Czy koty lubią, kiedy do nich mówimy?


Wiele osób, choć czuje się nieswojo, to i tak rozmawia z kotami. Pytanie jednak brzmi, czy koty lubią, kiedy do nich mówimy.

Prawdopodobnie każdy opiekun rozmawia ze swoim kotem. Niektórzy wygłaszają długie przemówienia, inni naśladują kocią wokalizację, a jeszcze inni mówią do pupila jak do dziecka. Sposobów porozumiewania się kocich opiekunów z mruczkami jest naprawdę sporo. Czy rozmawianie z kotem jest dziwne? Na pewno nie dla prawdziwego kociarza. A jak to jest z mruczkami? Udowodniono już, że koty są w stanie rozpoznać pojedyncze, często powtarzane słowa, ale czy lubią, kiedy do nich mówimy?

Rozmowa z kotem

Koty doskonale wiedzą, kiedy ktoś się do nich zwraca, jednak często zdarza im się to po prostu ignorować. W rzeczywistości nie wszystkie rozmowy z mruczkiem są jednostronne – o czym na pewno doskonale wiedzą wszyscy kociarze. Z biegiem lat komunikacja między kotami a ludźmi znacznie ewoluowała – mruczki rozumieją i wiedzą o nas więcej niż my o nich. Ponadto miauczą one głównie do ludzi, a nie do innych kotów.

Czy koty lubią, kiedy do nich mówimy? To pytanie nurtuje nie tylko kocich opiekunów, ale też naukowców z Tokijskiego Uniwersytetu, którzy postanowili znaleźć konkretne odpowiedzi. Marilyn Krieger, behawiorystka kotów zauważyła, że podczas rozmowy z kotami najważniejszy jest ton i głośność głosu, które mają wpływ na to, czy zwierzę czuje się wówczas bezpieczne, czy zagrożone. Jest to o tyle istotne, że koty potrafią rozpoznawać ludzkie nastroje i emocje. Zatem koty lubią, kiedy do nich mówimy, ale tylko wtedy, gdy przemawiamy do nich spokojnym, kojącym i delikatnym głosem. Mruczki są wówczas bardziej skłonne do nawiązania interakcji z człowiekiem, a nawet do wymiany zdań (czytaj miauków).

Korzyści z rozmawiania z kotem

Skoro już wiemy, że koty lubią, kiedy do nich mówimy odpowiednim tonem głosu, to warto też poznać powody i korzyści, dla których należy to robić. Rozmowa z kotem przede wszystkim pomaga zdobyć zaufanie mruczka, a także wzmacnia więź między zwierzęciem a opiekunem. Spokojny ton głosu ulubionego człowieka uspokaja kota, łagodzi jego niepokój i lęk, a także sprawia, że czuje się on bezpiecznie. Rozmowa z kotem jest korzystna nie tylko dla niego, ale także dla ciebie. Może sprawić, że poczujesz się mniej samotny, twój umysł zostanie oczyszczony, a twoje samopoczucie ulegnie poprawie.

Pomyśl więc o rozmowie ze swoim kotem tak, jak o rozmowie z bliskim przyjacielem czy ukochaną osobą. Więcej o tym, dlaczego warto rozmawiać z kotem, przeczytasz TUTAJ. A skoro już dobrnąłeś do końca, możesz przedyskutować niniejszy artykuł ze swoim kotem. Koniecznie napisz nam też w komentarzu, jak często rozmawiasz z mruczkiem.

Autor: Magdalena Olesińska
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments