22.08.2021
Letnie uciechy kotów. Czym się zajmują w wakacje?
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nie tylko ludzie cieszą się, gdy za oknem lato. Koty też mają powody do radości i plany na wakacje!
fot. Shutterstock
Błękitne niebo, muskające skórę promienie słońca, długie dni i ciepłe noce, wakacyjne wyjazdy – nic dziwnego, że większość z nas uwielbia lato. To przyjemny czas również dla mruczków, które potrafią z niego korzystać!
Niebezpieczny upał
Koty są niemal całkiem pozbawione gruczołów potowych. Ich śladowe ilości są na poduszeczkach łap. Koty chłodzą się, wylizując futerko – parująca ślina odbiera nadmiar ciepła. Zdarza się też, że w upalne dni zieją. Jeśli dzieje się to zbyt często, a do tego mruczek jest apatyczny, nie chce jeść i ma problemy z utrzymaniem równowagi, potrzebuje pomocy weterynarza!
Dzieci słońca
Nie jest tajemnicą, że koty lubią ciepło – przez cały rok wytrwale polują na chwile, w których słońce wychodzi zza chmur i oblewa kawałek parapetu czy podłogi. W takich momentach zawsze są na miejscu, gotowe, by rozkosznie się powygrzewać. Tak naprawdę to coś więcej niż upodobanie – to kwestia kociej biologii. Naturalna temperatura ciała u kota wynosi od 38 do 39 stopni C, a więc jest znacznie wyższa niż u człowieka. Naukowcy obliczyli, że mruczki czują się najlepiej, gdy temperatura wokół nich utrzymuje się na poziomie od 30 do 38 stopni C. W takich warunkach nie muszą zużywać cennej energii, by dogrzewać organizm. Nic więc dziwnego, że dobrze czują się latem – nierzadko lepiej niż my.
Więcej towarzystwa…
Latem nie ma szkoły ani uczelni, a w firmach trwa sezon urlopowy. To, że cieszysz się z wakacji lub urlopu, jest oczywiste. Ale o ile nie planujesz spędzić wolnych dni w całości poza domem, ktoś skorzysta z twojej obecności. Tym kimś jest oczywiście twój kot! Spójrz na to z jego perspektywy: przez cały rok wszyscy domownicy są zajęci, a on spędza większość dnia sam w domu. Sytuacja ulega zmianie w okresie letnim – częściej może liczyć na ludzkie towarzystwo. Nie bez znaczenia są też dłuższe dni, które w naturalny sposób zachęcają do większej aktywności. Masz więcej czasu i chęci na tak ważne czynności, jak zabawa z mruczkiem!
…i więcej bodźców
Latem dzieje się wiele ciekawych rzeczy. Kwitną drzewa, krzewy i kwiaty, w ciepłym powietrzu unoszą się różne zapachy, słychać śpiew ptaków, dobrze widocznych przez okna. Nic z tego nie umyka uwadze kota, który w napięciu śledzi życie na zewnątrz. Jeśli macie zabezpieczony balkon, latem mruczek będzie z niego chętnie korzystał.
Gdy robi się za gorąco…
W wyjątkowo upalne dni dobrze jest się ochłodzić – dotyczy to także twojego kota! Sprawdź, jak możesz mu w tym pomóc.
Woda, dużo wody
Porozstawiaj kocie miseczki w różnych punktach mieszkania (również na balkonie) i pilnuj, by zawsze była w nich świeża woda. Możesz też dodać kilka kostek lodu – stanie się przyjemnie chłodna.
Smakołyk na zimno
Daj kotu do polizania zamrożoną kostkę domowego drobiowego bulionu lub wrzuć ją do miseczki z wodą.
Odpoczynek na wysokości
Przenieś kocie posłanie na krzesło albo stolik. Wolna przestrzeń pod meblami i cyrkulacja powietrza sprawią, że legowisko będzie się mniej nagrzewać.
Czas na szczotkowanie
Latem od systematycznego wyczesywania martwej sierści zależy dobre samopoczucie mruczka. Jeśli kot ma długie futro, warto je skrócić na czas upałów – jednak strzyżeniem powinien zająć się profesjonalista.
Wodne zabawy
Gdy żar się leje z nieba, zaproponuj mruczkowi wycieczkę do… łazienki! Puść wodę z kranu i pozwól, by kot na nią polował. Możesz też napuścić trochę wody do wanny (na początek tylko tyle, by ledwie przykryła dno, żeby zwierzak się nie przestraszył) i wrzucić do niej kilka piłeczek, zapraszając pupila do orzeźwiającej zabawy. Może zmoczy choć łapki?
Co koty najbardziej lubią robić latem?
Podczas gdy ty zajadasz się lodami i chłodzisz w basenie, twój mruczek ma własne patenty na miłe spędzanie letnich dni!
Polowanie
Tu brzęczy mucha, tam przelatuje komar – łapki wręcz same się wyciągają… Lato obfituje w owady, które same się pchają do domu – ku twojej irytacji i niekłamanej radości twojego drapieżnego mruczka. Uważaj tylko, by nie próbował złapać osy lub pszczoły!
Opalanie
Wreszcie jest tyle słońca, ile dusza zapragnie – można grzać futerko od samego rana, rozkosznie się przy tym przeciągając. Za ciepło? Żaden problem – chwila odpoczynku w cieniu i już można z powrotem kontynuować drzemkę w promieniach słońca, a dzień jest przecież długi. Czy może być coś przyjemniejszego?
Prace ogrodnicze
Pielenie, podlewanie, przesadzanie, a nawet zwyczajne wąchanie i (oczywiście!) podgryzanie roślinek – wszystko to bardzo miłe i fascynujące letnie zajęcia. Najlepiej, gdy odbywają się w ogródku, ale balkon i mieszkanie też są w porządku – byle było zielono!
Nocne stróżowanie
Uchylone podczas upalnych nocy okna stwarzają nowe możliwości dla uważnego mruczka, który może nie tylko obserwować, ale także nasłuchiwać i węszyć, nadzorując nocne życie w waszej okolicy. Nie umknie mu żaden szelest – czułe ucho wychwyci nawet nocne rozmowy przemykających w trawie myszy!
Letnie spacery
Nie ma to jak obwąchać wszystkie kwiatki w ogródku i zanurzyć łapkę w oczku wodnym sąsiada… Latem koty wychodzące wędrują dalej i chętniej. Niewychodzące – jeśli mają taką możliwość – częściej proszą opiekunów o wspólne spacery na smyczy lub domagają się przynajmniej otwarcia balkonu. W końcu kto chciałby się kisić w czterech ścianach, gdy na zewnątrz jest tak przyjemnie?
Zapisz się do newslettera Koty.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
Zobacz powiązane artykuły
09.10.2024
Zostawianie kota samego w domu – o czym trzeba pamiętać?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Zastanawiałeś się kiedyś, co robi twój kot, kiedy zostaje sam w domu? Jeśli myślisz, że całymi dniami śpi, to… masz rację. Ale tylko w połowie! Mruczkom przypisuje się często niezależność i powściągliwość. Nie znaczy to jednak, że czasami i one nie czują się samotne. Chociaż koty rzeczywiście radzą sobie z brakiem towarzystwa lepiej niż psy, jednak pozostawienie ich bez opieki również wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak się za to zabrać?
undefined
19.09.2024
Jakie wymagania powinna spełniać kocia kuweta?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kuweta dla kota powinny być przede wszystkim wybrana z uwzględnieniem potrzeb twojego pupila, specyfiki miejsca, w którym ma stanąć, jak i twojej wygody. Dzisiaj nowoczesne rozwiązania, na które warto zwrócić uwagę to na przykład funkcje samoczyszczenia się kuwet i wyposażenie ich w specjalistyczne filtry.
undefined
18.09.2024
Jak często sprzątać kuwetę kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Codziennie, dwa razy w tygodniu, raz na tydzień? Prawidłowa obsługa kociej kuwety jest nieco bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać.
undefined