Koty wiedzą, co dla nich najlepsze


Choć właściciele kotów często robią wiele, by dogodzić gustom swoich pupili i zadbać o ich zdrowie, badania pokazują, że zwierzęta te same dobrze wiedzą, ile czego powinny zjeść, by zapewnić sobie odpowiednią ilość białka, węglowodanów, tłuszczów i...

Choć właściciele kotów często robią wiele, by dogodzić gustom swoich pupili i zadbać o ich zdrowie, badania pokazują, że zwierzęta te same dobrze wiedzą, ile czego powinny zjeść, by zapewnić sobie odpowiednią ilość białka, węglowodanów, tłuszczów i makroelementów – czytamy w „Journal of Comparative Physiology B”.

Badania przeprowadzone zostały przez naukowców z Waltham Centre for Pet Nutrition we współpracy z Uniwersytetem Sydney i Uniwersytetem Massey w Nowej Zelandii. Podczas serii eksperymentów kotom podawano zestawy zawierające różne kombinacje suchej karmy (zawierającej więcej węglowodanów) i karmy mokrej (zawierającej więcej białka i tłuszczu).

 

W trzydniowych cyklach różne rodzaje pokarmów podawane były jednocześnie lub w kombinacji dwóch rodzajów (porcja karmy suchej i mokrej). Okazało się, że w każdym cyklu poziom makroelementów, białka, węglowodanów i tłuszczu utrzymywał się na tym samym poziomie, co oznacza, że koty dokonywały selekcji.

 

Co więcej, ilość spożywanych przez koty składników pokarmowych była zgodna z danymi z analizy opublikowanej w ubiegłym roku, według której w kociej diecie 52 proc. dziennego spożycia kalorii powinno pochodzić z białka, 36 proc. z tłuszczu, a 12 proc. z węglowodanów.

źródło: PAP – Nauka w Polsce

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments