21.11.2019
Naturalna opieka nad kotem w XXI wieku
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
W prawie co 3-cim polskim domu jest kot. Przygarniamy pod swój dach mruczka z założenia, że opieka nad kotem jest mniej wymagająca.
fot. Shutterstock
Często decydujemy się na towarzystwo kota uznawanego za indywidualistę, bo nie mamy czasu na bardziej wymagające zwierzęta. Koty dzięki swojej naturze często są postrzegane jako namiastka dzikości w naszym nowoczesnym domu. Jak więc pogodzić jego naturalne potrzeby i współczesny zapracowany styl życia? Jak wygląda opieka nad kotem w XXI wieku?
Kot po polsku
Obecnie w Polsce ponad połowa kotów jest karmiona głównie karmami gotowymi. Wynika to z naszego trybu i stylu życia. Brak czasu na przyrządzanie posiłków dla samych siebie przekłada się na to, że także tylko co 5-ty opiekun decyduje się na przyrządzanie posiłków dla swojego kota. Ilość osób karmiących surowizną czy posiłkami przygotowywanymi w domu stopniowo spada (o ponad 30% na przestrzeni ostatnich 5 lat)[1].
Dzieje się tak nie tylko z braku czasu, ale także ze względu na wiele kłopotów związanych z takim sposobem żywienia, m.in. brak zbilansowania, zagrożenia higieniczno-mikrobiologiczne oraz wynikające z tego problemy zdrowotne kotów[2]. Ale czy to oznacza, że w XXI wieku nie można karmić kota „naturalnie”? Można! Można spełniać naturalne potrzeby kota i robić to w nowoczesnej formie dzięki wykorzystaniu aktualnego stanu wiedzy naukowej. Bo przecież „naturalnie” kot nie polował na steki, kotlety i filety…
Opieka nad kotem, a styl życia współczesnego mruczka
Niestety, większość współczesnych kotów ma zdecydowanie inny styl życia niż ich przodkowie. Nawet jeśli mają możliwość wychodzenia na zewnątrz, to głównie w celu upolowania drugiej miski pełnej jedzenia u sąsiadów. Błędne założenie, że kot musi mieć zawsze dostępne jedzenie w misce, dosłownie rozpasło kolejne pokolenia. Co z kolei wpływa też na zwiększone występowanie problemów zdrowotnych wynikających z nadwagi i otyłości. A tymczasem już od dobrego ćwierć wieku wiemy, jak liczyć zapotrzebowanie pokarmowe kota, aby spełnić jego naturalne potrzeby żywieniowe.
Producenci umieszczają na opakowaniach karm pełnoporcjowych tabele dawkowania. Oznacza to, że pełna porcja takiego posiłku, a nie jego zbyt mała lub zbyt duża ilość, spełnia dzienne potrzeby żywieniowe twojego kota. Dlatego karmy te mają opisy wskazujące w nazwie elementy stylu życia naszego kota np. Purina® Cat Chow® Sterilised – dla kotów po zabiegu kastracji/sterylizacji z tendencją do tycia. Dzięki temu łatwiej nam dopasować odpowiednią karmę do jego indywidualnych potrzeb. Z kolei odpowiedniej wielkości porcja dzienna zagwarantuje prawidłową sylwetkę i zdrowie.
Jak pogodzić pracę z karmieniem kota?
Kota nie trzeba wyprowadzać na spacer, dlatego wiele osób długo pracujących wybiera go na towarzysza. Czy nasz tryb życia można dopasować do naturalnego rytmu posiłków kota? Zobaczmy! W naturalnych okolicznościach kot zjadał w ciągu dnia wiele małych posiłków, a nie każde jego polowanie kończyło się sukcesem. Dlatego pełna miska nie musi mu towarzyszyć przez cały dzień.
Obecnie rekomenduje się, aby przynajmniej jeden posiłek dziennie był podawany w sposób interaktywny. Ukryjmy jedzenie tak, aby musiał je sobie wyciągnąć z zabawki albo schowanej miski na regale. Najlepiej do takiego sposobu karmienia nadaje się karma sucha. Możemy ją wsypać do zabawki, z której nasz kot musi ją wydostać. Tę karmę kot „upoluje” w trakcie naszej długiej nieobecności, gdy będziemy w pracy. Z kolei karmy mokre w saszetkach jako „danie na jeden raz” idealnie nadają się na poranny i wieczorny posiłek. W sam raz przed naszym wyjściem do pracy i zaraz po naszym powrocie. Pamiętajmy też o tym, aby przynajmniej przez kilkanaście minut dziennie pobawić się z naszym kotem, aby nie zdziczał. Posiłek warto podać po zabawie, jako namiastkę udanego polowania.
Karmić nowocześnie z uwzględnieniem potrzeb kota
Musimy pamiętać, aby przy takich założeniach odpowiednio dostosować wielkość posiłków z różnych rodzajów karm (mokrej i suchej) zmniejszając ich objętość o połowę. Jest to dość proste, np. w przypadku przeciętnego kota sterylizowanego o wadze ok. 4 kg, dzienna porcja jedzenia spełniająca jego naturalne zapotrzebowanie na składniki odżywcze będzie wynosiła 1 saszetkę karmy mokrej i około 50 g karmy suchej PURINA® Cat Chow® Sterilised. Gdyby kot ten miał jeść wyłącznie karmę mokrą, jego porcja to 3 saszetki dziennie Cat Chow® Sterilised. W przypadku jedzenia wyłącznie karmy suchej – porcja wynosi 70 g. Jak więc widać pokarmy mokre zwiększają objętość posiłku oraz spożycie wody, co ma korzystny wpływ na funkcjonowanie kota. Pozwalają też w naturalny sposób urozmaicić posiłki naszego kota. Cała linia Purina® Cat Chow® nie zawiera sztucznych dodatków smakowych, barwników ani konserwantów. Do tego jest zrobiona z wykorzystaniem naturalnych składników. Takich, które nie były przed dodaniem do karmy przetwarzane inaczej niż poprzez mielenie, mrożenie czy gotowanie.
Tak więc teraz, wychodząc naprzeciw potrzebom twoim i twojego kota, możesz codziennie karmić go nowocześnie z uwzględnieniem jego potrzeb, karmą bogatą w naturalne składniki, taką jak Purina® Cat Chow®. Przekonaj się sam, jak karma stworzona przez Purinę® – firmę o ponad 125-letnim doświadczeniu – zaspokoi naturalne potrzeby twojego kota na wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
[1] Raport GFK Sierpień 2019 przygotowany dla Nestle Purina PetCare, analizujący dane z 8000 gospodarstw domowych reprezentujących sytuację 13,5 mln gospodarstw domowych w Polsce
[2] Sybilla Berwid-Wójtowicz, Małgorzata Głowacka, Michał Ceregrzyn. Analiza aspektów zdrowotnych żywienia psów i kotów surowym pokarmem pochodzenia zwierzęcego. Magazyn Weterynaryjny, Zeszyt edukacyjny Gastroenterologia, czerwiec 2018
Artykuł sponsorowany
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
09.10.2024
Zostawianie kota samego w domu – o czym trzeba pamiętać?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Zastanawiałeś się kiedyś, co robi twój kot, kiedy zostaje sam w domu? Jeśli myślisz, że całymi dniami śpi, to… masz rację. Ale tylko w połowie! Mruczkom przypisuje się często niezależność i powściągliwość. Nie znaczy to jednak, że czasami i one nie czują się samotne. Chociaż koty rzeczywiście radzą sobie z brakiem towarzystwa lepiej niż psy, jednak pozostawienie ich bez opieki również wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak się za to zabrać?
undefined
19.09.2024
Jakie wymagania powinna spełniać kocia kuweta?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kuweta dla kota powinny być przede wszystkim wybrana z uwzględnieniem potrzeb twojego pupila, specyfiki miejsca, w którym ma stanąć, jak i twojej wygody. Dzisiaj nowoczesne rozwiązania, na które warto zwrócić uwagę to na przykład funkcje samoczyszczenia się kuwet i wyposażenie ich w specjalistyczne filtry.
undefined
18.09.2024
Jak często sprzątać kuwetę kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Codziennie, dwa razy w tygodniu, raz na tydzień? Prawidłowa obsługa kociej kuwety jest nieco bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać.
undefined