27.12.2021
Oczekiwania vs. rzeczywistość. Jak naprawdę wygląda życie z kotem?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Oczekiwania rzadko kiedy są zgodne z rzeczywistością – dotyczy to także wspólnego życia z kotem. Wszak mruczki są pełne niespodzianek i dość często zmieniają zdanie.
fot. Shutterstock
Jeśli masz w domu kota, to prawdopodobnie ciężko będzie ci przypomnieć sobie, jak się żyło bez niego. Być może jednak pamiętasz, że zanim jeszcze w domu pojawił się mruczący zwierzak, miałeś co do niego pewne oczekiwania. Cóż, kot pewnie szybko dał ci do zrozumienia, że w rzeczywistości może być zupełnie inaczej. Czy gorzej? Tego nikt nie powiedział! Pamiętaj, że każdy kot jest inny i wyjątkowy, a im więcej będziesz od mruczka oczekiwać, tym bardziej możesz się rozczarować. Przyjrzyjmy się zatem najczęstszym oczekiwaniom kocich opiekunów i sprawdźmy, jak wygląda życie z kotem.
Jedzenie
Minęły minuty, a nawet i godziny. Ale jest, udało się – wybrałeś najodpowiedniejszą miseczkę, a co ważniejsze – jedzenie. W końcu dla kota i tak najistotniejsza jest zawartość tej najwyższej jakości zastawy. Oczywiście, zanim zdecydowałeś się na zakup pożywnej karmy, najpierw się w tym zakresie edukowałeś. Zadowolony z zakupu zmierzasz w stronę domu, by jak najszybciej napełnić miseczkę (choć trafniej byłoby napisać – brzuszek mruczka) pełnowartościowym pokarmem. Oczami wyobraźni widzisz, jak pupil zajada się nim z niepohamowanym smakiem, oblizuje się, a na koniec jeszcze biegnie do ciebie, mrucząc wniebogłosy, by ci podziękować. Cóż, tak przynajmniej to wygląda w reklamach. A w rzeczywistości? Prawie każdego dnia toczysz z kotem walkę o to, byś nie musiał dzielić się nim własnym posiłkiem. Owszem, saszety kot nie odmówi, ale bardziej preferuje jedzenie z TWOJEGO talerza. Czasami to nawet masz wrażenie, że i ta miska to jakaś taka zbędna – w końcu i tak wszystko ląduje poza nią.
Drapanie
Duży i wielopoziomowy drapak – to coś, o czym marzy każdy kot. Choć na początku większą ciekawość wzbudza kartonowe opakowanie po nim, to ostatecznie zaczyna z drapaka korzystać. Wyleguje się na najwyższej budce, bawi przyczepionymi kulkami, a na dole zaś wyciąga się i ostrzy pazury. Oboje jesteście zadowoleni. Do czasu. Pewnego dnia odkrywasz, że tak naprawdę to wszystko jedna wielka kocia pokazówka, a pod twoją nieobecność rzeczywiście drapie, ale nie drapak, a meble.
Miejsce do spania
Co prawda wyczytałeś, że w legowisku to jednak koty raczej nie śpią. Mimo to i tak nie mogłeś się oprzeć – kupiłeś więc dla kota budkę. Legowisko wydało ci się zbyt pretensjonalne. Przewijając stronę, zobaczyłeś kolejne cudo, a oczami wyobraźni widziałeś już w nim swojego Puszka. Poszedłeś więc o krok dalej i kupiłeś wypasiony hamak na kaloryfer. Z niecierpliwością wyczekujesz na paczkę od kuriera. Jak się później okazuje, twój kot również, tyle tylko, że on na opakowanie po towarze. Wniosek? Nieważne, co kupisz kotu, ważne, by było to zapakowane w wielofunkcyjny karton, który jednocześnie robi za legowisko i miejsce do zabaw. Poza tym, po co kotu posłanie, skoro może spać w kartonie, na krześle, stercie ubrań czy w… łóżku.
Oczekiwania vs. rzeczywistość: wspólne spanie z kotem
Od początku wiedziałeś, że będziesz tworzyć z kotem idealną parę – oboje cenicie sobie drzemki. Zasypiając więc u boku kota, liczyłeś na przyjemny i wygodny sen. Cóż, i w tym przypadku oczekiwania zostały zweryfikowane przez rzeczywistość. Bo choć może i faktycznie trafił ci się kot, który przesypia noce, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że rości sobie prawa do całego łóżka, a w szczególności do twojej poduszki. Dlatego twoje miejsce jest niżej – nie kot, a ty śpisz w nogach. Więcej o kocie i człowieku w jednym łóżku pisaliśmy TUTAJ.
Głaskanie
Kot, który domaga się, aby wziąć go na ręce? To żadne legendy. W internecie istnieje pełno dowodów, które wskazują na to, że mruczki wprost uwielbiają pieszczoty. Zresztą czy nie byłoby miło spędzać samotne wieczory w towarzystwie tak przymilnego zwierzaka i wspólnie oglądać odcinek po odcinku ulubionego serialu na Netliksie? Cóż, prawda jest też taka, że nie każdy kot lubi byś głaskany czy brany „opa”, a zamiast odwdzięczyć się za pieszczoty mruczeniem, zaprezentuje ci krótką lekcję kociej sztuki walki. A miało być tak pięknie…
Oczekiwania vs. rzeczywistość: dwa koty
Dwa koty = dwa razy więcej słodkości. Naoglądałeś się tych uroczych filmików, gdzie mruczki pałają do siebie wielką miłością – razem się bawią, nawzajem pielęgnują, a po całym dniu wspólnych figli zasypiają wtulone w siebie. Czego chcieć więcej? Od razu nachodzi cię myśl, aby w domu pojawił się drugi kot. W końcu co może pójść nie tak? Ten sam gatunek, to na pewno znajdą wspólny język. Okazuje się jednak, że koci rezydent wcale nie życzył sobie panoszącego się w domu drugiego tak dostojnego zwierzaka jak on. Zamiast przytulanek są zaczepki, torowanie sobie drogi, a niekiedy i skakanie sobie do… misek. Oj, nie tak to chyba miało wyglądać. O tym, czy koty potrzebują towarzystwa, dowiesz się TUTAJ.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
10.01.2025
Transporter dla kota. Jaki będzie najlepszy i jak nauczyć kota, by się go nie bał?
Ten tekst przeczytasz w 8 minut
Jaki transporter dla kota będzie najlepszy? Sprawdź, w czym najbezpieczniej zabrać kota na wizytę w gabinecie weterynaryjnym i jak sprawić, by kot nie bał się transportera!
undefined
04.01.2025
Jak kot przeprasza? 5 kocich sposobów na załagodzenie sytuacji
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Co by było, gdyby mruczki miały poczucie winy? Może zawsze brałyby sprawy w swoje łapki, by odkupić kocie winy? Zastanówmy się więc, jak kot przeprasza. Ma na to kilka skutecznych sposobów.
undefined
03.01.2025
Czy koty przepraszają ludzi?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy koty wiedzą, kiedy źle postąpiły i przepraszają opiekunów, aby naprawić swój błąd? Odpowiedź na to pytanie może rozczarować niejednego kociarza.
undefined