Kotki biją się po sterylizacji


Jak sprawić, by po sterylizacji jednej kotki druga jej nie atakowała? (Minęły 2 tygodnie od sterylizacji; przed nią koty się lubiły). Teraz starsza goni młodą i bije, a młodsza boi się, ucieka i warczy.

Przyczyną nagłej wrogości jest najprawdopodobniej nowy zapach, który utrzymuje się po zabiegu na wysterylizowanej kotce. Nawet jeśli minęły już dwa tygodnie, to po powrocie kotka obarczona nowym zapachem okazała się dla tej drugiej kimś zupełnie obcym. I tak pozostało. Koty rozpoznają się po zapachu właśnie, podejrzewam zatem, że po wizycie u weterynarza wysterylizowana kotka nabyła nowy zapach, którego nie rozpoznała ta druga.

Przede wszystkim nie można dopuścić do bójek. Zarówno atakująca kotka, jak i atakowana czują się zestresowane nową sytuacją (zabieg, nowe zapachy, zmiana zachowania – to wszystko jest nowością), a ich wzajemna niechęć pogłębia się poprzez napiętą sytuację. Dlatego koty trzeba izolować, a w przypadku ataku – rozdzielać. Zalecamy powtórną socjalizację kotów, a więc rozdzielenie i stopniowe zapoznawanie z wzajemnym zapachem.

Przydatne będzie także stworzenie miejsc, gdzie oba koty będą mogły czuć się bezpiecznie. Kryjówki, dostęp do przestrzeni na wysokościach – niech każda ma swój komfortowy kąt, w którym może uniknąć tej drugiej. To niezbędne dla zbudowania poczucia bezpieczeństwa u obu kotek. Jeśli kotki korzystały do tej pory z jednej kuwety, warto dodać nową. To samo dotyczy miseczek czy posłanek.

Więcej o socjalizacji TUTAJ: https://www.koty.pl/socjalizacja-z-izolacja-kota-mity/

Nikoletta Parchimowicz, redaktor portalu Koty.pl

Autor: Redakcja
Array

Dodaj komentarz

Zaloguj się do swojego konta lub skomentuj anonimowo. Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *