Koci zdobywcy – nowe odkrycia


Najnowsze wyniki badań genetycznych zdradzają nowe kocie tajemnice. Kot w Twoim domu to Turek lub Egipcjanin.

Wydaje się Wam, że wiecie już wszystko o pochodzeniu i historii kotów? Właśnie – wydaje się Wam.

Wyniki wstępnych badań genetycznych, przeprowadzonych przez troje naukowców z Institut Jacques Monod w Paryżu wskazują na to, że koty zdobywały świat dwukrotnie. Po raz pierwszy krótko po pojawieniu się rolnictwa, po raz drugi – tysiące lat później po ich udomowieniu w starożytnym Egipcie.

Naukowcy przeanalizowali mitochondrialne DNA 209 kotów pochodzących z ponad 30 stanowisk archeologicznych w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Najstarsze próbki pochodziły z mezolitu, przed pojawieniem się rolnictwa, najmłodsze – z XVIII wieku. Na ich podstawie wywnioskowano, iż koty pojawiły się w otoczeniu ludzi i wraz z nimi rozchodziły się po świecie w dwóch falach.

Koty podbijają Bliski Wschód

Pierwsza migracja, przed około 12000 laty, związana była z pojawieniem rolnictwa i potrzebą opanowania niszczącej zbiory plagi gryzoni. Na Bliskim Wschodzie dzikie koty z konkretnej linii mitochondrialnej rozprzestrzeniły się wraz z wczesnymi rolnikami po wschodniej części Morza Śródziemnego. Gromadzone przez ludzi zboże przyciągało gryzonie, co z kolei przyciągało dzikie koty. Gdy ludzie zauważyli, że odnoszą korzyści z obecności dzikich kotów mogli zacząć je udomawiać.

Z Egiptu do Europy i Afryki

Druga migracja nastąpiła około 6000 lat później, po udomowieniu kotów na terenie starożytnego Egiptu. Prawdopodobnie podróżnicy i handlarze zabierali je stamtąd ze sobą, by także walczyć z gryzoniami. Potomkowie egipskich kotów gwałtownie rozprzestrzenili się po Eurazji i Afryce. Linia mitochondrialna obecna u egipskich kotów zmumifikowanych pomiędzy I wiekiem przed Chrystusem, a IV wiekiem naszej ery jest obecna w tym samym czasie u kotów z Bułgarii, Turcji i Afryki Subsaharyjskiej.

Koty trafiły też na statki Wikingów, gdyż tę samą linię mitochondrialną znaleziono w szczątkach kota na stanowisku archeologicznym Wikingów w północnych Niemczech pochodzącym sprzed ok. 1000 lat.

Prowadzone przy okazji badania jądrowego DNA pokazały, że powszechne obecnie prążkowane umaszczenie kotów (tabby) pojawiło się wskutek mutacji genetycznej dopiero w Średniowieczu.

źródło: Nature

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments