22.01.2016
Czy koty mogą jeść popcorn?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Popcorn to przecież kukurydza. A w karmach dla kotów to zboże pojawia się jako jeden ze składników. Czy to znaczy, iż koty mogą go spożywać bez szwanku dla zdrowia?
fot. shutterstock
Niekoniecznie.
Popcornu nie wolno podawać małym kociakom, gdyż mogą się zadławić, ani starszym kotom – seniorzy mają już mniej sprawny układ pokarmowy, mogą się u nich pojawić problemy z trawieniem.
Bardzo ważny jest sposób przyrządzenia, czyli dodatki.
Jakiego popcornu nie wolno podawać kotom?
Z dodatkiem soli. Absolutnie i nigdy, nawet jako przysmak. Sól zaburza równowagę elektrolitów i niszczy kocie nerki. Zakazane są też: cebula i czosnek jako trujące dla kotów.
Istotna jest też wielkość. Zbyt duże kule popcornu mogą doprowadzić do zadławienia nawet dorosłego zwierzęcia.
W przypadku gotowego popcornu w grę mogą też wchodzić chemiczne dodatki, potencjalnie szkodliwe lub trujące dla kota.
Kukurydza sama w sobie nie jest szkodliwa dla naszych pupili. Do pewnego stopnia mruczki są w stanie ją trawić.
Mączkę kukurydzianą stosuje się w suchych karmach jako wypełniacz, jest pomocna w formowaniu krokietów, dla kota stanowi głównie źródło węglowodanów, nie jest zatem wskazana w nadmiarze. Koty to przecież zdeklarowani mięsożercy i na samej kukurydzy długo by nie pociągnęły… Ziarno kukurydzy to głównie węglowodany, malutko błonnika, niewielka ilość witamin z grupy B, trochę żelaza i białka. Zalety zdrowotne – niewielkie dla drapieżnika.
Z drugiej strony – małe kawałki puchatych chrupek mogą być świetną zabawką dla kota. Byle przygotowane w domu, bez dodatków, niewielkich rozmiarów i – podawane sporadycznie, w niewielkich ilościach.
Polecane przez redakcję
Reklama
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
01.11.2023
Jakie mięso powinien jeść kot? Sprawdź, co mówi zoodietetyk!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nasi mruczący towarzysze, mimo uroczej aparycji, są tzw. mięsożercami bezwzględnymi. Określenie to na szczęście nie dotyczy ich cech charakteru – mówi natomiast o ich potrzebach żywieniowych. Zdrowy kot potrzebuje białka pochodzenia zwierzęcego i powinno być ono podstawą jego diety.
undefined
28.10.2023
Dynia – dobra na wszystko i dla każdego. Także dla naszego kota!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dynia dla kota może być ciekawą przekąską, o ile jest odpowiednio serwowana. Warto to wiedzieć zwłaszcza w okresie halloweenowym, kiedy dyń wokół nas nie brakuje. Zobacz, na co uważać i o czym pamiętać, jeśli chodzi o połączenie dynia i kot!
undefined
03.10.2023
Karma z insektów dla kota – ekologiczna, etyczna i… pełnowartościowa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Temat jedzenia owadów od pewnego czasu jest bardzo popularny. Bardziej etyczna alternatywa dla tradycyjnej produkcji zwierzęcej budzi wiele nadziei, ale i kontrowersji. Opory dotyczą zarówno zastosowania insektów w ludzkiej diecie, jak i w karmach dla naszych pupili. Choć niewątpliwie korzystna dla środowiska naturalnego – czy karma z insektów dla kota jest godnym uwagi produktem?
undefined