Jak gminy walczą z bezdomnością zwierząt?


Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt, która weszła w życie 1 stycznia, zakłada, że gminy do 31 marca muszą przyjąć program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania ich bezdomności.

W tym tygodniu Rada Warszawy uchwaliła program zapobiegania bezdomności zwierząt. Program zakłada m.in. 50 proc zniżki przy sterylizacji i kastracji zwierząt. Koszt programu to prawie 12 mln zł.

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt, która weszła w życie 1 stycznia, zakłada, że gminy do 31 marca muszą przyjąć program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania ich bezdomności. Większość zapisów dotyczy psów i kotów, gdyż w ich przypadku skala bezdomności jest największa.

Część rozwiązań zapisanych w programie, m.in. bezpłatne czipowanie zwierząt, miasto już realizowało. Od czterech lat mieszkańcy Warszawy mogą czipować psy i koty – ich dane są wpisywane do międzynarodowej bazy danych Safe-Animal. Nowym pomysłem jest 50 proc. zniżki przy sterylizacji i kastracji psów i kotów. Być może już w czerwcu zabiegi będą wykonywane w kilku lecznicach na terenie Warszawy. Wcześniej miasto musi rozstrzygnąć na te usługi przetarg.

Zgodnie z programem właściciel zwierzęcia będzie też mógł za darmo uśpić w lecznicy ślepy miot – do tej pory było to możliwe tylko w schronisku.

Miasto finansuje także leczenie wolno żyjących kotów i ich dożywianie. Ich opiekunowie mogą otrzymać także skierowanie na bezpłatną sterylizację zwierząt. Jak podkreślono w uchwale, koty wolno żyjące, które zamieszkują głównie piwnice budynków mieszkalnych, są elementem ekosystemu miejskiego – zapobiegają rozprzestrzenianiu się gryzoni. Nie są to zwierzęta bezdomne, dlatego się ich nie odławia.

Odławianiem bezdomnych zwierząt z terenu Warszawy zajmują się tzw. eko-patrole Straży Miejskiej oraz organizacje pozarządowe. Zwierzęta trafiają do schronisk, lecznic lub pozostają pod opieką organizacji. W miejskim schronisku dla bezdomnych zwierząt na Paluchu przebywa ok. 2,2 tys. psów i 100 kotów.

Koszt programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi to blisko 12 mln zł. Pieniądze pochodzą z budżetów dzielnic, Straży Miejskiej, schroniska oraz stołecznego Biura Ochrony Środowiska. Roczny koszt czipowania to 770 tys., na sterylizację przeznaczono ok. 200 tys. zł.

Źródło: onet

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments