31.03.2024
Dlaczego kot kopie w misce z wodą? Rozwiązujemy odwieczną zagadkę!
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój kot kopie w misce z wodą? Nie jest w tym osamotniony! Tajemnice tego dziwnego zachowania intrygują wielu opiekunów. Sprawdź, dlaczego koty się tak zachowują i co ma na celu kopanie w misce z wodą.
Fot. Shutterstock
Czy Twój kot zawsze wylewa wodę z miski, kopiąc w niej, więc musisz regularnie wycierać podłogę? Wiedz, że nie jesteś jedyny. Wielu kociarzy ma ten sam problem i przy okazji zagwozdkę – dlaczego tak się dzieje? Ale dlaczego kot kopie w misce z wodą? Co temu uparciuchowi nie pasuje? Woda przecież jest świeża, miska też odpowiednio dopasowana. Może kot w ten sposób okazuje mi, że gardzi wodą i wolałby, żeby nalać mu coś bardziej wykwintnego?
Dlaczego kot kopie w misce z wodą?
Kot macza łapki w wodzie, aby wprawić ją w ruch. Jest to imitacja polowania, ale nie tylko. W naturze koty zwykle nie piją ze źródeł wody, które się nie ruszają. To ma na celu zapewnienie im bezpieczeństwa – w płynącej wodzie ryzyko zarażenia np. bakterią jest o wiele mniejsze niż w stojącej. Z tego powodu samego koty bardzo często piją wodę z kranu czy fontanny, a nie chcą pić z miski.
Kolejnym powodem tych zachowań jest kwestia widzenia. Koci wzrok, mimo że jest bardzo dobrze wyspecjalizowanym organem zmysłu, to ma swoje wady. Kot nie najlepiej widzi z bliska i po prostu nie dostrzega tego, co dzieje się tuż przed jego nosem. Dlatego zdarza mu się wpatrywać tajemniczo w taflę wody, czekając, w naszym mniemaniu, chyba na jakiś cud. Przezroczysta woda sugeruje, że miska jest pusta.
A co, jeśli twój futrzak, zanim się napije, moczy łapki w wodzie i potem je oblizuje? Spokojnie! Nie jest to zachowanie, które sugerowałoby, że twój kot nie jest do końca normalny. Wszystko jest z nim w porządku. Koty często też robią tak podczas jedzenia karmy. A powodem znowu jest kocia natura. Koty polują przecież łapkami i ten gest jest przejawem ich dzikich korzeni.
Inne kocie dziwactwa związane z wodą
Twój kot prycha na miskę z wodą? To nic dziwnego! Wynika to z wyżej opisanych rzeczy. Kot nie widzi na tyle dobrze, aby wyczuć, gdzie zaczyna się tafla wody. Istnieje więc spore prawdopodobieństwo, że zamiast zamoczyć pyszczek, zamoczył... nos i wibrysy! Teraz kichaniem próbuje wypchnąć wodę z nosa, co jest zupełnie naturalnym odruchem. Aby uniknąć takich sytuacji, wybieraj dla kota odpowiednio wyprofilowane miski – szerokie i dosyć płytkie.
Jakkolwiek twój kot pije wodę, ważne jest, aby to robił. Jeśli lubi bieżące strumienie, to odkręcaj mu od czasu do czasu kran. Jeśli lubi pić ze szklanki, pozwól mu na to. Odpowiednie nawodnienie kociaka jest bardzo ważne. Ciekawym rozwiązaniem jest też zakup fontanny dla kota, która w atrakcyjny sposób zachęca zwierzaka do picia wody. Pamiętaj też o tym, aby miseczka z wodą stała w innym miejscu niż ta z karmą. Koty instynktownie odrzucają wodę, która znajduje się zbyt blisko miejsca jedzenia, dbając w ten sposób o jej czystość.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
24.04.2025
Dlaczego kotka przynajmniej raz przenosi młode do nowego gniazda?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty mają wiele tajemnic, ale niektóre z nich jesteśmy w stanie odkryć. Dowiedz się, co kieruje kotkami, które przenoszą swoje gniazdo!
undefined
21.04.2025
Jakie zapachy lubią koty?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć powiadają, że to psy najlepiej „pracują nosem”, mruczki także nieźle radzą sobie z wykorzystywaniem zmysłu powonienia. Jakie zapachy lubią koty? Sprawdź!
undefined
16.04.2025
Jak zawołać kota w innych językach?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jesteś w Grecji, Hiszpanii, a może we Włoszech. Dostrzegasz kota, wołasz „kici kici”, a on nic! Czyżby nie rozumiał? Pomoże ci ściągawka zagranicznego „kiciania”.
undefined