Kot na kolanka lub do towarzystwa


Z takimi określeniami możemy spotkać się, szukając dla siebie kota rasowego. Co one oznaczają?

Kot „na kolanka” lub „do towarzystwa”

To kot rasowy, który przez hodowcę nie został przeznaczony do rozmnażania. W momencie sprzedaży takiego kota, brak prawa do rozmnażania jest zapisany w kontrakcie*. W kontrakcie jest również zapisane, że taki kot musi zostać wysterylizowany przez właściciela przed ukończeniem 12-go miesiąca życia. Kot „do towarzystwa” może oczywiście brać udział w krajowych i międzynarodowych wystawach kotów rasowych oraz zdobywać na nich tytuły i nagrody.

Poza klauzulą w kontrakcie dotyczącą prawa do rozmnażania nie różni się generalnie niczym od kota wystawowego.

kot syberyjski
kot syberyjski fot. shutterstock

Kot wystawowy

To taki sam kot, rasowy, rodowodowy i mający pełne prawo brania udziału w krajowych i międzynarodowych wystawach kotów i zdobywania tytułów. Z  zasady do hodowli są przeznaczane najlepsze kociaki z miotu, najlepiej odpowiadające wzorcowi rasy i rokujące najlepsze nadzieje na sukcesy hodowlane oraz cenne dla rozwoju rasy. Dlatego o przeznaczeniu kociaka (wystawowy czy do towarzystwa) decyduje hodowca, mający najlepszą wiedzę na temat hodowli danej rasy.

Kot hodowlany od kota „do towarzystwa” różni się również ceną. Cena kota hodowlanego ustalana jest indywidualnie.

kot perski biały
kot perski biały fot. shutterstock

Dlaczego to hodowca decyduje o tym, czy mogę rozmnażać swojego kota?

Takie jest po prostu prawo hodowcy.

*Kontrakt – pisemna umowa zawarta między hodowcą a nabywcą kociaka, która ustala prawa i obowiązki obu stron. W szczególności w kontrakcie ustalone jest, czy kociak jest sprzedawany do hodowli czy „do towarzystwa”.

Autor: Joanna Nowakowska
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments