Czy koty mogą mieć… trądzik?


Trądzik to nic miłego. Ani dla ludzi, ani dla kotów. Tak, u kotów też zdarza się ta przypadłość.

Czarne punkciki, czasem z miejscowym zaczerwienieniem to właśnie… trądzik. Nie, to nie jest żart! Koci trądzik najczęściej umiejscawia się na brodzie i w okolicach pyszczka. Może pojawić się miejscowe wyłysienie i obrzęk spowodowany stanem zapalnym mieszków włosowych.

Niewielkie czarne zmiany raczej nie wpływają na zachowanie kota, ale gdy „zaskórniki” ulegną zakażeniu bakteriami, zmiany mogą się zaognić. Co z kolei doprowadza do pojawienia się u kota dyskomfortu i bólu. Kot może dodatkowo rozdrapywać zmiany, pogarszając ich stan.

Zdziwiony kot
fot. Shutterstock

Jak i dlaczego powstaje koci trądzik?

Do końca nie wiadomo. Na powstawanie kociego trądziku mogą wpływać takie czynniki, jak:

  • osłabienie układu odpornościowego,
  • złe nawyki higieniczne kota,
  • obecność bakterii gronkowca,
  • wysoka temperatura otoczenia.

Wszystko to może przyczyniać się do stanu zapalnego w obrębie mieszków włosowych. Nieduże zmiany (czarne punkciki) należy oczyszczać – usuwać w warunkach sterylnych, później nakładać lek z antybiotykiem. Czasem zalecany jest okresowo steryd i antybiotykoterapia – decyzję podejmuje lekarz weterynarii po dokładnym zbadaniu naszego pupila (z racji tego, że inne choroby skóry mogą dawać podobne objawy, należy pobrać posiew, aby wykluczyć np. grzybicę, drożdżycę czy alergię pokarmową).

Kot się liże
fot. Shutterstock

Czy można zapobiegać nawrotom?

I tak, i nie. Jeśli zmiany wywołał gronkowiec, nawroty są niestety prawdopodobne, szczególnie w okresie gorącego lata. Warto jednak zadbać o higienę kociej stołówki. Zamienić plastikowe i melaminowe miski na metalowe, szklane lub ceramiczne. W rysach powstałych na plastiku szczególnie łatwo osiadają bakterie. Miski, zarówno te na wodę, jak i na karmę, należy regularnie myć – najlepiej po każdym posiłku.

Co jeszcze możemy zrobić? Warto usuwać zmiany trądzikowe, póki są jeszcze nieduże. Najbezpieczniej przeprowadzać to w lecznicy, z pomocą specjalisty. Jeśli kot niedokładnie myje pyszczek i ma tendencje do trądziku, warto pomagać mu w pielęgnacji.

Koci trądzik może pojawić się w życiu kota tylko raz, może też nawracać. Co ciekawe, występuje u kotów w każdym wieku, niezależnie od rasy i płci.

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments