Aspergillus felis groźny także dla ludzi?


Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney (Australia) donoszą o odkryciu nowego gatunku grzyba, atakującego ludzi i koty.

Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney (Australia) donoszą o odkryciu nowego gatunku grzyba, atakującego ludzi i koty.

Od czasu zidentyfikowania nowego gatunku, wykryto go u ponad 20 kotów w Australii i jednego w Wielkiej Brytanii, a także u dwójki ludzi. Koty żyją.
Dwójka ludzi nie miała tyle szczęścia – oboje zmarli wskutek infekcji, której nie podołał system odpornościowy.

Grzyb atakuje układ oddechowy.

Vanessa Barrs, profesor medycyny weterynaryjnej małych zwierząt z Uniwersytetu w Sydney, potwierdziła odkrycie nowego gatunku grzyba po 6 latach badań.
„Nowy gatunek po raz pierwszy stwierdzono u trzech kotów w 2008 roku. U wszystkich występował podobny do nowotworu rozrost tkanek w oczodołach, rozprzestrzeniający się z jamy nosowej. Zarodniki grzyba są wdzychane i u wrażliwych kotów mogą być przyczyną trudnego do leczenia zakażenia, zagrażającego życiu zwierząt.”

Szacuje się, iż przeżywalność zarażonych kotów wynosi ok. 15%.

Nowy gatunek grzyba nazwano Aspergillus felis. Jest blisko spokrewniony z podobnym grzybem o nazwie Aspergillus fumigates, powodującym zachorowania wśród ludzi.

Obecnie Barrs rozpoczyna współpracę z naukowcami z Westmead Millenium Institute for Medical Research w celu dalszych badań nad Aspergillus felis u kotów, jego leczeniem a takze przenoszeniem na inne gatunki ssaków.
Do tej pory wykryto tylko jeden przypadek zachorowania u psa. Czy ten sam gatunek grzyba może zarażać koty i ludzi, jeszcze nie wiadomo na pewno.

 

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments