Ile kotów mieszka w Warszawie?


W odpowiedzi na napływające od karmicieli sygnały, że w stolicy ubywa kotów, ratusz policzył koty. Czy na pewno?

W odpowiedzi na napływające od karmicieli sygnały, że w stolicy ubywa kotów, ratusz policzył koty.

Władze miasta przedstawiły dane pokazujące liczbę kotów wolno żyjących we wszystkich dzielnicach. Wnioski: kotów jest z roku na rok coraz więcej. W 2015 roku w Warszawie mieszkało ich 29 618, rok wcześniej o 482 koty mniej – 29 136. W 2013 naliczono 28 956, a w 2012 – 28 290. Najwięcej na Mokotowie, który ma aż 3760 kotów, jednak populacja kotów w tej dzielnicy w ciągu czterech lat spadła o 770. Kolejne najbardziej zakocone są Bielany i Targówek – odpowiednio po 3 000 i 2 832 sztuk. Najmniej kotów wolno żyjących zamieszkuje Wilanów – doliczono się tam ich 276. Niepokojący jest spadek o 357 w stosunku do 2012 r. Na przeciwnym biegunie znajdują się Praga Północ i Wesoła, gdzie w tym samym czasie liczba zwiększyła się niemal dwukrotnie.

Jak urzędnicy policzyli zwierzaki? – Dane są podawane przez karmicieli kotów wolno żyjących. Dzielnica te dane weryfikuje, potem składa nam raporty – tłumaczy tvnwarszawa.pl Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy. – Na tej podstawie szacujemy zakup karmy, która jest przekazywana do dzielnic.

W 2015 roku, aby dokarmić zwierzęta wolno żyjące zakupiono ponad 292 530 kilogramów karmy – w tym 92 235 kilogramów karmy suchej oraz 200 295 kilogramów karmy mokrej. Wydano na to ponad 1,5 mln złotych.

Jedno ale – liczby pokazują ilość kotów dokarmianych przez zarejestrowanych karmicieli i przez nich zgłoszonych. A przecież nie wszystkie koty wolno żyjące – czy to w Warszawie czy w dowolnym innym miejscu kraju – są objęte taką formą opieki. Jaka ich ilość pozostaje w „szarej strefie” – nie wiadomo.


Wolno żyjące koty są bardzo ważnym elementem ekosystemu miasta. Zapobiegają obecności i rozmnażaniu się gryzoni. Urzędnicy zaznaczają, że koty te nie są zwierzętami bezdomnymi. Zatem nie wolno ich wyłapywać, wywozić, ani utrudniać im życia w danym miejscu. Szczególnie należy zadbać o nie zimą – pozostawić uchylone okienko w piwnicy, nie przeganiać, dokarmiać lub – nie przeszkadzać tym, którzy o takie koty dbają.


 

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments