Karma dla kota kastrowanego i sterylizowanego

Cute short hair cat looking out through a window,vintage filter

Kot po zabiegu sterylizacji lub kastracji wymaga odpowiednio zbilansowanego pożywienia. Co zawiera karma dla kota sterylizowanego i czym różni się od zwykłej karmy?

Wraz z rosnącą świadomością właścicieli kotów, coraz więcej z nich decyduje się na poddanie swojego pupila zabiegowi kastracji lub sterylizacji. Taka interwencja chirurgiczna, oprócz zakładanych efektów, przynosi kilka innych, istotnych zmian w funkcjonowaniu jego organizmu, które powinny zostać uwzględnione w modelu żywienia kota. Jaka karma dla kota sterylizowanego i kastrowanego będzie odpowiednia?

Po co kotom sterylizacja i kastracja

Celem sterylizacji kotek i kastracji kocurów jest przede wszystkim zabezpieczenie przed nieplanowanym rozmnażaniem. Poza skutkami natury „społecznej” – ograniczeniu liczebności populacji kotów i związanej z tym bezdomności zwierząt, takie zabiegi mają też niebagatelny wpływ na zdrowie mruczących pupili. Zwierzęta, które je przeszły potrafią żyć nawet dwukrotnie dłużej. Wraz z ryzykiem niechcianego miotu u kotek wyeliminowane zostaje też niebezpieczeństwo zapadnięcia na infekcje i nowotwory gruczołów mlekowych i narządów rodnych, ropomacicza oraz wszelkich powikłań związanych z ciążą i porodem. U kotów zaś, oprócz łagodniejszego zachowania i mniejszej tendencji do samodzielnych wycieczek „w teren”, efektem kastracji jest uniknięcie nowotworów jąder i prostaty. Pozytywne efekty kastracji i sterylizacji są odczuwalne przez właścicieli kotów. Zachowanie kotek w trakcie rui, która może zdarzać się nawet kilkukrotnie w ciągu roku, czyli charakterystyczne wokalizy,  humory i ocieranie się o przedmioty, bywają dokuczliwe. Podobnie jak agresja terytorialna i znaczenie terenu u kocurów. Po interwencji chirurgicznej – te uciążliwości zostają wyeliminowane.

Skutki sterylizacji i kastracji

Fizjologiczne i hormonalne zmiany zachodzące w organizmach kota po zabiegu sterylizacji lub kastracji wywierają znaczący, szeroki wpływ na jego funkcjonowanie. Rewolucja bynajmniej nie dotyczy tylko działania układu rozrodczego. Kastrowane i sterylizowane koty jedzą więcej (nawet o jedną czwartą). Choć ich zapotrzebowanie na energię jest o jedną trzecią mniejsze niż przed zabiegiem. Uleganie apetytowi pupila może szybko doprowadzić do nadwagi lub otyłości i związanych z nimi schorzeń, m.in. cukrzycy, chorób układu sercowo-naczyniowego oraz narządu ruchu. Skąd ta nagła skłonność do tycia? Kastracja i sterylizacja sprawiają, że w organizmie kota wzrasta poziom insuliny, pośrednio wywołującej uczucie głodu. Jej wydzielanie hamowane jest działaniem hormonów sterydowych, czyli m.in. estrogenu i testosteronu, których stężenie po zabiegu nagle mocno spada. Z tego względu, w ich przypadku niezwykle ważna jest zmiana pożywienia. Jak karmić kota po kastracji?

karma dla kota po sterylizacji, kot siedzi na podłodze

Karma dla kota sterylizowanego

Karmy dla kotów sterylizowanych są tak zbilansowane, aby dostarczając zmniejszoną dawkę energii jednocześnie zaopatrywać ich organizmy we wszystkie składniki odżywcze we właściwych ilościach i proporcjach. Z tego względu zawartość tłuszczu w ich diecie powinna być obniżona. Ponadto koty po sterylizacji piją niewiele. Niedostarczenie im wystarczającej ilości płynów może przyczyniać się do powstawania kamieni i kryształów moczowych. Aby temu zapobiec karma dla kotów sterylizowanych wzbogacana jest więc substancjami zakwaszającymi mocz: chlorkiem amonu oraz L-metioniną. W trosce o układ moczowy zwierzęcia warto, aby w jego menu zagościła mokra karma. Takie soczyste posiłki zawierają dużo wody, sprzyjając odpowiedniemu nawodnieniu, a jednocześnie sprawnemu wypłukiwaniu z organizmu nadmiaru substancji mineralnych.

Warto uważnie przyjrzeć się składom posiłków serwowanych wysterylizowanemu kotu. Wbrew obiegowym opiniom z ich diety nie trzeba eliminować żadnych składników. Należy jednak kontrolować ilość niektórych z nich. Przede wszystkim tych, będących źródłami tłuszczów oraz węglowodanów, które potrzebne są kotom w śladowych ilościach. Ostrożnie więc z posiłkami bazującymi na tłustych mięsach czy rybach, a także z suplementowaniem diety kota olejami.


Artykuł sponsorowany

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments