Czy koty lubią zdobywać jedzenie? Te badania zaskoczyły wszystkich!

fot. Shutterstock

Myślisz, że koty lubią zdobywać jedzenie? Jesteś w błędzie! Najnowsze badania wykazują, że koty wolą dostawać jedzenie za darmo niż na nie zapracować.

Zaznajomieni z kocią naturą łowcy opiekunowie domowych mruczków od dawna uważają, że koty uwielbiają polować i rozpracowywać przeróżne łamigłówki, by dostać się do ukrytych smaczków. Również wielu behawiorystów zaleca, by przynajmniej część karmy podawać zwierzakowi w sposób interaktywny. Aktywność fizyczna, pobudzenie instynktów i wysiłek umysłowy wzmagają apetyt i wydzielanie soków żołądkowych u kota, a także sprawiają mu przyjemność.Tylko czy na pewno? W badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet w Kalifornii wykazano, że prawda o tych zwierzakach może być zupełnie inna… Czy koty lubią zdobywać jedzenie? A może wolą darmowe posiłki, które człowiek podstawia im pod sam nos?

Czy koty lubią zdobywać jedzenie?

Chęć zdobywania pokarmu zamiast jedzenia łatwo dostępnej karmy zauważono podczas badań z udziałem różnych zwierząt, w tym domowych czworonogów. Liczne obserwacje wykazują, że zwierzaki znacznie bardziej interesują się trudniej dostępną karmą i wolą rozpracowywać różne łamigłówki w zamian za posiłek.

Badacze z Uniwersytetu w Kalifornii chcieli sprawdzić, czy podobne zachowania obecne są także u kotów – urodzonych łowców, dla których wysiłek umysłowy i polowanie są naturalną częścią każdego posiłku. Przeprowadzili więc badanie, w którym wzięło udział 17 domowych mruczków. Każdy z kotów otrzymał możliwość wyboru: mógł zjeść posiłek leżący na tacce lub wydobyć karmę z interaktywnych puzzli. Okazało się, że większość kotów wybierała tackę. Na łatwiznę szły także zwierzaki, które doskonale wiedziały, jak obsługiwać puzzle z jedzeniem.

Koty wolą darmowe jedzenie

Istnieje wiele badań wykazujących, że większość gatunków zwierząt, w tym ptaki, gryzonie, wilki, naczelne, a nawet żyrafy, lubią zdobywać jedzenie. Zaskoczyło nas, że spośród tych wszystkich gatunków koty wydają się być jedynymi, które wolą darmowy posiłek – mówi Mikel Delgado, kierownik przeprowadzonych badań i koci behawiorysta.

Oczywiście część kotów skorzystała z możliwości zapracowania sobie na jedzenie. Jednak mruczki zdecydowanie więcej jedzenia jadły z tacki i częściej podchodziły najpierw właśnie do niej. Naukowcy nie wierzą jednak, by te wyniki były skutkiem kociego lenistwa. Uważają, że na przebieg badań znaczący wpływ mógł mieć rodzaj puzzli. Mógł on nie odzwierciedlać w wystarczający sposób naturalnych zachowań łowieckich u kotów.

Zapisz się do newslettera Koty.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!

Autor: Aleksandra Prochocka
Array
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek Primke
Tomek Primke
4 miesięcy temu

Tak z ciekawości – kogo konkretnie wynik badań zadziwił? Bo mnie z pewnością nie.