09.02.2022
Gdy kot jest wiecznie nienażarty, czyli toksyczna miłość do… miski
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój kot najbardziej na świecie kocha jedzenie i wciąż prosi cię o kolejne przekąski? Sprawdź, co może być tego przyczyną.
Fot. Shutterstock
Łakomczuch”, „prosidełko”, „tylko jedzenie mu w głowie” – to o twoim pupilu? Każdy zdrowy kot wyczekuje pory karmienia, ale niektóre mruczki najchętniej w ogóle nie odchodziłyby od miski. Potrafią również godzinami wywierać presję na opiekunach, domagając się dokładek i nadprogramowych posiłków. Takie zamiłowanie do jedzenia może mieć na dłuższą metę poważne konsekwencje zdrowotne w postaci otyłości i różnych chorób. Kiedy zaczyna się problem?
Są w życiu kota okresy, gdy zwiększa się jego apetyt. Kocięta i dorastająca młodzież potrzebują więcej kalorii, bo cały czas rosną. Dorosłe koty zazwyczaj przybierają nieco na wadze w sezonie jesienno-zimowym, co też jest naturalnym zjawiskiem. Jednak codzienne tańce wokół miski i wymuszanie jedzenia powinny wzbudzić czujność opiekuna – przyczyną „wiecznego głodu” pupila może być choroba (np. pasożyty), źle zbilansowana dieta lub, co wcale nie jest takie rzadkie, problemy behawioralne. Nie bagatelizuj sprawy – zacznij działać!
Dlaczego on jest ciągle głodny?!
Zaraz, czy na pewno głodny? Nie zawsze chodzi tylko o jedzenie…
Nudno i smutno
Pewnie znasz kogoś, kto „zajada” stres. Z kotami bywa podobnie – złe samopoczucie psychiczne może skutkować kompulsywnym objadaniem się. Choć mruczek wcale nie czuje głodu, to i tak wyjada wszystko z miseczek. W taki sposób często postępują koty, którym brakuje zajęcia. Spędzają długie godziny same w pustym mieszkaniu, pozbawione towarzystwa, więc kierują swoją uwagę na jedzenie. Podejrzewasz, że to może być problem twojego kota? Zastanów się, jak zaspokoić jego potrzeby, gdy wychodzisz z domu.
Łaknienie uwagi
Twój pupil kilka razy dziennie radośnie prowadzi cię do miski? Przyjrzyj się, co robi, gdy już dasz mu jedzenie – zjada wszystko od razu czy też ledwie napoczyna i zostawia sobie resztę na później? W tym drugim wypadku bardzo możliwe, że jedzenie jest tylko pretekstem i kot prosi cię o nie, bo… chce się na chwilę znaleźć w centrum twojej uwagi! Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak – moment, gdy mówisz do niego, sięgając po karmę, i zachęcasz do jedzenia (może nawet głaszczesz go przy misce?) jest dla kota tak przyjemny, że chce go przeżywać wciąż od nowa. W takim wypadku dawaj mu to, czego potrzebuje niezależnie od karmienia – znajdź więcej czasu na wspólne zabawy i głaskanie.
Zazdrość i/lub rywalizacja
Jedzenie może być narzędziem, które mruczek wykorzystuje w walce o utrzymanie pozycji w domu – rywalem najczęściej jest drugi kot, którego dominujący osobnik celowo objada. Między innymi z tego powodu mruczki nie powinny mieć wspólnych misek, a posiłki powinny dostawać z dala od siebie. Skłonność do przejadania się jest też charakterystyczna dla kotów, które są zazdrosne o innego domownika, np. psa albo dziecko. Poczucie odtrącenia i związany z nim stres mogą skutkować nadprogramowymi kilogramami. Czasami niezbędne jest wsparcie behawiorysty, który pomaga opracować metodę poukładania problematycznych relacji w domu.
Jak postępować z łakomczuchem? Złote zasady
Niepokoi cię nadmierny apetyt twojego mruczka? Nie czekaj, aż mu minie – zobacz, co możesz zrobić.
- Wyklucz problemy zdrowotne
Pierwszy przystanek to weterynarz, który oceni stan zdrowia kota. Przed wizytą spisz, czym i w jakich ilościach karmisz pupila. Dzięki temu od razu się dowiesz, czy jego głód powodują błędy dietetyczne.
- Rozważ przyczyny behawioralne
Mruczek jest zdrowy, karmisz go prawidłowo? Zastanów się więc nad jego kondycją psychiczną. Może poświęcasz mu zbyt mało uwagi, jest często sam, nudzi się? A może przeciwnie – w domu sporo się ostatnio dzieje i kot jest zestresowany?
- Działaj według planu
Stosuj się do porad weterynarza i behawiorysty (jeśli korzystałeś z jego pomocy). Utrzymuj rutynę, tzn. karm kota regularnie i o stałych porach, dbając o świeżość posiłków i spokojną atmosferę. Nie dawaj się naciągać na smaczki – w zamian możesz zaoferować mruczkowi porcję głaskania lub zabawy.
Zapisz się do newslettera Koty.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
Zobacz powiązane artykuły
04.09.2024
Jaka woda powinna znaleźć się w kociej miseczce?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwykła kranówka czy mineralna z butelki? Jaka woda jest najkorzystniejsza dla kota?
undefined
01.09.2024
Po czym poznać, że dobrze karmię kota? Na co zwrócić uwagę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty bywają wybredne, nie wszystko im w smak, a my musimy zadbać o to, by dostawały wszystkie potrzebne składniki. Na co zwrócić uwagę, wybierając karmę dla pupila? Kilka rzeczy koniecznie trzeba wziąć pod uwagę!
undefined
17.06.2024
5 kocich wybryków przy misce
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Schludny jak kot? Niekoniecznie! Mruczki też bałaganią przy jedzeniu. Co najczęściej robią i dlaczego?
undefined