Kot sfinks. Czy to prawda że sfinks nie uczula?

fot. Shutterstock

W potocznej opinii kot sfinks to idealny kot dla alergika, ponieważ nie uczula. Nie jest to prawda, ale też nie do końca mit.

Nie jest prawdą, że kot sfinks to idealny kot dla alergika. Potocznie panująca opinia, że jest to rasa niealergizująca jest błędna. Jednak w przypadku sfinksów (kotów bezwłosych) walka z wywołującym stan chorobowy czynnikiem – alergenem jest łatwiejsza i skuteczniejsza niż w przypadku kotów owłosionych.

Wszystko przez białko

Sfinks – jak kot każdej innej rasy – posiada alergen z uroglobuliną Fel d1 zwany  antygenem głównym kota.

Fel d1 występuje w ślinie kota – niskie stężenie, w łoju wydzielanym przez skórę – wysokie stężenie, w moczu  i osoczu nie występuje. Śladowe ilości alergenu Fel d1 znaleziono w mózgu, gałkach ocznych, tarczycy, jajnikach i jelitach.

kot sfinks
fot. Shutterstock

Kot wylizując sierść, nanosi na nią alergen znajdujący się w ślinie. Najwyższe stężenie alergenu występuje w mieszkach włosowych przy nasadzie włosa. Łuszczący się naskórek, unoszący się wraz z wypadłymi martwymi włosami najbardziej alergizuje.

Kot sfinks – dlaczego jest inny?

Sfinks nie posiada włosów, więc jeden czynnik szerzenia alergenu zostaje wyeliminowany.

Skóra kota bezwłosego wydziela większą ilość łoju a tym samym posiada więcej alergenu. Jednak większa ilość łoju natłuszcza skórę, czyni ja elastyczną i w znacznym stopniu zapobiega łuszczeniu naskórka. Naskórek nie łuszczy się tak obficie i nie unosi w powietrzu tak jak w przypadku kota z sierścią.

kot sfinks
fot. Shutterstock

Cotygodniowa kąpiel kota obniża poziom Fel d1 o 90%. Niski stan alergenu po kąpieli utrzymuje się około tygodnia.

Standardowo kot z włosem kąpany „na mokro” jest 1-2 razy w roku lub wcale, stąd ma wysokie stężenie alergenu Fel d 1 na podszerstku, co prowadzi do silnych reakcji uczuleniowych u alergików.

Kot sfinks i alergia – o tym nie wiedziałeś

  • Niekastrowane samce kotów mają więcej gruczołów łojowych są bardziej alergizujące niż samice.
  • Dowiedziono, że kastracja powoduje istotne zmniejszenie ilości wydzieliny łojowej jak i Fel d1 na skórze kota.

Większość osób z alergią uczulona jest na alergen Fel d1, takie osoby przed zakupem nagiego kota powinny najpierw udać się w domu, gdzie mieszkają sfinksy, pobyć tam przez kilka godzin i samodzielnie przekonać się, w jakim stopniu reagują na kontakt z naguskiem.

sfinks kanadyjski
fot. Shutterstock
Autor: Lekarz weterynarii Magdalena Kowal – Paszek
Hodowla Kotów Sfinks Kanadyjski Naked Moon*PL
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments