28.10.2023
Dynia – dobra na wszystko i dla każdego. Także dla naszego kota!
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dynia dla kota może być ciekawą przekąską, o ile jest odpowiednio serwowana. Warto to wiedzieć zwłaszcza w okresie halloweenowym, kiedy dyń wokół nas nie brakuje. Zobacz, na co uważać i o czym pamiętać, jeśli chodzi o połączenie dynia i kot!
fot. Shutterstock
Z botanicznego punktu widzenia pomarańczowa dynia jest owocem. Inni zwyczajowo klasyfikują ją jako stuprocentowe warzywo. Niezależnie od tego, czym właściwie jest dynia, pewne jest, że to bardzo cenny dodatek do diety – także kociej. Dynia dla kota jest dobra, ale pod pewnymi warunkami.
Dynia to źródło wielu dobroczynnych substancji
Gdy przyjrzysz się uważnie etykietom mokrych karm dla kota, to może okazać się, że niektóre z nich zawierają całkiem sporo dyni. Czy to tylko „uzupełniacz” – tzw. „zapychacz”? Okazuje się, że nie. Dynia ma swoje specjalne zadania w kociej diecie.
- Korzystnie wpływa na układ trawienny. A wszystko to dzięki bardzo wysokiej zawartości błonnika. Z jednej strony ułatwia przechodzenie treści pokarmowej przez przewód pokarmowy, zapobiegając zaparciom, z drugiej – łagodzi biegunki. Przy rozwolnieniu błonnik zawarty w dyni dobrze wchłania i wiąże wodę, co pomaga powstrzymać przypadłość i zapobiec odwodnieniu.
- Dzięki wysokiej wartości odżywczej często jest polecana jako cenne uzupełnienie codziennej diety w witaminy (A, C, B1, B2, B3, B6) i składniki mineralne – zwłaszcza potas, wapń, fosfor i magnez.
- Dynia dla kota ma także właściwości odkłaczające. Działa na koci układ trawienny niczym szczotka, „wymiatając” połkniętą przez mruczka sierść.
- Wysoka zawartość wody (80 proc.) sprawia, że dynia doskonale uzupełnia dzienne zapotrzebowanie kota w płyny.
Jaka dynia dla kota?
Dynia dla kota może być podawana:
- zmiksowana w formie puree bez żadnych dodatków,
- gotowana w postaci przecieru,
- pasteryzowana jak domowe przetwory (bez cukru i octu!).
Nigdy nie podawaj kotu surowej dyni!
Dynia dla kota – dla grubego kota
Dynia może też okazać się pomocna przy odchudzaniu kota. Jeśli nasz pupil cierpi z powodu nadwagi, wystarczy 1/25 procent dziennej dawki karmy zastąpić puree z dyni. Zapewni mu to uczucie sytości i dostarczy o wiele mniej kalorii. Przy okazji poprawi stan kociego układu pokarmowego i pomoże pozbyć się kłaczków. Tylko czy kot będzie chciał to jeść?
Jak włączyć dynię do kociej diety?
- Mieszaj zwykłą karmę mokrą z dyniowym puree.
- Małe porcje dyni (nigdy nie surowej) podawaj jako fit smakołyk.
- W celach profilaktycznych dziennie podawaj kotu nie więcej niż jedną łyżeczkę przecieru z dyni.
A co z dyniowymi pestkami?
Pestki dyni są zdrowe zarówno dla ludzi, jak i dla kotów. Zawierają wysokiej jakości kwasy tłuszczowe, które poprawiają stan kociej sierści. Mają także zbawienny wpływ na układ moczowy, a w kocim przypadku to bardzo przydatna pomoc. Można mu je dawać, ale najpierw należy oczywiście wyłuskać je z łupinek. Pestki dyni bywają dodawane do ziołowych mieszanek na odrobaczanie kotów i psów.
Gdy zastanawiamy się nad elementami kociej diety, w pierwszej chwili być może trudno nam wyobrazić sobie w niej miejsce na dynię. Tymczasem okazuje się, że to bardzo cenny składnik pożywienia, także dla mruczków. Oczywiście wszystko z umiarem! Jedna łyżeczka dziennie dyniowego puree powinna poprawić funkcjonowanie organizmu kota. Korzystajmy rozsądnie z tego skarbu jesieni zwłaszcza teraz, gdy jest go pod dostatkiem.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
01.10.2024
Kulinarne rozpieszczanie: 5 powodów, by podawać kotu zupki
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocie zupki - korzystny i smakowity dodatek, czy może jednak zbędna fanaberia? Możesz być zaskoczony - ta forma pokarmu ma liczne zalety! Sprawdź z nami, dlaczego warto skorzystać z takiego urozmaicenia.
undefined
04.09.2024
Jaka woda powinna znaleźć się w kociej miseczce?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwykła kranówka czy mineralna z butelki? Jaka woda jest najkorzystniejsza dla kota?
undefined
01.09.2024
Po czym poznać, że dobrze karmię kota? Na co zwrócić uwagę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty bywają wybredne, nie wszystko im w smak, a my musimy zadbać o to, by dostawały wszystkie potrzebne składniki. Na co zwrócić uwagę, wybierając karmę dla pupila? Kilka rzeczy koniecznie trzeba wziąć pod uwagę!
undefined