30.03.2018
Co zamiast McDrive’a, czyli czym karmić kota w podróży?
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Na Wielkanoc jedziemy do rodziny. Czy karmić kota podczas podróży?
fot. Shutterstock
Jedne koty nic nie robią sobie nawet z dalekich podróży i na postojach głośno domagają się przekąski. Inne są tak zestresowane, że odmawiają nawet wypicia kilku łyków wody, nie wspominając o porządnym posiłku. Czy trzeba się tym przejmować? I czym karmić kota w podróży?
Jeśli podróż trwa dwie godziny, nie musimy karmić kota. Jeżeli dłużej, warto dać mu coś na ząb, a już na pewno zabrać butelkę zwykłej zimnej wody – kranówki lub źródlanej (nie mineralnej!). Najlepiej dokupić do klatki transportowej poidełko – zwierzak będzie miał dostęp do wody przez cały czas.
Czym karmić kota w podróży? Po pierwsze nic na siłę
Unikajmy rozwiązań siłowych. Jeśli w trasie mruczek stanowczo odmawia przekąski, nie wciskajmy mu jedzenia na siłę. Wystarczy, jeśli dostanie posiłek na miejscu. Niepokoić możemy się wtedy, gdy nie będzie nic jadł przez dwa dni. Nie powinniśmy też karmić zwierzaka w drodze, jeśli wiemy, że cierpi na chorobę lokomocyjną. Warto za to odwiedzić przed podróżą gabinet weterynaryjny i poprosić lekarza o lek przeciwwymiotny.
Prowiant na święta
Wyjeżdżając, nie zapomnijmy o zapasie karmy na kilka dni – na miejscu może się nie udać kupić tej ulubionej. Czym karmić kota w podróży? Po prostu zabieramy to, co nasz mruczek lubi. Karmę mokrą wybierajmy na podróż w mniejszych, poręcznych opakowaniach: puszkach, saszetkach lub na tackach. Karmę suchą przesypmy do szczelnego pojemnika z tworzywa, metalowej puszki lub woreczka strunowego. Nie zapomnijmy o ulubionych smakołykach naszego pupila!
Zupełnie jak w domu
Po dojechaniu na miejsce rozłóżmy kotu jego kocyk w spokojnym miejscu, postawmy obok miskę z wodą, a niedaleko – kuwetę (z tym samym żwirkiem co zawsze). Trzymajmy się tych samych pór posiłków. Im więcej znanej kotu rutyny, tym mniej stresujące będą dla was obojga te święta! 🙂
Dla zapominalskich opiekunów
Jeśli na świąteczny wyjazd zapomnimy zabrać z sobą karmę dla kota, kupmy mu coś w sklepie spożywczym. Co wybrać, by nie zaszkodziło?
- Biały ser, twarożek. Czysty, bez dodatków. Jeśli pupil cierpi na nadwagę, wybierz chudy. Jeśli jego waga mieści się w normie – możesz wziąć tłusty.
- Serek homogenizowany. Smak naturalny lub waniliowy. Ten drugi zawiera niestety sporo cukru, ale lubi go większość kotów.
- Żółty ser. Bez dodatków. Podawaj w niedużych ilościach – to bomba kaloryczna.
- Jogurt. Bardzo zdrowy posiłek dla kota! Wybierz raczej ten o smaku naturalnym, owocowy można podać od święta.
- Śmietanka. Niezbyt kwaśna, słodkawa. Im tłustsza, tym bardziej będzie smakować kotu. Oczywiście nie dajemy mu całego pojemniczka, lecz tylko jedną dużą łyżkę dziennie.
- Jajka. Zdrowy i smaczny koci posiłek. Żółtka można podać na surowo, białka tylko po ugotowaniu (ścięte), by nie dopuścić do awitaminozy.
- Ryba. Omijamy ryby wędzone i w puszkach. Kupujemy surowe – świeże lub mrożone. Podajemy kotu po ugotowaniu na parze lub w wodzie bez przypraw (niektóre gatunki ryb w postaci surowej zawierają enzymy rozkładające witaminy).
- Pierś lub udko kurczaka. Najlepiej serwować je kotu po ugotowaniu w wodzie
(20-30 minut) bez dodatku przypraw. Podawać pokrojone na kawałeczki. - Serca lub żołądki drobiowe. Gotujemy je krótko (5-10 minut) w całości wraz z otoczką tłuszczyku. Gotowane zbyt długo staną się twarde i niesmaczne. Podawaj je drobno pokrojone. Serca można też jedynie sparzyć wrzątkiem.
- Wątróbka drobiowa. Podajemy ją również po sparzeniu wrzątkiem. Uwaga: niektóre koty reagują na wątróbkę biegunką. Dlatego jeśli nasz podopieczny nigdy dotąd jej nie jadł, lepiej nie eksperymentować na wyjeździe i wybrać coś innego.
- Polędwica łososiowa i szynka wieprzowa. Posiłki ostatniej szansy 🙂 Są zbyt słone dla kota, za to zawierają dużo wartościowego białka zwierzęcego. Jeśli twój pupil stanowczo odmawia zjedzenia czegokolwiek podczas wyjazdu, te dwa produkty mogą go uratować przed głodowaniem. Mało który mruczek im się oprze…
Zobacz powiązane artykuły
01.10.2024
Kulinarne rozpieszczanie: 5 powodów, by podawać kotu zupki
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocie zupki - korzystny i smakowity dodatek, czy może jednak zbędna fanaberia? Możesz być zaskoczony - ta forma pokarmu ma liczne zalety! Sprawdź z nami, dlaczego warto skorzystać z takiego urozmaicenia.
undefined
04.09.2024
Jaka woda powinna znaleźć się w kociej miseczce?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwykła kranówka czy mineralna z butelki? Jaka woda jest najkorzystniejsza dla kota?
undefined
01.09.2024
Po czym poznać, że dobrze karmię kota? Na co zwrócić uwagę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty bywają wybredne, nie wszystko im w smak, a my musimy zadbać o to, by dostawały wszystkie potrzebne składniki. Na co zwrócić uwagę, wybierając karmę dla pupila? Kilka rzeczy koniecznie trzeba wziąć pod uwagę!
undefined