraźna informacja od producenta, że jest to dopuszczalne).
Jeśli przez większość dnia nie ma cię w domu, każdorazowo sprzątaj kuwetę przed wyjściem do pracy i po powrocie. W ten sposób ograniczysz rozprzestrzenianie się brzydkiego zapachu i ryzyko, że kot za którymś razem wzgardzi nieposprzątaną toaletą i ulży sobie gdzieś indziej. Na przykład na twoim nowym chodniczku łazienkowym.
Jak często sprzątać kuwetę kota: raz w tygodniu wymień cały żwirek
Jeśli używasz żwirku silikonowego, możesz to ewentualnie robić co dwa tygodnie. Sam z pewnością będziesz widział (i czuł), czy to już „ten” moment. Wysyp cały zużyty żwirek do śmieci i dokładnie przepłucz kuwetę ciepłą wodą. Gdy dokładnie wyschnie, umieść w niej nowy, czysty żwirek.
Jeśli chcesz ograniczyć przywieranie żwirku do plastiku, możesz na dno kuwety, pod żwirek, wsypać trochę sody oczyszczonej – będzie wiązać wilgoć i przy okazji zmniejszy skalę wydzielania niemiłych zapachów. Więcej na temat zastosowań sody oczyszczonej w kocim domu przeczytasz TUTAJ.
Jak często sprzątać kuwetę kota: raz w miesiącu solidne szorowanie
Raz w miesiącu zamiast cotygodniowego płukania, poświęć więcej czasu na staranne wyszorowanie całej kuwety. Wyrzuć żwirek i umyj wszystkie elementy za pomocą gąbki i – najlepiej bezzapachowego – płynu do mycia naczyń (możesz też użyć specjalnego środka do czyszczenia kuwet). Nie korzystaj z agresywnych preparatów czyszczących. Mogą uszkodzić plastik, a w razie niedostatecznego spłukania – zaszkodzić kotu!
Warto zwrócić uwagę na płyn, którym będziesz myć kuwetę – niektóre koty są bardzo wrażliwe na zapach. Ryzykowne są zwłaszcza aromaty cytrusowe – mogą trwale zniechęcić mruczka do korzystanie z kuwety… A tego na pewno nie chcesz.
Jak często sprzątać kuwetę kota: raz w roku… wymień ją na nową
Masz wrażenie, że kuweta twojego kota wciąż brzydko pachnie, chociaż regularnie ją sprzątasz i wymieniasz żwirek? Być może najwyższy czas ją wymienić. Według ekspertów powinniśmy co roku wyrzucać starą kuwetę i kupować nową. I wcale nie jest to fanaberia!
Wyjaśnienie jest proste: po roku użytkowania plastik jest po prostu zużyty. Mikrouszkodzenia i rysy powstałe wskutek czyszczenia oraz kontaktu z kocimi pazurami (a przecież koty regularnie kopią w kuwecie) sprawiają, że kuweta absorbuje i zatrzymuje brzydkie zapachy. Jeśli z jednej kuwety korzysta więcej kotów, wymiana może być potrzebna jeszcze szybciej.
Jak widać, pozornie prosta czynność w praktyce sprowadza się do szeregu różnych zabiegów. Warto sumiennie je wykonywać – zarówno ze względu na zdrowie i komfort kota, jak i nasze własne.
Zobacz powiązane artykuły
29.04.2025
Rozmawiasz ze swoim kotem? Nie? Czas to zmienić!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Specjaliści nie mają wątpliwości – mówienie do kota przynosi korzyści i jemu, i tobie. Sprawdź, dlaczego warto rozmawiać z kotem!
undefined
22.04.2025
Zamień swój dom w koci raj! Must have każdego kociarza
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Gdy zapraszamy kota pod swój dach, decydujemy się na coś więcej niż tylko obecność zwierzęcia w domu. Przyjmujemy nowego domownika, który – choć chodzi własnymi ścieżkami – zasługuje na troskę, uwagę i przestrzeń dostosowaną do swoich potrzeb. To odpowiedzialność, która wynika z miłości i szacunku do naszego małego, futrzastego przyjaciela. Co powinno znaleźć się w domu każdego kociarza?
undefined
17.04.2025
Jak zabezpieczyć okna przed kotem?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nawet lekko uchylone okno stanowi potencjalne zagrożenie dla ciekawskiego mruczka. Dlaczego w kocim domu wszystkie okna powinny być zabezpieczone? Sprawdź, jak możesz to zrobić!
undefined