12.11.2016
Chrupki prosto z kafelków czyli o kociej sztuce podawania do stołu
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wszyscy wiemy, że koty to smakosze, wybredni znawcy smaków i tekstury chrupek.
fot. Shutterstock
Ale czy bycie smakoszem według kocich kryteriów oznacza to samo, co mają na myśli ludzie?
Porcelanowe miseczki zdobione motywem łapek albo nawet imieniem ulubieńca? Podkładki z kociętami a może stojak w kształcie rybki? No cóż, to może podobać się nam, opiekunom, ale jak wygląda pięknie nakryty stół według kota?
Gdzie ten bufet
Zacznijmy od usytuowania – wybieramy miejsce spokojne, zaciszne ale łatwo dostępne, na pewno w maksymalnej odległości od toalety i hałaśliwych urządzeń. Tam stanie koci stół, a na nim higieniczne miseczki, łatwe do utrzymania w czystości – idealnie sprawdzają się ceramiczne o stabilnej podstawie. W plastikowych podczas mycia i użytkowania mogą powstać rysy, w których pozostaną resztki karmy, zapachy – tego koty nie lubią.
Obok misek na karmę suchą i mokrą ważnym elementem kociego stołu jest duża, szeroka miska, często myta i napełniana świeżą wodą. Najlepiej, by stała w pewnej odległości od miski z karmą – jak pokazują badania, kot będzie wówczas chętniej i więcej pił, co jest istotną częścią profilaktyki zdrowotnej.
Warto przyjrzeć się, czy nasz kot wybiera duże i płaskie miseczki. Bardzo często tak właśnie jest – z małych trudniej się je i pije, brzegi naczynia dotykają wąsów kota a to wybrednym konsumentom się nie podoba. Warto zmienić miski a do tego zastanowić się nad wyborem karmy dla kotów wybrednych.
Towarzystwo przy stole
Jeśli przy takim stole siada dwóch lub więcej biesiadników, zadbajmy o ich komfort – osobne miski w pewnej odległości od siebie, zależnej od stopnia zażyłości kotów, zapewnią spokój przy posiłku.
Najważniejsza sprawa – to opiekun musi zadbać o jakość posiłku. Z podłogi czy z kryształów – ważne, by było zdrowe i odpowiednie dla kociego biesiadnika – dobrane do wieku – szczególnie maluchy potrzebują specjalnego żywienia, stosowne do stanu zdrowia i trybu życia kota, w ich przypadku dobrym wyborem będzie karma Purina One Junior. Kanapowe Mruczki trzeba chronić przed nadwagą, ale pokarm musi być zawsze wartościowy i odżywczy.
Może się zdarzyć, że – pomimo przygotowania idealnego miejsca na wieczorną porcję chrupek – nasz podopieczny zacznie wyrzucać karmę z miseczki, by spożyć ją wprost z podłogi. Wyrzucanie chrupek z miski może oznaczać potrzebę uwolnienia większej ilości zapachu, przez co karma staje się jeszcze smakowitsza. Drugą przyczyną może być zbyt głęboka miska. Zamiana miski na szerszą i płytszą, lub wręcz zwykły talerz, zapobiegnie rozrzucaniu jedzenia i pozwoli zachować czystość kociej stołówki.
Dagmara Pietraszek
rehabilitacja i behawiorystyka Banda Trojga
www.bandatrojga.pl
Artykuł sponsorowany
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
30.04.2025
Ryby w karmach dla kotów. Dlaczego warto podawać kotu rybne karmy?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
„Ryby są zdrowe” – zapewne słyszałeś to stwierdzenie. A czy są one odpowiednie dla mruczków? Jakie ryby możemy znaleźć w karmach dla kotów i które będą najlepsze?
undefined
23.04.2025
Węglowodany w kociej diecie. Czy koty naprawdę ich potrzebują?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy węglowodany muszą znaleźć się w każdej kociej diecie? A może stanowią tylko zapychacz? Sprawdź, ile węglowodanów powinien dostawać twój kot!
undefined
20.04.2025
Alergia pokarmowa u kota. Czym się objawia i jak ją leczyć?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Na czym polega alergia pokarmowa u kota? Sprawdź, jak rozpoznać, na co uczulony jest twój domowy pupil i jak możesz mu pomóc!
undefined