08.11.2018
Twój kot kradnie jedzenie? Uważaj – te rzeczy mogą mu zaszkodzić!
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niektóre rośliny i pokarmy są dla kotów szkodliwe, a nawet trujące. Warto wiedzieć, które trzymać od kota z daleka.
fot. Shutterstock
Wiele kotów lubi obgryzać rośliny – zarówno łodygi, liście, jak i kwiaty. Czasem robią to, gdy nikt ich nie widzi – po prostu z nudów, podczas nieobecności właściciela. Warto też pamiętać, że kot, który nigdy roślin nie podgryzał, może zacząć nagle to robić, a zmiana przyzwyczajeń może kosztować go zdrowie lub nawet życie. Czy twój kot kradnie jedzenie? Niebezpieczeństwa czają się też w kuchni. Powszechnie używany do potraw czosnek (a także cebula, szczypiorek, por) może wywołać u pupila niedokrwistość. Nie zapominajmy o tym, gdy chcemy poczęstować kota kawałkiem mięsa, które wcześniej marynowaliśmy w czosnku. Niech stanie się zasadą, że zanim damy coś kotu, dobrze się zastanowimy, czy zamiast zrobić przyjemność, przypadkiem mu nie zaszkodzimy.
W domowych szafkach, lodówce i apteczce znajdzie się wiele produktów, które powinno się trzymać z dala od kota. Oczywiście nie chodzi o to, by od razu rezygnować z czekolady czy wina, ale żeby zawsze trzymać je w odpowiednim opakowaniu. I poza zasięgiem kocich łapek.
Kot kradnie jedzenie
- napoje alkoholowe – wypite przez kota wino czy whisky może spowodować zatrucie, śpiączkę i śmierć; większości mruczków nie ciągnie do alkoholu, ale niejeden ciekawski kot już się poczęstował cieczą zostawioną w kieliszku.
- cebula – to warzywo trujące dla kotów; ale nie chodzi tylko o cebulę surową, równie niebezpieczna jest dla nich ta w proszku, którą znajdziemy w wielu potrawach.
- jedzenie w słoiczkach dla niemowląt i małych dzieci – niektórzy karmią koty gotowymi daniami dla dzieci, a to błąd; stałe podawanie kotu produktów przeznaczonych dla niemowląt może powodować u zwierzaka niedobory żywieniowe; dania ze słoiczka zapisz raczej na listę smakołyków, którymi od czasu do czasu zachęcisz do jedzenia mruczka niejadka.
- ugotowane, upieczone lub usmażone kości – podawanie ich, szczególnie przez dłuższy czas, może powodować niedrożność lub uszkodzenia układu pokarmowego.
- kofeina w czekoladzie, kawie i herbacie – może toksycznie wpływać na serce i układ nerwowy kota.
- czekolada – oprócz wspomnianej wyżej kofeiny czekolada (tak jak i same ziarna kakaowca) zawiera teobrominę; to związek trujący dla zwierząt.
- karma dla psa – jej przypadkowe spożycie nie spowoduje żadnych problemów, ale regularne karmienie kota psią karmą może prowadzić do niedożywienia (brak potrzebnych kotu składników) i chorób serca.
- winogrona i rodzynki – zawierają toksyny uszkadzające nerki; tak samo szkodzą też psom.
- duże ilości wątróbki – mogą powodować hiperwitaminozę A, gdyż wątróbka zawiera bardzo dużo witaminy A; objawy tej choroby nie są proste do rozpoznania, ale to m.in. problemy z poruszaniem się.
- orzechy makadamia – zawierają toksyny, które mogą mieć negatywny wpływ na pracę przewodu pokarmowego i układu nerwowego kota.
- mleko i produkty mleczne – niektóre dorosłe koty mają trudności z trawieniem mleka; jego spożycie może powodować biegunki oraz podrażnienie układu pokarmowego.
A czy twój kot kradnie jedzenie?
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
30.04.2025
Ryby w karmach dla kotów. Dlaczego warto podawać kotu rybne karmy?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
„Ryby są zdrowe” – zapewne słyszałeś to stwierdzenie. A czy są one odpowiednie dla mruczków? Jakie ryby możemy znaleźć w karmach dla kotów i które będą najlepsze?
undefined
23.04.2025
Węglowodany w kociej diecie. Czy koty naprawdę ich potrzebują?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy węglowodany muszą znaleźć się w każdej kociej diecie? A może stanowią tylko zapychacz? Sprawdź, ile węglowodanów powinien dostawać twój kot!
undefined
20.04.2025
Alergia pokarmowa u kota. Czym się objawia i jak ją leczyć?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Na czym polega alergia pokarmowa u kota? Sprawdź, jak rozpoznać, na co uczulony jest twój domowy pupil i jak możesz mu pomóc!
undefined