Koty udomowiono wcześniej w Chinach niż w Egipcie faraonów


Do tej pory uważano, iż koty zostały udomowione w starożytnym Egipcie i na Bliskim Wschodzie ok. 3 tysięcy lat temu. Najnowsze badania znaleziska z pewnej wioski w Chinach dowodzą, iż w Chinach koty towarzyszyły człowiekowi już 5 300 lat temu.

Do tej pory uważano, iż koty zostały udomowione w starożytnym Egipcie i na Bliskim Wschodzie ok. 3 tysięcy lat temu. Najnowsze badania znaleziska z pewnej wioski w Chinach dowodzą, iż w Chinach koty towarzyszyły człowiekowi już 5 300 lat temu. Starsze od nich są tylko odkrycia wspólnych pochówków ludzi i kotów na Cyprze sprzed 10 tys. lat.

A wszystko za sprawą odkrycia szczątków kotów w wiosce Quanhucan w centralnych Chinach. Badania datujące wskazują, iż pochodzą one sprzed ok. 5 tysięcy lat. Fiona Marshall z Washington University w St. Louis mówi: „Odnalezienie dowodów na istnienie tak dawnych związków ludzi i kotów, i to na terenie Chin jest dla nas zaskakujące.” Zespół archeologów z Washington Uniwersity we współpracy z kolegami z Chińskiej Akademii Nauk wykonał badania radiochronologiczne oraz analizę metodą izotopową kości zwierzęcia odnalezionego w Quanhucun.

Wyniki badań (wysoki poziom fosforu w kościach) sugerują, że kot żywił się mięsem, prawdopodobnie gryzoni, które jadły ziarna uprawianych przed ówczesnych ludzi roślin. Koty też jadły ziarno, być może były przez ludzi karmione lub grzebały w ich śmieciach.
– To najstarsze dowody powiązań żywieniowych pomiędzy kotami a ludźmi. Oznacza to, że już wtedy rozpoczął się proces udomawiania kotów- mówi Marshall.

Artykuł opublikowany w „Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS) sugeruje, że związek kotów i ludzi był o wiele bliższy. Na przykład sposób ułożenia kości oraz wiek kota, może dowodzić, że zwierzę zostało pochowane przez właściciela i żyło o wiele dłużej niż mogłoby przeżyć jako dzikie.

Fiona Marschall zaznacza różnicę w historii udomowienia kotów i psów. Psy były zwierzętami myśliwych, koty – farmerów. Psy stały się całkowicie zależne od człowieka. Domowe koty zachowały sporą niezależność i nadal mogą dość łatwo ulec ponownemu zdziczeniu.

Czy koty zostały udomowione w Chinach z tamtejszych populacji dzikich kotowatych czy też trafiły do Chin wraz z ludźmi wędrującymi z Bliskiego Wschodu lub Afryki – pozostaje otwartą kwestią. Być może dalsze porównawcze badania genetyczne pomogą znaleźć odpowiedź.

 

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments