Dlaczego kotu wypadają wąsy?


Pewnie nie raz zdarzyło ci się znaleźć samotnego wibrysa na podłodze lub kanapie. Dlaczego mruczek gubi wąsy?

Wibrysy to czułe narzędzie, które pełni wiele ważnych funkcji w kocim życiu. Nie służą do ozdoby (choć niewątpliwie dodają uroku) – pozwalają kotu badać i rozpoznawać otoczenie, są też wykorzystywane w komunikacji. Ale skoro są tak ważne, to dlaczego czasem natykamy się na nie w mieszkaniu? Kiedy i dlaczego kotu wypadają wąsy?

Włosy inne niż wszystkie

O wibrysach mówi się inaczej, że to włosy czuciowe. Jednak ich korzenie sięgają znacznie głębiej w skórę niż sierść. Wibrysy są silnie unerwione – bardzo precyzyjnie zbierają i przekazują sygnały dotykowe do organizmu. Dzięki nim kot jest w stanie oceniać odległości i szerokości na różnych przestrzeniach, zbiera też dane o obiektach znajdujących się w pobliżu pyszczka. To m.in. wąsy pozwalają kotu sprawnie poruszać się w ciemnościach – nawet jeśli coś leciutko dotknie końcówki wibrysa, to mruczek to poczuje.

Choć wibrysy długie, giętkie i trzykrotnie grubsze od zwykłych włosów, to jednak pod wieloma względami są do nich podobne. Również posiadają mieszki włosowe i czasem obumierają – martwe wibrysy po prostu wypadają, nie sprawiając kotu bólu. W ich miejsce po pewnym czasie wyrastają nowe. Bywają jednak inne przyczyny, dla których kotu wypadają wąsy – jakie? Wyjaśniamy poniżej.

Dlaczego kotu wypadają wąsy?

Tak, jak już wspominaliśmy, wypadanie pojedynczych wibrysów to niegroźny i naturalny proces. Jeśli więc od czasu do czasu znajdujesz w mieszkaniu pojedyncze kocie wąsy, to nie musisz się martwić. Gorzej, jeśli zaobserwujesz, że mruczek traci ich zbyt wiele – tzn. natrafiasz na nie kilka-kilkanaście razy w tygodniu. Możesz też zauważyć ich ubytek, po prostu przyglądając się kociemu pyszczkowi. Gdy kotu na dużą skalę wypadają wąsy, może to świadczyć o problemach zdrowotnych, takich jak:

  • Łysienie – patologiczny stan, który prowadzi do dużej utraty włosów na całym ciele, w tym także wibrysów. Może mieć wiele przyczyn, które należy określić w gabinecie weterynaryjnym, co pozwoli na wdrożenie leczenia.
  • Grzybica – częsta i bardzo zaraźliwa, w dodatku podstępna, bo potrafi przez długi czas rozwijać się bezobjawowo. Z czasem powoduje wykwity skórne, silny świąd, który prowokuje kota do drapania.
  • Koci trądzik – może powodować stany zapalne w obrębie mieszków włosowych, prowadząc do utraty wąsów – zwłaszcza, że często występuje wokół nosa i podbródka.
  • Choroby immunologiczne i zaburzenia hormonalne – mogą powodować zmiany w strukturze włosów oraz ich wypadanie, co dotyczy także wibrysów.

Osobną przyczyną, dla której kotu wypadają wąsy mogą być bójki. Dotyczy to przede wszystkim kotów wychodzących i niewykastrowanych, które toczą walki o terytorium. Jednym ze skutków ubocznych takich starć mogą być powyrywane bądź uszkodzone wibrysy, nie wspominając o poważniejszych obrażeniach na ciele.

kotu wypadają wąsy
fot. Shutterstock

Co zrobić, gdy kotu wypadają wąsy?

Jeśli zdarza się to sporadycznie – nic. Natomiast gdy wąsy wypadają często i w dużych ilościach, należy skorzystać z pomocy lekarza weterynarii. To może być objaw jakiejś choroby – nie bagatelizujmy sprawy i upewnijmy się, że w porę pomożemy naszemu pupilowi.

Autor: Agata Kufel
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments