Kot czy pies? Który mądrzejszy? Nauka daje odpowiedź


Nadal nie wiesz, kto prowadzi w rankingu inteligencji - kot czy pies? Za chwilę poznasz prawdę ostateczną.

W odwiecznym sporze kto mądrzejszy – kot czy pies, dostajemy właśnie nowe dowody wprost ze świata nauki. Naukowcom udało się policzyć neurony w mózgu kota i psa.

Oto w poważnym piśmie Frontiers in Neuroanatomy naukowcy opublikowali wyniki wieloletnich badań na psach i kotach. Zespół badaczy, zajmujących się zagadnieniem mądrości kociej i psiej pochodził z sześciu różnych ośrodków naukowych, mieszczących się w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Danii i Afryce Południowej. Naukowcy porównali między innymi ilość neuronów znajdujących się w tzw. korze nowej u obu gatunków zwierząt. Wynik badań był jednoznaczny – u psa w korze mózgowej znajduje się dwa razy więcej komórek nerwowych niż u kota. Co za tym idzie można wnioskować, że tak silne upakowanie neuronów daje w efekcie dwa razy wyższą inteligencję u przedstawicieli psiego świata.

Jak policzono neurony?

Profesor Suzana Herculano-Houzel, jeden z uczestników badań, zdradziła, że skupiono się na kilku różnych gatunkach mięsożerców, między innymi kotach, psach, lwach, fretkach, mangustach, szopach praczach, hienach i niedźwiedziach brunatnych. Świadomie wybrano mięsożerców, zarówno gatunki udomowione jak i dzikie, posiadające relatywnie duże mózgi. Badano stosunek liczby neuronów do wielkości mózgu. Profesor Suzana Herculano-Houzel jest autorką nowatorskiej metody liczenia neuronów. Dowiodła wcześniej, że wbrew przyjętej opinii, w ludzkim mózgu mieści się nie 100 a 86 miliardów komórek nerwowych, a w samej korze mózgowej zaledwie 13 miliardów, a nie 23, jak wcześniej sądzono.

kot czy pies
fot. Shutterstock

Mięsożercy vs roślinożercy

Na pierwszy ogień poszła teza o większej inteligencji u zwierząt mięsożernych niż u spokojnych roślinożerców. W końcu polowanie na żywe zwierzę wymaga bardziej skomplikowanego myślenia niż samo przeżuwanie roślinek. Błąd. Metoda liczenia neuronów obaliła tę tezę. Stosunek ilości neuronów do wielkości mózgu okazał się podobny u mięsożerców i roślinożerców – w przypadku zwierząt o małych i średnich mózgach. Z punktu widzenia ewolucji polowanie jest równie angażującym mózg zadaniem, co unikanie bycia pożartym przez drapieżnika.

Kot czy pies mądrzejszy – prosty rachunek

Badacze, korzystając z metody Profesor Suzana Herculano-Houzel, stwierdzili że psy mają około 530 milionów neuronów w korze mózgowej, a koty około 250 milionów. To oznacza, że mózgi psów są bardziej elastyczne i mają większą zdolność do przeprowadzania skomplikowanych operacji myślowych, na przykład przewidywania przyszłości. Krótko mówiąc – że psy są mądrzejsze od kotów.

źródło: sience news

Autor: Joanna Nowakowska
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments