25.07.2022
Jak koty wybierają z kim spać?
Marianna Adamska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Chociaż w domu jest kilku domowników, większość kotów wybiera konkretną osobę, z którą dzieli łóżko.
fot. Shutterstock
Wielu kociarzy na pewno zaobserwowało, że koty co jakiś czas zmieniają miejsce, w którym odpoczywają. Miesiącami mogą bowiem spać w nogach łóżka, by pewnego dnia przenieść się na drapak. Co na to badacze? Przyczyn tego zachowania należy upatrywać w instynkcie zwierzaka. Ponadto okazuje się, że przeciętny mruczek może mieć nawet pięć ulubionych miejsc do spania, w tym u boku opiekuna. No dobrze, a jak koty wybierają z kim spać?
Ciekawostka: Kot przesypia średnio od 12 do 16 godzin dziennie. Większość czasu spędza on jednak na drzemaniu i czuwaniu niż na głębokim śnie, który trwa przeważnie około 5 minut. Dlaczego kot przesypia tyle czasu? Ma to zapisane w genach. Tak samo zresztą jak polowanie (również te na zabawki), które pochłania dużo energii.
Kto się czubi, ten się lubi?
Nie w przypadku kotów. Dla tych zwierząt najważniejsze jest bezpieczeństwo. Kot nie nawiąże relacji z człowiekiem, który notorycznie zakłóca jego przestrzeń osobistą, jest nieprzewidywalny czy zmusza go do interakcji, na przykład na siłę nosi na rękach. Budując przyjaźń z mruczkiem, należy wykazać się cierpliwością - czas odgrywa w tej kwestii kluczową rolę.
Jak koty wybierają z kim spać?
Badacze jeszcze nie pochylili się nad tym tematem (wszystko przed nami). Teorie na ten temat mają natomiast zagorzali kociarze czy behawioryści.
Z kim koty najczęściej dzielą łóżko?
Z karmicielem - nikt się pewnie nie zdziwił… Koty najczęściej śpią z tą osobą, która dba o to, by koci brzuszek był zawsze pełny.
Z osobą, przy której czują się bezpiecznie - koty na wolności są nie tylko drapieżnikami, lecz także ofiarami - instynkt ten to spuścizna po dzikich przodkach. Kot będzie chciał więc zasnąć u boku tej osoby, przy której czuje się bezpiecznie - przy kimś, kto swoją obecnością go nie tłamsi.
Z kimś, kto ma dla nich odpowiedni zapach - koci nos jest wrażliwy na wszelkie zapachy, zaś słuch na dźwięki. Balsamy mogą skutecznie odstraszyć pupila od wspólnego spania. To samo tyczy się głośnego chrapania.
Z osobą, która spokojnie przesypia noce - idealnymi kompanami do wspólnego dzielenia łóżka są opiekunowie, którzy w nocy się nie wiercą i bardzo rzadko zmieniają pozycję.
Z ulubieńcem - według behawiorystki Marilyn Krieger wiele kotów wybiera swoją ulubioną osobę: To ktoś, kto karmi, bawi się z kotem lub ktoś, kto spędza z nim bardzo dużo czasu.
Redakcja poleca:
1. Nawiąż wspaniałą więź z kotem! Podpowiadamy, jak to zrobić
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
04.12.2023
Nieprzyjemny zapach w domu z kotem? Mamy na to rozwiązanie!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Pośród domowych pupili to koty mają opinię niezwykle czystych zwierząt. Kocie zamiłowanie do czystości to nie tylko staranna pielęgnacja futra, ale również wiele codziennych zwyczajów. Wiele mruczków nie chce nawet załatwiać się do nieposprzątanej kuwety.
undefined
01.12.2023
Twój kot nie lubi gości? Oto, co możesz z tym zrobić!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Towarzyski kot zaglądający z ciekawością do przedpokoju, aby sprawdzić, kto nas odwiedził, wcale nie jest rzadkością. A co zrobić, gdy nasz mruczek nie przepada za gośćmi?
undefined
01.12.2023
5 nieoczywistych sposobów na poprawę kociego nastroju. Czy je znasz?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty to zwierzaki bardzo emocjonalne i… przywiązane do swojej rutyny. Niewiele trzeba, by wytrącić je z równowagi. Co zrobić, jeśli nasz kot jest w niezbyt dobrym humorze?
undefined