26.12.2021
Higiena w kociej jadalni. Jak często myć kocie miski?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Częstotliwość konieczności mycia kocich miseczek zależy od rodzaju stosowanej karmy. Jednak zasada brzmi prosto: im częściej je czyścisz, tym lepiej dla zdrowia i komfortu kota.
fot. Shutterstock
Opieka nad kotem wymaga wielu czynności porządkowych – te szczególnie dotyczą kuwety i jej czyszczenia. Jednak nie tylko kocią toaletę należy utrzymywać w czystości. Co jeszcze? Kocie legowiska, kocyki, ale również miski. A jak często trzeba myć kocie miski?
Jak często myć kocie miski?
Czy należy to robić po każdym użyciu? Raz dziennie, a może wystarczy rzadziej, np. co kilka dni? Jakie zagrożenia niesie ze sobą brudne naczynie? A może to żaden problem?
Miski na jedzenie
Choć niektóre koty wylizują miseczki „do czysta” – to nigdy nie są one wystarczająco czyste, aby użyć ich ponownie bez mycia. Jeśli karmisz swojego pupila mokrą karmą, zdecydowanie powinieneś czyścić miski codziennie. Najlepiej po każdym posiłku, a już na pewno raz dziennie. Resztki mokrej karmy szybko psują się w temperaturze pokojowej. Jeżeli natomiast stosujesz dietę BARF – mycie kociego talerza po każdym posiłku jest obowiązkowe. Surowe mięso to doskonałe środowisko do rozwoju niebezpiecznych bakterii, takich jak E. coli i salmonella.
Brak odpowiedniej higieny może prowadzić do infekcji zarówno zwierzaka, jak i pozostałych domowników. Odmowa jedzenia to najmniej dotkliwe konsekwencje brudu w miskach. Jeśli twój kot spożywa jedynie karmę suchą, również dbaj o higienę kociej stołówki. Choć suche chrupki się nie psują, to może osadzać się na nich chociażby kurz czy ślina. Miska po suchej karmie jest tłustawa i pokryta osadem – przynajmniej co kilka dni zadbaj o jej czystość.
W razie potrzeby zainwestuj w kilka misek i wymieniaj je po każdym posiłku. Nie ryzykuj jednak zatruciem. Unikaj również misek plastikowych – tworzywo to łatwo się rysuje, a jedzenie ukryte w mikroszczelinach z czasem zaczyna się psuć. Co więcej, plastik chłonie zapachy, nie tylko ładne – również te brzydkie. Dodatkowo plastikowe miski są lekkie i przesuwając się w trakcie jedzenia, psują komfort posiłku.
Najlepszy wybór
Najbardziej praktyczne i higieniczne są miski ceramiczne.
Miski na wodę
Miseczki z wodą powinny również być myte codziennie. Chyba że planujesz hodowlę kolonii glonów. Można to robić przy okazji wymiany wody, która powinna odbywać się jak najczęściej – świeża woda dla kota ustawiona w odpowiedniej odległości od misek z jedzeniem to podstawa! Koty są bardzo wybredne w kwestii picia wody, z pewnością nie będą spożywać brudnej lub stęchłej cieczy, a zmniejszenie jej spożycia może w bardzo negatywny sposób odbić się na kocim zdrowiu. Niektóre koty, zamiast wody z miski, wolą korzystać z tej bieżącej, np. z fontanny. To świetne rozwiązanie zachęcające mruczka do nawadniania się. Pamiętaj jednak, że urządzenie to również wymaga regularnego czyszczenia.
O tym pamiętaj!
Pamiętaj, by dokładnie wypłukać miski po myciu z wszelkich detergentów. Płyn do naczyń czy mydło łatwo osadza się w miskowych zakamarkach. Chemia może podrażnić układ pokarmowy naszego pupila. Unikaj stosowania agresywnych detergentów. Jeśli wkładasz naczynia do zmywarki – pierz je w temperaturze minimum 60 stopni. Dzięki temu zabiegowi wszystkie zanieczyszczenia są eliminowane, a bakterie giną.
Podsumowanie
Polecane przez redakcję
Reklama
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
01.06.2023
Jak karmić kota, który nie chce pić wody?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty nie piją wody tak chętnie, jak psy. Oczywistym jest więc, że ich za małe spożycie płynów stanowi nie lada problem. Na szczęście nie wymaga to od razu wizyty u lekarza weterynarii. Czasem wystarczy odpowiednia dieta, aby dostarczyć kotu właściwą ilość wody.
undefined
19.05.2023
Brak apetytu u kota. Co robić, gdy kot nie chce jeść?
Ten tekst przeczytasz w 8 minut
Brak apetytu u kota to jeden z najczęstszych problemów, z jakim spotykają się opiekunowie mruczków. Co zrobić, by zachęcić zwierzaka do jedzenia? Znamy skuteczne sposoby na brak łaknienia u kota!
undefined
01.05.2023
Poznaj zalety mokrej karmy w żywieniu kotów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Mając do czynienia z ogromnym wyborem produktów na rynku, opiekun kota może nieźle się pogubić. Jaką karmę wybrać? Pokarm suchy czy mokry? Puszki czy saszetki? Co będzie lepsze dla pupila? Sprawdźmy to.
undefined