Ksylitol w kociej diecie? Nie ryzykuj!


Czy twój kot może bezpiecznie jeść ksylitol? Raczej nie... Przekonaj się, dlaczego!

Ksylitol dla kota – czy jest bezpiecznym zamiennikiem cukru, który mogą spożywać nasze mruczki? Nie do końca… Wyjaśniamy, dlaczego!

Ksylitol, czyli cukier z brzozy

Ksylitol to naturalna substancja słodząca, pozyskiwana z kory brzozy lub z kukurydzy. Mówi się o nim „naturalny cukier”, jednak ksylitol cukrem nie jest. Jest to substancja z grupy polioli, czyli alkoholi cukrowych, naturalnie występujących w roślinach. Jego działanie na organizm człowieka tym różni się od działania cukru, że ksylitol nie powoduje tak dużego skoku glikemicznego. Jest zatem zalecany chociażby diabetykom. Stosuje się go również w zdrowej diecie, ponieważ ma o niemal 1/3 mniej kalorii niż tradycyjny cukier. Jako zamiennik ksylitol może być stosowany właściwie do wszystkiego: słodzenia napojów, wypieków, deserów czy do przyrządzania potraw. Nic dziwnego, że na rynku pojawia się coraz więcej produktów, które go zawierają.

Ksylitol dla kota nie jest bezpieczna substancją.
fot. Shutterstock

Ksylitol dla kota

Nie ma zbyt wielu danych odnośnie wpływu ksylitolu na koci organizm. Znacznie więcej opracowań dotyczy psów, dla których substancja ta jest bardzo trująca i może doprowadzić nawet do śmierci. Dlaczego? Wynika to z tego, że działanie ksylitolu w organizmie zwierzęcym jest inne niż w ludzkim. Po spożyciu go przez kota czy psa skok glikemiczny jest o wiele silniejszy, czego następstwem jest gwałtowny spadek cukru we krwi.  O ile u psów taka reakcja może doprowadzić nawet do śmierci, o tyle koty lepiej umieją sobie z nią poradzić. Mimo to nie należy bagatelizować faktu spożycia ksylitolu przez mruczka, ponieważ i dla niego jest on trujący. Trzeba też wiedzieć, że objawy zatrucia ksylitolem u zwierząt występują z opóźnieniem (nawet dobę po zjedzeniu).

Objawy zatrucia ksylitolem

  • obniżona aktywność
  • oszołomienie
  • wymioty
  • drgawki
  • osłabiona koordynacja ruchowa

Pamiętaj, że organizm kota to dla opiekunów i weterynarzy wciąż wielka tajemnica… Jeśli wiesz, że twój mruczek uraczył się dużą dawką ksylitolu, nie lekceważ żadnego dziwnego zachowania. Na szczęście prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań jest małe – koty nie przepadają za słodyczami, więc są o wiele mniej narażone na przypadkowe spożycie ksylitolu niż psy. Jeśli jednak świadomie chcesz usunąć z kociej diety cukier, nie zastępuj go ksylitolem – to kotu nie pomoże, ale zaszkodzi.

W jakich produktach znajdziesz ksylitol?

Możesz się zdziwić, gdy zobaczysz, do jakich produktów najczęściej dodawany jest ksylitol. Mając tę wiedzę, dbaj o to, by mruczek nie miał do nich dostępu. Ksylitol dla kota – mimo że nie wywołuje tak gwałtownych i tragicznych skutków jak u psów – nie jest zalecanym artykułem spożywczym.

Gdzie ksylitol dla kota może być zagrożeniem?

  • W tzw. fit słodyczach. One stanowczo nie są odpowiednią przekąską dla mruczków.
  • W artykułach do higieny jamy ustnej. Jeśli myjesz kotu zęby (sprawdź TUTAJ, dlaczego powinieneś), zawsze używaj do tego produktów przeznaczonych dla zwierząt.
  • W suplementach witaminowych. Jeśli chcesz zadbać o dostarczenie mikro- i makroelementów kotu, skonsultuj dobór medykamentów z weterynarzem.
  • W przetworach (takich jak ketchup, dżem, masło orzechowe) oraz w niesłodzonych cukrem napojach. Te produkty nie powinny znaleźć się w kociej diecie, nawet jeśli zawierają zwykły cukier.

Ksylitol dla kota to kwestia dość słabo zbadana. Nie ulega jednak wątpliwości, że ta substancja nie ma na zwierzęta dobroczynnego wpływu i lepiej nie ryzykować podawania kotom pokarmów, które ją zawierają.

Autor: Julia Dzierżak
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments