Koty nagle zmieniły swoje zachowanie


Dzień dobry,
Mam dwa koty (kocur i kotka) rasy burmskiej , przyrodnie rodzeństwo. Zawsze bardzo się lubili, spali razem przytulali się i bawili się razem. Czasem uprawiali „kocie zapasy”, ale wszystko było w normie.

Ostatnio wszystko się zmieniło, koty kilka razy się ofukały i zaczęły się unikać, nie przytulają się do siebie i nie śpią razem. Omijają się nie wchodzą w interakcję.
Jeśli jedno przyjdzie do mnie na tzw mizianie to drugie wychodzi… wygląda tak jakby przestały się lubić albo był zazdrosne o siebie, a ja zawsze starałam się traktować je na równi tzn np.”głaskać na dwie ręce”
Nie wiem czy takie zachowanie jest normalne i czy to im minie, czy to jakiś głębszy problem.
Będę wdzięczna za jakąś wskazówkę i radę.
Pozdrawiam serdecznie
Krystyna Polańska

Nagła metamorfoza zachowania kotów świadczy o tym, że w ich świecie coś się zmieniło. Należy zastanowić się, co mogło być tego powodem. Jednak analiza ta powinna być bardzo dokładna. Relacje pomiędzy kotami może bowiem zburzyć coś, co z naszej perspektywy jest zupełnie błahe. Ważna jest także głębsza obserwacja każdego z podejrzanych zachowań: kto zaczyna fukać, gdzie najczęściej ma miejsce „spięcie”, czy zmiana zachowań dotyczy tylko wzajemnych relacji? Czy może zmieniło się także coś w zachowaniu poszczególnych kotów?

Czy może któryś z kotów ostatnio był poza domem? Może u weterynarza? Czy doszło do jakiegoś stresującego wydarzenia w domu? Remont, przemeblowanie, nowy lokator? Proszę wziąć także pod uwagę, że dla niektórych wrażliwych kotów, zmiana miejsca kuwety, lub ulubionego fotela może być już takim stresującym wydarzeniem. Jeśli nic takiego (wg nas) się nie wydarzyło, to zdecydowanie warto przebadać oba koty.

Zdarza się bowiem, że zmiany zdrowotne w kocim ciele są powodem zmiany zapachu kota. A ponieważ mruczki komunikują się za pomocą zmysłu węchu – zmiana zapachu całkowicie burzy ich dotychczasową relację. Ogólne badania krwi, moczu, zębów, tarczycy mogłyby wyjaśnić temat. A jeśli szczęśliwie okazałoby się, że kotki są zdrowe, wiadomo byłoby przynajmniej, że problem jest natury behawioralnej, a nie zdrowotnej.

Ostatnią kwestią są hormony. Czy koty przeszły zabiegi kastracji bądź sterylizacji?

Istnieje także teoria, że koty zmieniają swoje zachowanie w okolicy 2-4 lat. Czas tej zmiany zależy od wielu czynników. Koty rasowe przechodzą ją później. W czasie tym koty dojrzewają emocjonalnie. Czym innym jest bowiem dojrzałość płciowa oraz fizyczna, a czym innym psychiczna. Być może trzeba będzie ułożyć kocie relacje na nowo? Ale kluczem do sukcesu jest poznanie powodu zmiany ich zachowania. Najważniejsze jest jednak wykluczenie przyczyn zdrowotnych.

Odrobinę więcej na temat nagłej zmiany zachowania kotów proszę przeczytać tutaj: https://www.koty.pl/kot-zmienil-swoje-zachowanie/

A także o tym, czy koty wyczuwają chorobę u drugiego kota: https://www.koty.pl/koty-wyczuwaja-chorobe-u-drugiego-kota/

Nikoletta Parchimowicz, redaktor portalu Koty.pl

Autor: Redakcja
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments