01.10.2024
Kulinarne rozpieszczanie: 5 powodów, by podawać kotu zupki
Marta Tomala
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocie zupki - korzystny i smakowity dodatek, czy może jednak zbędna fanaberia? Możesz być zaskoczony - ta forma pokarmu ma liczne zalety! Sprawdź z nami, dlaczego warto skorzystać z takiego urozmaicenia.
fot. Shutterstock
1. Woda podstawą życia
Odwieczna walka o odpowiednie nawodnienie organizmu naszego pupila może stać się znacznie łatwiejsza dzięki zastosowaniu dobrej jakości gotowych kocich zupek. Pustynne pochodzenie kotów determinuje szereg cech, które nie zawsze są korzystne w ich obecnym domowym środowisku. Ich dzicy przodkowie czerpali wodę przede wszystkich z ciał swoich ofiar - to dlatego nasi ulubieńcy rzadko odczuwają chęć napicia się zwykłej wody z miseczki. Czy jednak powinniśmy bagatelizować tę sytuację?
Brak chęci kota do picia wody nie jest, niestety, równoznaczny z optymalnym nawodnieniem organizmu. Dodatkowo, inne mechanizmy oszczędzania wody typowe dla zwierząt pochodzących z bardzo suchych regionów, jak maksymalne zagęszczanie produkowanego moczu, mogą obciążać narządy domowego pupila. Jeśli do równania dodamy udział w diecie karmy suchej i brak troski o nawodnienie - jesteśmy o krok od chorób nerek i dróg moczowych. Kocie zupki ułatwią nam troskę o zdrowie przyjaciela!
2. Koci niejadek
Kto przeżył, ten wie - koci niejadek potrafi skutecznie spędzić sen z powiek troskliwego opiekuna… Zasada “jak zgłodnieje, to zje” niekoniecznie sprawdza się u kotów. Ich wyspecjalizowane mechanizmy zachowań obejmują między innymi wybiórczość i ostrożność, gdy chodzi o wybór spożywanego pokarmu. Ich dzicy przodkowie chronili się w ten sposób przed zjedzeniem zepsutego pożywienia - ciężkie zatrucie w warunkach pustynnych mogły bowiem przypłacić życiem.
Żyjące obecnie w o wiele bardziej komfortowym świecie koty pozostały w wielu przypadkach zwierzakami o iście królewskim podniebieniu. Przegłodzenie kota niestety nie wchodzi w grę - podczas dłuższej głodówki u kota, inaczej niż u psa, dość szybko dochodzi do zaburzenia procesów metabolicznych i zmian w narządach, w tym stłuszczenia wątroby… Jeśli kot nie je dłużej niż 1-2 doby, niezbędne jest podjęcie odpowiednich kroków - kocia zupka użyta jako dosmaczenie posiłku może być doskonałym rozwiązaniem!
3. Posiłek dla żołądka i… głowy
Nasz kot może wydawać się całkowicie udomowionym zwierzęciem, któremu wystarcza wylegiwanie się na kanapie i pieszczoty opiekuna… Tymczasem w jego puchatym ciałku drzemią niezmienione od wieków dzikie instynkty! Kot potrzebuje do ich zaspokojenia różnego rodzaju mentalnej stymulacji. Kocie aktywności są w ogromnej mierze związane z instynktem mającym na celu zdobycie pożywienia - to podstawa, by przetrwać. Nasze koty nie muszą już polować ani poszukiwać pokarmu. Nie oznacza to jednak, że nie mają potrzeby, by to robić!
Popularne sposoby na zaspokojenie potrzeb psychicznych kota to zabawa wędką lub zabawką na sznurku, imitująca polowanie - na jej zakończenie kot otrzymuje coś do jedzenia, co pozwala mu wyciszyć organizm i domknąć tzw. łańcuch łowiecki. Wydobywanie przysmaków przez dziury wycięte w kartonie zapewni mu dawkę rozrywki i wysiłku. Co jeszcze możesz zrobić, by zająć swojego pupila i wzbogacić jego domowe życie? Użyć kociej zupki - jako urozmaicenie diety lub wypełnienie do zabawki, takiej jak lickmata.
4. Problemy trzeciego wieku
Starość nie radość - nie oznacza to jednak, że nie możemy uczynić jej nieco bardziej komfortową, również dla naszych ukochanych zwierząt. Słabe punkty starszy kotów to układ moczowy i… jama ustna. Zachowanie w dobrej formie kocich nerek i profilaktyka syndromu urologicznego kocurów wymaga utrzymania odpowiedniego nawodnienia organizmu. Zmora starzejących się kotów to także problemy z uzębieniem, a z czasem jego częściowa, czy nawet całkowita utrata. Może to doprowadzić do trudności z jedzeniem i braku apetytu… Jak możemy pomóc kotu?
Starszy kot potrzebuje wilgotnego, łatwego w pobieraniu pokarmu. Rozwiązaniem jest wysokiej jakości zupa - kocie zupki Brit Care Cat Soup to aż 95% wilgotności, bezzbożowa receptura i 5 pysznych smaków. Twój kot może wybierać między kurczakiem, indykiem, kaczką, tuńczykiem i łososiem. Zupka Brit Care Cat może być podana osobno, jak i w formie dosmaczenia i nawilżenia codziennych posiłków. Dodatki takie jak tauryna, probiotyki i prebiotyki korzystnie wpłyną na zdrowie kociego serca, układu trawiennego i odporność, a kocimiętka pomoże zachęcić seniora do jedzenia.
5. Powrót do zdrowia
Kot w okresie leczenia oraz dochodzący już do siebie rekonwalescent wymaga większych starań z naszej strony niż zdrowy pupil. Podobna sytuacja zachodzi, gdy mamy do czynienia z kotem uratowanym, przygarniętym - często osłabionym fizycznie i przerażonym po trudnych przeżyciach. Oba przypadki wiążą się z koniecznością odbudowania sił organizmu oraz zachęcenia do jedzenia kota, który niekoniecznie ma na to ochotę… Czy zupki będą odpowiednim dodatkiem do diety dla takich zwierzaków? Jak najbardziej!
Kocia zupka dla osłabionego kota to lekkostrawne i smakowite źródło płynów. Nawodnienie chorego, nie mającego ochoty na bardziej stałe posiłki zwierzaka może być wyzwaniem - intensywnie pachnące kocie zupki mogą uczynić to zadanie łatwiejszym. Przyjmujący szereg leków kot jest szczególnie podatny na odwodnienie i uszkodzenie nerek przez zaleganie toksycznych metabolitów w organizmie. Koty błąkające się lub odebrane z ciężkich warunków często są silnie odwodnione! Brak apetytu wywołany stresem nie ułatwia sprawy… Kocia zupka pomoże przełamać ich opory do jedzenie i… do nas samych!
Artykuł powstał we współpracy z marką Brit Care.
Inż. zootechnik, zoopsycholog, behawiorysta psów i kotów, konsultant ds. żywienia zwierząt. Właścicielka hodowli psów rasy staffordshire bull terrier zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce (FCI). Absolwentka Wydziału Nauk o Zwierzętach warszawskiego SGGW
Zobacz powiązane artykuły
04.09.2024
Jaka woda powinna znaleźć się w kociej miseczce?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwykła kranówka czy mineralna z butelki? Jaka woda jest najkorzystniejsza dla kota?
undefined
01.09.2024
Po czym poznać, że dobrze karmię kota? Na co zwrócić uwagę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty bywają wybredne, nie wszystko im w smak, a my musimy zadbać o to, by dostawały wszystkie potrzebne składniki. Na co zwrócić uwagę, wybierając karmę dla pupila? Kilka rzeczy koniecznie trzeba wziąć pod uwagę!
undefined
17.06.2024
5 kocich wybryków przy misce
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Schludny jak kot? Niekoniecznie! Mruczki też bałaganią przy jedzeniu. Co najczęściej robią i dlaczego?
undefined