Kotu wypadają wąsy


Dzień dobry, mam pytanie dotyczące wypadania wibrysów o kotów. Mojemu kotu nigdy nie wypadały- do teraz, juz stracił 3 wibrysy w ciągu 2 tygodni. Zastanawiam się czy to nie oznacza że brakuje mu jakiś witamin i czy to jest normalne. Może powinnam udać sie do weterynarza?
Z góry dziekuję za odpowiedź 🙂

Wibrysy zwyczajnie się zużywają. Martwe wąsy wypadają niczym nasze włosy, a na ich miejsce wyrastają nowe. Koty cały czas je tracą – nie zawsze jest to jednak dla nas widoczne. Wypadanie pojedynczych wibrysów to niegroźny i naturalny proces. Częściej i bardziej intensywnie wypadają one oczywiście u kotów starszych.

Jeśli jednak zaobserwujesz, że mruczek traci ich zbyt wiele – tzn. natrafiasz na nie kilka-kilkanaście razy w tygodniu, dodatkowo na kocim pyszczku zauważyć można wyraźne ubytki, a wąsy nie odrastają w tym samym tempie co wypadają – to faktycznie można zacząć zastanawiać się, czy mruczek nie boryka się z jakimś osłabieniem. Tym, co również powinno nas martwić to połamane wąsy. Wibrysy w tym stanie mogą świadczyć o złej diecie lub chorobie toczącej organizm.

Pamiętaj, że kontrolne badania są dobrym pomysłem w każdym momencie. Jednak trzy wibrysy, które wypadły w przeciągu dwóch tygodni, nie stanowią jeszcze czerwonego alarmu. Zwróć również uwagę na kocią dietę. Czy kot je wysokobiałkową pełnowartościową karmę zawierającą niezbędne witaminy i minerały? Unikaj karm suchych i zbożowych.

Więcej o wibrysach przeczytasz TUTAJ.

Autor: Redakcja
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments