Drapak dla kota – zrób to sam!

fot. Shutterstock

Drapak to jedna z rzeczy niezbędnych w kocim domu. Wybór drapaków w sklepach jest ogromny. A jak zrobić drapak samemu?

Obecnie sklepy zoologiczne oferują tyle różnych drapaków, że początkujący opiekun może poczuć się nieco zagubiony – małe i duże, leżące, stojące, wiszące, z budkami, hamakami, zabawkami. Ba, bywają nawet drapaki w kształcie.. psa. Wystarczy jednak odrobina chęci, by własnoręcznie wykonać dla swojego pupila drapak. Nie tylko zaoszczędzicie trochę pieniążków, ale też będziecie mieć niemałą satysfakcję ze swojego „małego dzieła”. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik, z którego dowiesz się, jak zrobić drapak dla kota.

Potrzebne materiały

  • linijka lub miara
  • marker
  • ostry nóż, najlepiej introligatorski lub skalpel
  • mocny klej do papieru
  • pudełko z drewna lub sklejki
  • tektura falista, np. z pudeł po sprzęcie domowym, towarach spożywczych itp.

 

Jak zrobić drapak dla kota?

Jeśli już mamy wszystkie najpotrzebniejsze materiały, to teraz czas przystąpić do działania.

Pudełko – najlepiej z drewna lub sklejki – utworzy ramę dla drapaka. Jego wymiary możemy dobrać dowolnie – takie, jak duży chcemy wykonać drapaczek. Z tektury wymierzamy prostokąty – ich długość to długość naszego obramowania drapaka, wysokość – wysokość obramowania (przykładowo 10 cm). I wycinamy takich prostokątów tyle, by ustawione na sztorc wypełniły ściśle nasze pudełko.

Gdy wiemy już, ile potrzeba „listewek” tektury, sklejamy je ze sobą, ściskamy a po zaschnięciu kleju umieszczamy (tu też może przydać się klej) w naszym obramowaniu. I właściwie drapak jest gotowy do użycia. Im ściślej będą przylegać do siebie listewki tektury, tym dłużej posłuży kotu.

Wypełnienie można po jakimś czasie wymienić – ramkę już mamy, więc pozostanie jedynie zabawa z ponownym układaniem i klejeniem wkładu z tektury.

jak zachęcić kota do korzystania z drapaka
fot. Shutterstock

Drapak doskonale sprawdzi się nie tylko do ostrzenia kocich pazurów, ale też uchroni twoje meble przed drapaniem. Niestety, wiele osób rezygnuje z posiadania kota właśnie z obawy przed zniszczeniem ulubionej kanapy. A co zrobić jeśli kot nie jest do końca przekonany do używania drapaka? Jak go zachęcić, by z niego korzystał? Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Jak widzisz, wykonanie drapaka nie jest wcale takie trudne. Ponadto, ile przy tym zabawy dla nas i dla kota 😉

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments