kot Maine Coon leży na dywanie

Porady

Jak utrzymać w czystości dywan w kocim domu?

Życie z kotem dostarcza wielu radości, ale i bywa kłopotliwe. Czysty dywan w kocim domu - czy to możliwe?

Kocia sierść w mieszkaniu i na ubraniach, plamy z kocich pawików i moczu oraz piasek i żwirek na dywanie. Jak sobie z nimi poradzić? Jak zadbać o czystość w domu, gdy mieszkamy z kotem?

1. Zapobieganie to podstawa

Najskuteczniejszy sposób to pozbycie się wszelkich dywanów z domu. O wiele łatwiej wyczyścić panele, deski czy płytki. Najmocniej zapachy i plamy chłoną naturalne materiały jak wełna i bawełna. O wiele łatwiej wywabić je z dywaników wykonanych ze sztucznych włókien.

kot zawinięty w dywanik
fot. Pixabay

Zastąp wielki dywan mniejszymi dywanikami. Nawet jeśli zdarzy się wyjątkowo oporna plama, łatwiej wyrzucić mały dywanik niż wielki dywan – o wiele mniejsze koszta.
Reaguj szybko. Jeśli zauważysz (usłyszysz), że Twój mruczek zaczyna kaszleć i będzie wymiotował, zanieś go szybko w miejsce, gdzie są tylko płytki na podłodze.

Jeśli kot przeszedł zabieg sterylizacji lub cewnikowania, wygospodaruj dla niego spokojne i łatwe w czyszczeniu miejsce w łazience na czas, gdy będzie dochodził do siebie i mogą mu się zdarzyć wymioty czy mimowolne oddawanie moczu. Zaopatrz się w podkłady higieniczne i wyłóż nimi strategiczne miejsca.

2. Bądź przygotowany

Zadbaj, by w domu były zawsze środki pomocne w usuwaniu plam z moczu, kału i wymiocin. Bezpieczne dla domowych zwierząt i skuteczne. Czyli najlepiej zakupione w dobrych sklepach zoologicznych, oparte na enzymach, na przykład Urine off, Vitopar, Savic Refresh’R, Stain Remover Beaphar, Dr. Clauders Geruch-Ex-Spray, Mr Smell Dermapharm.

Ostrożnie ze środkami chemicznymi do czyszczenia dywanów, dostępnymi w ogólnych sklepach czy marketach! Zawierają mocno skoncentrowane substancje chemiczne, bardzo toksyczne dla domowych zwierząt. Dlatego należy bezwzględnie stosować je zgodnie z instrukcją, upewnić się, że nie pozostały resztki środka na dywanie po zakończeniu czyszczenia.

kot pomaga sprzątać
fot. Shutterstock

Nie daj się zaczarować magii reklam. Kot spacerując po dywanie z resztkami takiego środka, zbiera „chemię” na łapki, a potem myjąc się, połyka trujące drobinki. Kocie nerki powoli ulegają zatruciu, efekt nie musi się pojawić od razu, ale po jakimś czasie, gdy uszkodzeniu ulegnie ok. 70% nerek. A tych zregenerować się niestety nie da. Niewydolność nerek to wyrok, skraca życie naszego zwierzaczka.

3. Domowe środki czyszczące

Pomocne w usuwaniu plam jest też wiele substancji, które masz w domu, jak płyn do mycia naczyń, ocet, woda utleniona, soda oczyszczona. Mycie i pranie usuwa plamy i bakterie, dodatkowo odkażając. Pamiętaj, by wykonać próbkę na małej powierzchni, sprawdzając czy nie dywan nie ulegnie odbarwieniu. A po czyszczeniu dokładnie zmyj czyszczoną powierzchnię czystą wodą.

4. Czyszczenie na głębokości

Pamiętaj, że wiele plam pozostaje przy nasadzie włosa dywanu. Bądź dokładny, używaj odkurzacza, a czyszcząc, docieraj aż do samego dna dywanu.

kot lezy na dywanie, odkurzanie
fot. Shutterstock

5. Czas Twoim nieprzyjacielem

Im szybciej zabierzesz się za usuwanie plam, tym lepiej. Świeże zanieczyszczenia o wiele skuteczniej można usunąć niż zaschnięte i stare. Dodatkowo zastarzałe plamy mogą na stałe zmienić wzór Twojego dywanu, nawet po dokładnym praniu.

Stosując środki enzymatyczne, czytaj dokładnie instrukcje – większość z nich działa skuteczniej po naniesieniu w większej ilości i przykryciu czyszczonego fragmentu folią. Przyczyna jest prosta – enzymy lepiej działają w mokrym środowisku. Warto też proces czyszczenia powtarzać, aż do całkowitego pozbycia się zapachu i widoku plam.

Mieszkanie z kotem nie musi oznaczać mieszkania zaniedbanego, z przykrym zapachem. Zastosowanie powyższych rad pomoże ci zachować dom w nienagannym stanie. Znajomi i nieznajomi będą zaskoczeni – masz kota?! Ale tu wcale nie czuć kotem… I o co chodzi.

Chcesz oceniać i komentować?
Dołącz do nas – zarejestruj się!
Ocena użytkowników

 • Jowita Budzyńska
  Jowita Budzyńska 13 października 2017 o 10:10

  Oj kot i dywan, a w dodatku jasny dywan! Udręka i męczarnia, cały czas sierść wszędzie. Na szczęście kupując karmę przejrzałam odżywki dla kotów, no i przy okazji zakupiłam szczotkę. Byłam w szoku że Frytek tak polubi szczokotkowanie, w dodatku odżywka do sierści działa wspaniale i Frytas już tak nie gubi sierści jak wcześniej!

 • Anna Bartowska
  Anna Bartowska 29 października 2017 o 21:32

  Ważne, żeby czyścić dywan co jakiś czas jeśli ma się w domu kota. Ja oddaję dywany z mojego mieszkania do Kliniki Dywanów, gdzie dokładnie i profesjonalnie je czyszczą a dodatkowo ozonują mi mieszkanie :)

 • Patrycja
  Patrycja 30 października 2017 o 10:37

  Mnie niestety kocur zasikał dywan i myślałam, że pójdzie do śmieci, a jak go oddałam do czyszczenia, to wrócił do mnie jak nowy bez żadnego nieprzyjemnego zapachu :) Mimo to mam nadzieję, że kocur po kastracji nie będzie już robił takich niespodzianek

Dodaj komentarz

Zaloguj się do swojego konta lub skomentuj anonimowo. Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *