07.10.2022
Dlaczego kot tak uparcie drapie w drzwi, również te od szafy?
Dorota Jastrzębowska
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Budzisz się w nocy, bo kot drapie w drzwi? W dzień też wciąż to robi? O co mu chodzi?
Fot. Shutterstock
Niektóre koty potrafią skoczyć na klamkę i otworzyć sobie drzwi. To też kłopotliwe i raczej nie ochroni drzwi przed podrapaniem, ale przynajmniej nie towarzyszy temu uporczywe miauczenie, często idące w parze z drapaniem w drzwi. Zwykle łatwiej nam zrozumieć kota wychodzącego, który wrócił i drapie w drzwi, by wejść do środka. Mógł się zmęczyć, zmarznąć, czegoś wystraszyć, po prostu zgłodnieć lub… stęsknić się za nami (pamiętaj, że miejsce kota domowego jest w domu - na zewnątrz czyha na niego wiele niebezpieczeństw). Ma wiele powodów, by drapaniem domagać się wpuszczenia do domu. Nie rozumiemy jednak, dlaczego nasz wychuchany pupil, któremu niczego u nas nie brakuje, uporczywie drapie w drzwi, domagając się wypuszczenia na zewnątrz. Co nim kieruje? Spójrzmy na to z kociego punktu widzenia.
Dlaczego kot drapie w drzwi?
Bo nie uznaje sztucznych granic
Twoje terytorium to twój dom i ogród. Kot nie uznaje takich sztucznych ograniczeń. On ma swoje terytorium, którego granice niekoniecznie pokrywają się z powierzchnią twojego domu czy gruntu. Kocie terytorium może obejmować też np. ogród sąsiada, w którym twój pupil czuje się jak u siebie. I nie rozumie, dlaczego nie chcesz go wypuścić, by mógł tam pójść. Tak samo traktuje łazienkę - nie rozumie, dlaczego się w niej zamykasz i odbierasz mu możliwość swobodnego wejścia na jego terytorium.
Ponieważ się nudzi lub jest głodny
Kot może też drapać w drzwi, ponieważ w domu nie ma nic do roboty. Jeśli nie poświęcamy mu czasu poza chwilą podczas karmienia, nie bawimy się z nim w polowanie, zostawiamy go samego na większość dnia – to nic dziwnego, że zwierzak chce szukać jakiegoś zajęcia i bodźców. Jeśli nie zmienimy podejścia do naszego zwierzaka, on nie przestanie drapać w drzwi, chcąc się wydostać z nudnego zamknięcia. Może to być też sposób zwrócenia naszej uwagi - niektóre koty drapią w drzwi, np. od szafy, by poinformować opiekuna, że już pora karmienia.
Kot drapie w drzwi, bo nigdy dotąd nie były zamknięte
Kocie drapanie w drzwi może też być protestem przeciwko ograniczeniu przestrzeni, która dotąd była dostępna. Jeśli do tej pory nie zamykaliśmy jakichś drzwi, a teraz zaczęliśmy to robić, trudno będzie wytłumaczyć mruczkowi tę zmianę. Być może się zniechęci po jakimś czasie, jeśli będziemy konsekwentni i nie ulegniemy mu od czasu do czasu. Każdy wyjątek wydłuży czas oduczania kota od wchodzenia do tego pomieszczenia.
Kot drapie w drzwi, gdyż traktuje je jak drapak
Być może twój pupil ma nawet dwa drapaki, ale manikiur lepiej wychodzi mu na drzwiach, bo wolałby drapak pionowy, a ma poziome? Może drapak stoi w jakimś niekomfortowym dla kota miejscu, np. w korytarzu, którym co chwilę ktoś przechodzi? Albo mruczek nauczył się korzystać z drzwi w celu pielęgnacji pazurków, zanim kupiłeś mu drapak?
Bo drapanie stało się nawykiem
Nawyki są naszą drugą naturą – i ludzi, i zwierząt. Trudno z nimi walczyć. Być może nie uda ci się ustalić, dlaczego twój kot drapie w drzwi, bo gdy je otwierasz, on wcale nie chce wyjść. Ot, nabrał takiego nawyku. Jeśli widzisz, że robi to tak uporczywie, jakby nie mógł przestać, to prawdopodobnie nawyk przekształcił się w kompulsywne zachowanie. A to może wskazywać na problem zdrowotny. Zwierzę może w ten sposób próbować rozładować frustrację, związaną z bólem czy dyskomfortem innego rodzaju. Trzeba to sprawdzić u weterynarza.
Jak powstrzymać kota przed drapaniem w drzwi?
Istnieje kilka sposobów na powstrzymanie kota przed drapaniem w drzwi, jeśli stało się to denerwującym nawykiem, a wykluczyłeś powody medyczne.
- Odwróć uwagę pupila. Użyj do tego celu trawki dla kotów, ulubionych przysmaków mruczka lub podrap go pod bródką.
- Odstrasz kota. Możesz zastosować odstraszacz ze sklepu zoologicznego lub np. jakiś olejek zapachowy, którego twój czworołap nie lubi.
- Kup drapak. Jeśli do tej pory tego nie zrobiłeś, być może to rozwiąże problem. Jeżeli drapak jest w domu od dawna, lecz kot się nim nie interesował, postaw go obok drzwi i spryskaj kocimiętką.
- Baw się z mruczkiem. Rób to tak często, jak tylko możesz. Jeśli uda ci się zmęczyć pupila zabawą, będzie spokojniejszy i zamiast drapać drzwi, pójdzie odpocząć.
- Przygotuj kotu nowe ciepłe miejsce do spania. A najlepiej kilka. Jeżeli drapie w drzwi, bo chce wyjść na poszukiwanie przytulnej kryjówki, ten sposób może przynieść efekty.
- Pomyśl o przygarnięciu drugiego kota. Ta metoda nie zawsze się sprawdza. Jeśli jednak twój pupil jest towarzyski i ciekawski, a ty masz dla niego mało czasu, to może być samotny i znudzony. Towarzysz powinien go pocieszyć i pomóc mu się pozbyć irytującego nawyku.
Jak skutecznie oduczyć kota drapania w drzwi?
Wymienione sposoby odwrócą uwagę kota od drzwi, ale część z nich może zadziałać tylko doraźnie – do następnego razu. Lepszym rozwiązaniem, mogącym przynieść trwałą poprawę zachowania, jest szkolenie. Może to być trudne, bo koty to uparciuchy. Ale co szkodzi spróbować? Może się uda!
Redakcja poleca:
Jak wyszkolić kota, by nie drapał drzwi?
Krok 1. Podejdź do drzwi, które kot lubi drapać. Zamknij je i nagradzaj pupila smakołykiem tylko wtedy, gdy jest spokojny i nie drapie. Ponownie otwórz drzwi i powtórz ćwiczenie kilka razy w ciągu kilku dni.
Krok 2. Poczekaj na moment, gdy kot jest spokojny. Wyjdź i zamknij drzwi. Wróć i zrób to samo ponownie, kilka razy, nagradzając mruczka smakołykiem, jeśli zachował spokój i nie drapał w drzwi.
Źródło: https://www.tag24.com/
Miłośniczka psów, szczególnie terierów. Obecnie opiekunka przygarniętej yoreczki Adelki, wolontariuszka opiekująca się kotami wolno żyjącymi w warszawskiej dzielnicy Ochota, była redaktor prowadząca czasopismo „Mój Pies i Kot".
Zobacz powiązane artykuły
11.09.2024
10 cech świadczących o tym, że bliżej ci do kotów niż do ludzi
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Myślisz sobie czasem, że mógłbyś urodzić się kotem? A może podejrzewasz, że byłeś kotem w poprzednim wcieleniu? Sprawdź, czy masz rację 😉
undefined
26.07.2024
Jaki drapak dla kota wybrać?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Idealnie dobrany drapak dla kota stanowi źródło niezbędnej aktywności i rozrywki dla futrzaka, zaspokajając jego podstawowe potrzeby. Jaki drapak dla kota wybrać? Czym powinien cechować się odpowiedni drapak dla Twojego kota i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
undefined
23.07.2024
8 rzeczy, o których wiedzą tylko opiekunowie kotów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jesteś opiekunem kota? Czy zauważyłeś, że kiedy dzielisz cały swój świat z miauczącym czworonogiem, zaczynasz pewne rzeczy postrzegać nieco inaczej?
undefined