„Dmuchamy na zimne”. W poznańskim zoo urodziły się manule!


W poznańskim zoo urodziły się manule. Słodkie? Niech was nie zmylą te urocze pyszczki! Manule to niezwykle rzadkie, trudne do odchowania dzikie koty.

W poniedziałek – 11 maja – poznańskie zoo postanowiło uchylić rąbka tajemnicy i podzielić się wspaniałą wiadomością. Pracownicy ogrodu zoologicznego na swoim Facebooku opublikowali post, w którym poprosili o trzymanie kciuków za nowych podopiecznych. O kogo chodzi? W poznańskim zoo urodziły się rzadko spotykane, piękne i niestety też bardzo podatne na choroby manule.

Manule w poznańskim zoo!

Manule to niezwykłe i drapieżne koty, które zamieszkują azjatyckie góry i stepy. Żyją w odizolowaniu, co z kolei – jak twierdzą naukowcy – przyczyniło się do słabo rozwiniętego układu odpornościowego u tych zwierząt. Manule mogą poszczycić się długą i gęstą sierścią, która idealnie wtapia się w skalne otoczenie. Są one nie tylko podatne na choroby, ale też zagrożone wyginięciem – padają ofiarą kłusowników. Dlatego tym bardziej cieszy wiadomość, że w poznańskim zoo przyszło na świat aż sześć maluchów!

Manule. Zagrożone wyginięciem, tajemnicze i bardzo podatne na choroby. W warunkach niewoli niezwykle rzadko udaje się utrzymać kocięta przy życiu. Wiele miotów odchodzi. Dlatego dmuchamy na zimne i póki nasze maluchy nie staną się dorosłymi kotami, nie będziemy się chwalić, że je mamy. Tylko dzisiaj, w ogromnej tajemnicy i z duszą na ramieniu dzielimy się tą informacją, bo Wasze trzymane kciuki i dobre życzenia już wiele razy uczyniły cuda – czytamy na Facebooku Zoo Poznań Official Site.

Manule. Zagrożone wyginięciem, tajemnicze i bardzo podatne na choroby. W warunkach niewoli niezwykle rzadko udaje się…

Opublikowany przez Zoo Poznań Official Site Poniedziałek, 11 maja 2020

Wrocławskie zoo odchowało pięć manuli

W zeszłym roku wrocławskie zoo również powitało na świecie miot manuli. Odchowano tam pięć takich kotów. Jak podkreśla polski biolog Radosław Ratajszczak, „hodowla manuli jest bardzo trudna, wymaga odpowiedniego żywienia i warunków. Najgorsze są pierwsze cztery tygodnie”.

Niech was nie zmylą urocze pyszczki tych maluchów. Manule to dzikie koty, które nawet wychowane w towarzystwie człowieka, wciąż pozostają… dzikie. Oswojenie ich jest niemożliwe. Zgodnie z prośbą poznańskiego zoo trzymamy mocno kciuki za odchowanie manuli i też was do tego zachęcamy!

źródła: www.facebook.com/Zoo-Poznań-Official-Site-1475315479348773, gazetawroclawska.pl

Autor: Magdalena Olesińska
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments