14.04.2024
8 prawd o kotach. Zrozumieją je tylko kociarze!
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Przebywanie z kotem to unikalne doświadczenie, które zrozumieć może jedynie... sam opiekun! Oto 8 prawd, których doświadczył każdy kociarz.
fot. Shutterstock
Niektóre aspekty wspólnego życia z kotem są godne zachwytu niczym mruczenie, a inne… No cóż, lepiej czasami po prostu je przemilczeć. Jednak razem wszystko to składa się na portret szczęśliwego opiekuna kota, bo dla kociarzy mieszkanie z kotem – wbrew pozorom – ma same plusy. Prawda jest taka, że pełne zrozumienie można znaleźć jedynie w drugim opiekunie tego zwierzęcia. To prawda, że koty są niezależne – ale nie oznacza to, że nie potrzebują swojego opiekuna! Wręcz przeciwnie, chcą kontaktu, ale na własnych warunkach. I oto one!
1. Mieszkanie z kotem, czyli wzorki z sierści na ubraniach
Próby utrzymania swoich ubrań – zwłaszcza ciemnych – z dala od sierści pupila nie mają większego sensu. Na początku waszego wspólnego życia pewnie kupiłeś najnowocześniejszy odkurzacz, który w mig miał rozprawić się z futrem. A może nosiłeś tylko tkaniny odporne na sierść (tak, podobno takie istnieją!) i regularnie co tydzień kupowałeś rolki do ubrań? W końcu jednak przestałeś się tym przejmować. I słusznie! Powinieneś z dumą obnosić kłaczki na ubraniach. Niech wszyscy wiedzą, że jesteś opiekunem miauczącego zwierzęcia.
2. Rzeczy lubią spadać. Tak po prostu
Jeśli mieszkanie z kotem i internet nauczyły nas czegokolwiek o mruczkach, to właśnie tego, że uwielbiają swoimi łapkami strącać wszystko to, co akurat uznają za godne… zrzucenia. Musisz pamiętać, że odkąd masz kota, to on jest dekoratorem twojego mieszkania, a nie ty. Jeśli więc chcesz położyć piękny nowy obrus, to mruczek stwierdzi, czy faktycznie pasuje on do mieszkania... Podobnie jak szklanki, bibeloty i inne drobiazgi!
3. Koty śpią, ale... nie w nocy!
Nie imprezujesz, ale mimo tego czujesz, jakbyś to regularnie robił? To wszystko za sprawą kota! Twój mruczek jest przekochany i śpi przez większość dnia? W końcu każdy mruczek przesypia ok. 16 godzin na dobę. Szkoda tylko, że robi to w dzień, a nie w nocy – a zwłaszcza nad ranem!
Gdy tylko ty chciałbyś pospać, koty zaczyna rozpierać niesamowita energia. Szalone rajdy po mieszkaniu, łóżku, a ostatecznie po twoim ciele, drapanie ścian czy usilne próby umoszczenia się na twarzy opiekuna. Przecież kot robi to wszystko z miłości, byś nie zaspał do pracy lub szkoły. A że robi to wszystko godzinę przed budzikiem, to tylko po to, żebyście wspólnie mieli dla siebie więcej czasu, zanim znikniesz kotu z oczu na dobre kilka godzin.
4. Karton lepszy od każdego legowiska
Właśnie spotkał cię zawód życia, bo kot po prostu zignorował najnowsze legowisko, które wybierałeś dla niego przez kilka godzin, a może nawet dni? Wręcz z pogardą ogląda nowe przybytki, omija szerokim łukiem legowisko czy drapak i… od razu udowadnia ci, że kartonowe pudło jest tysiąc razy lepsze niż to, co właśnie mu kupiłeś. A zabawki? Zdecydowanie lepsze są rzeczy – zwłaszcza twoje – codziennego użytku.
5. Jedzenie twojego kota jest... lepsze niż twoje!
Jako odpowiedzialny kociarz na pewno wiesz, że twój mruczek nie może sobie pozwolić na przerwy w diecie. Już po dobie jest to niebezpieczne dla jego zdrowia! A że odpowiadają mu tylko najdroższe puszki, to... po prostu je kupujesz. A sam zjadasz przede wszystkim chleb z margaryną, a na obiad – ziemniaki ze śmietaną. Bo wszystko wydajesz na kota!
6. Kot jest szefem – i już!
Nawet nie próbuj udawać, że jest inaczej. Wszyscy wiemy, kto rządzi w domu, w którym mieszka kot. Podpowiedź: jego ulubione rozrywki to zrzucanie przedmiotów z wysokości, siedzenie na laptopie, gdy próbujesz pracować, spanie, jedzenie, polowanie czy głośne zawodzenie o czymkolwiek mu się podoba. A ty musisz to znosić lub brać w tym udział.
7. Przestrzeń osobista? Nie u kota...
Lubisz czasem posiedzieć bez towarzystwa i się wyciszyć? Twój kot na to nie pozwoli. Gdy tylko wyczuje, że – jego zdaniem – tego potrzebujesz, wejdzie ci na kolana, laptopa albo cokolwiek innego, co uważa za ważne miejsce, i będzie ignorował twoje sprzeciwy. A jeśli go zrzucisz, wróci jak bumerang. Albo się obrazi... Jednocześnie bardzo ceni własną przestrzeń osobistą. Jeśli ją naruszysz, dostaniesz uzbrojoną w pazury łapką...
8. Nigdy nie wiesz, czy twój kot chce cię przytulić… czy ugryźć
Nie ma nic lepszego niż przytulanie się na kanapie z kotem… Dopóki nie wykonasz jednego niewłaściwego ruchu, a on straci cierpliwość: ugryzie cię, by za chwilę uciec do innego pokoju. Musisz się z tym po prostu pogodzić!
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
26.07.2024
Jaki drapak dla kota wybrać?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Idealnie dobrany drapak dla kota stanowi źródło niezbędnej aktywności i rozrywki dla futrzaka, zaspokajając jego podstawowe potrzeby. Jaki drapak dla kota wybrać? Czym powinien cechować się odpowiedni drapak dla Twojego kota i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
undefined
23.07.2024
8 rzeczy, o których wiedzą tylko opiekunowie kotów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jesteś opiekunem kota? Czy zauważyłeś, że kiedy dzielisz cały swój świat z miauczącym czworonogiem, zaczynasz pewne rzeczy postrzegać nieco inaczej?
undefined
08.07.2024
Koty też potrafią! Jak efektywnie szkolić i trenować kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Znany z indywidualizmu i uporu, a więc przysłowiowego chodzenia własnymi drogami, kot domowy raczej nie kojarzy nam się z posłuszeństwem czy wykonywaniem zabawnych sztuczek. To wyobrażenie jednak nieco mija się z prawdą. Koty jak najbardziej można szkolić i uczyć rozmaitych zachowań - ważne, by nauka sprawiała przyjemność obu stronom! Jak efektywnie ćwiczyć ze swoim kotem i jakie może to przynieść korzyści? Dowiedz się z nami!
undefined