Jak pomóc kotu w upał?


Temperatury powyżej 25 stopni, upały - jak nasze koty znoszą tak wysokie temperatury i o czym powinniśmy pamiętać?

Temperatury powyżej 25 stopni, upały – jak nasze koty znoszą tak wysokie temperatury i o czym powinniśmy pamiętać?

W letnie upalne dni nie tylko ludzie ale i koty powinny pić więcej płynów. Postawmy więcej niż jedną miskę z zimną wodą, dbajmy by wciąż były pełne. Jeśli nasz kot niezbyt lubi pić wodę, je wyłącznie suchą karmę lub ma tendencje do kryształów w moczu bądź SUK – może zachęćmy go do picia większej ilości wody, okresowo odkręcając kran z zimną wodą (wiele kotów woli pić wodę płynącą – czyli z kranu) bądź jeszcze lepiej – zakupmy specjalną fontannę dla kotów.

Karma – nie zostawiajmy jej nadmiaru w misce, dajmy jednorazowo na posiłek tyle, ile kot jest w stanie zjeść w przeciągu 15-20 minut – resztę chowajmy. Szczególnie tyczy to mokrej karmy, która łatwo ulega zepsuciu w wysokich temperaturach. Nie stawiajmy karmy na słońcu.

Zadbajmy o zacienienie miejsc, gdzie kot przebywa. Co prawda kot instynktownie szuka miejsc chłodniejszych, ale dajmy mu możliwość wyboru – kot zamknięty na nasłonecznionym balkonie czy werandzie jest narażony na przegrzanie a nawet udar. Doraźnie można ratować się, rozkładając na podłodze mokre ręczniki, przecierając mokrym ręcznikiem futerko, włączając wentylator.

Kotom wychodzącym umożliwijmy schowanie się w piwnicy – pomieszczenia poniżej poziomu gruntu są chłodniejsze.

Jeśli musimy z kotem jechać, np. w podróż bądź do weterynarza, weźmy przenośną miskę na wodę oraz butelkę zwykłej wody (nigdy nie mineralnej!). Okresowo róbmy przystanki w podróży. Jeśli nasze auto na klimatyzację – pół biedy, jeśli nie – woźmy kota obowiązkowo w transporterze lub w szelkach i pasach – ze względów bezpieczeństwa, i przy uchylonych oknach.

Jeśli zauważymy, że kot zaczyna ziać, nie bójmy się – to sposób na ochłodzenie organizmu. Uwaga: jeśli zianie powtrarza się często, warto zbadać serce kota – być może to ono sygnalizuje problem zdrowotny. W większości przypadków zianie jest normalnym objawem, kocim sposobem na upał.

 

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments