04.03.2019
Czy dzika kotka z czasem polubi pieszczoty?
Beata Leszczyńska
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
fot. Shutterstock
Witam,
zaadoptowałam kotkę, która żyła na wolności z rodzeństwem 2 lata w ogrodzie znajomej. Czasami gdy ja karmiłam udawało mi się ją głaskać, bliższego kontaktu z człowiekiem nie miała. Tylko ze znajomą, która ją dokarmiała zostawiając jedzenie na schodach.
Kotka, już wysterylizowana, jest u mnie miesiąc. Każdego dnia są postępy w jej zachowaniu, odważnie zaczyna chodzić po mieszkaniu, od początku załatwia się do kuwety, nie miauczy nocami, jest bardzo spokojna. Całymi dniami śpi w swoim kartoniku. Próbowałam ja głaskać, ale zaraz po pierwszym dotknięciu oddala się. Moje pytanie jest następujące: czy jest możliwe, że w tym wieku i nienauczona pieszczot przyjdzie i zacznie prosić się o głaskanie, położy się koło mnie, wyskoczy na kolana?
Dziękuję i pozdrawiam
Możliwe, że z czasem tak będzie, jednak to może potrwać dość długo zanim kotka nabierze takiego zaufania, że będzie akceptować dotyk człowieka. Koty uczą się reagowania na widok i dotyk człowieka do siódmego tygodnia życia, więc Pani kotka może mieć z tym problem jeśli żyła w ogrodzie i nie przeszła takiej socjalizacji.
Proponuję najlepszą metodę w takiej sytuacji: akceptujemy tempo kota i zostawiamy jej decyzję kiedy i jakiego kontaktu potrzebuje. Dotyk i głaskanie proponuję zostawić na później, ale może Pani spróbować zacząć budować więź poprzez zabawę łowiecką. Proszę wziąć sznurek i niewielki kawałek papieru (taka prymitywna zabawka jest w przypadku wystraszonego kota nawet lepsza niż wędki ze sklepu, których kotka nie zna i może się ich bać) i spróbować ją wciągnąć w zabawę łowiecką. Nawet jeśli początkowo nie będzie szału, po kilku powtórkach powinno „zatrybić”. Taka zabawa jest dla kota bardzo przyjemna i powinna pomóc w przełamywaniu lodów. Jeśli kotka złapie papierek, proszę jej go zostawić, niech się cieszy zdobyczą. Resztę pewnie załatwi doktor czas:)
Zobacz powiązane artykuły
01.07.2025
Lizanie nie sprzyja gojeniu! Co zrobić, by kot nie lizał rany?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Szalone gonitwy, zabawy, skoki, wspinaczki, bitwy – możliwości do nabawienia się urazu czy kontuzji w kocim świecie nie brakuje. A czasami rana jest spowodowana operacją. Jak o nią dbać i co zrobić, by kot jej nie lizał?
undefined
29.06.2025
Złamany ogon u kota to poważny problem. Co robić, gdy kot złamie ogon?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ogon to dla kota prawdziwy skarb. Należy o niego dbać i obchodzić się z nim delikatnie, gdyż dość łatwo ulega urazom. Co zrobić, gdy kot złamie ogon?
undefined
25.06.2025
Kot ma ciągle opuszczony ogon – dlaczego go nie podnosi?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Jeśli ogon twojego kota jest stale opuszczony, zastanów się, czy twój pupil nie boryka się z jakimś problemem. Ciągłe trzymanie ogona w pozycji „przypodłogowej” może mieć wiele niebezpiecznych przyczyn!
undefined