03.11.2021
Jak usunąć zapach moczu kota?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zapach moczu kota jest wyjątkowo nieprzyjemny, a przy tym naprawdę trudny do usunięcia. Jak poradzić sobie z tym nieprzyjemnym problemem?
fot. Shutterstock
Koty to niezwykle czyste zwierzęta. Jednak każdemu czworonogowi zdarzyć się może wpadka. Co zrobić, gdy kot załatwia się poza kuwetą? I czym usunąć zapach moczu z obsikanych przez kota powierzchni, by nie doprowadzić do poważnego zatrucia u zwierzaka?
Dlaczego koty załatwiają się poza kuwetą?
Obsikanie butów, łóżka czy dywanu nie będzie świadczyć o złośliwości domowego mruczka. Załatwianie potrzeb fizjologicznych poza kuwetą to jeden z pierwszych objawów wielu poważnych chorób, takich jak zapalenie pęcherza, niewydolność nerek czy kamica moczowa. Również silny stres może sprawić, że domowy czworonóg zrezygnuje z korzystania z kuwety. Dlatego jeśli zauważymy, że nauczony czystości mruczek zaczyna posikiwać na meble, podłogę czy nasze ubrania, powinniśmy jak najszybciej udać się z nim do lekarza weterynarii lub skonsultować się ze sprawdzonym kocim behawiorystą. Wdrożenie odpowiedniego leczenia lub terapii behawioralnej może trwale zapobiec kolejnym tego typu wpadkom. Pozostaje tylko jedna kwestia – jak skutecznie usunąć zapach moczu z obsikanych przez kota miejsc?
Jak usunąć zapach moczu kota?
Intensywny zapach kociego moczu szybko przenika w głąb każdego materiału, a usunięcie go domowymi sposobami bywa uciążliwe i czasochłonne. Szorując dywan lub kanapę sodą oczyszczoną, wybielaczem lub octem możemy trwale odbarwić powierzchnię i jedynie zamaskujemy przykre zapachy. Takie środki czystości nie są również całkowicie obojętne dla kociego zdrowia. Silne detergenty mogą wywołać u kotów poważne zatrucia lub silne podrażnienia skóry. Większość kotów będzie też unikać posłań i kuwet przesiąkniętych zapachem octu. Dlatego w domu, w którym mieszkają zwierzęta, należy stosować jedynie te preparaty, które są całkowicie bezpiecznie dla psów i kotów.
Okazuje się jednak, że nie wszystkie środki sprzątające przeznaczone do usuwania przykrych zapachów zwierząt będą równie skuteczne i łatwe w użyciu. Popularne niegdyś enzymatyczne neutralizatory zawierające bakterie rozkładające koci mocz wydawały się ekologicznym i bezpiecznym dla zwierzaka rozwiązaniem. Ich zastosowanie wymagało jednak odpowiedniej temperatury umożliwiającej bakteriom przetrwanie i kilkukrotnych aplikacji na zabrudzone miejsce. Takich preparatów nie powinno się też stosować bezpośrednio na sierść zwierząt… Czym w takim razie szybko i skutecznie usuniemy zapach moczu kota, nie szkodząc przy tym meblom i zwierzakowi?
Specjalistyczne neutralizatory zapachów
Na rynku zoologicznym znajdziemy wiele specjalistycznych, nieenzymatycznych neutralizatorów zapachów, które możemy bezpiecznie stosować w kocim domu. Do jednych z najbardziej skutecznych należą profesjonalne preparaty z linii ODOR SOLUTION. Ich opatentowana formuła szybko i skutecznie eliminuje nieprzyjemne zapachy moczu, kału i wymiocin z przeróżnych domowych powierzchni. Łatwe w użyciu spraye są całkowicie bezpieczne dla kotów i mogą być stosowane nie tylko do czyszczenia dywanów, materacy czy mebli, ale także bezpośrednio na zabrudzoną wydzielinami sierść zwierzaka.
Wśród profesjonalnych preparatów znajdziemy również dodatki do prania, dzięki którym nawet poważnie zabrudzone koce i kocie posłania z łatwością odświeżymy w pralce. Wszechstronne, nieenzymatyczne neutralizatory zapachu mogą być także używane jako bezpieczne dla zwierząt odświeżacze powietrza, które trwale eliminują nieprzyjemne aromaty. Natomiast dzięki wydajnym koncentratom do rozpuszczania w wodzie umyjemy zarówno zabrudzone przez kota niewielkie powierzchnie, jak i całą podłogę w pomieszczeniach, w których na co dzień przebywają zwierzęta.
Neutralizatory usuną nie tylko zapach moczu kota
Neutralizatory zapachu z linii ODOR SOLUTION wyeliminują także nieprzyjemne zapachy pozostawione przez psa, takie jak zapach jego moczu, kału, a nawet wydzieliny gruczołów okołoodbytowych. Preparaty te ułatwią też regularne czyszczenie psich klatek, posłań i kocyków. Nieenzymatyczne neutralizatory zapachu można stosować zarówno w domach, jak i w lecznicach weterynaryjnych, hotelach dla psów czy salonach groomerskich.
Chcesz wiedzieć więcej o produktach Vet Expert? Kliknij tutaj!
Artykuł sponsorowany
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
09.10.2024
Zostawianie kota samego w domu – o czym trzeba pamiętać?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Zastanawiałeś się kiedyś, co robi twój kot, kiedy zostaje sam w domu? Jeśli myślisz, że całymi dniami śpi, to… masz rację. Ale tylko w połowie! Mruczkom przypisuje się często niezależność i powściągliwość. Nie znaczy to jednak, że czasami i one nie czują się samotne. Chociaż koty rzeczywiście radzą sobie z brakiem towarzystwa lepiej niż psy, jednak pozostawienie ich bez opieki również wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak się za to zabrać?
undefined
19.09.2024
Jakie wymagania powinna spełniać kocia kuweta?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kuweta dla kota powinny być przede wszystkim wybrana z uwzględnieniem potrzeb twojego pupila, specyfiki miejsca, w którym ma stanąć, jak i twojej wygody. Dzisiaj nowoczesne rozwiązania, na które warto zwrócić uwagę to na przykład funkcje samoczyszczenia się kuwet i wyposażenie ich w specjalistyczne filtry.
undefined
18.09.2024
Jak często sprzątać kuwetę kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Codziennie, dwa razy w tygodniu, raz na tydzień? Prawidłowa obsługa kociej kuwety jest nieco bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać.
undefined