Czy jesteś zaklinaczem kotów? Tylko nieliczni potrafią odczytać kocią mimikę

fot. Shutterstock

Okazuje się, że mimika kotów dla wielu z nas wciąż jest trudna do zinterpretowania. Są jednak wśród nas prawdziwi zaklinacze mruczków.

Chociaż mruczki mają szerzę wielbicieli, to dla wielu osób mimika kotów wciąż pozostaje tajemnicą. Naukowcy odkryli, że tak naprawdę jedynie garstka ludzi potrafi odczytywać emocje wypisane na kocich pyszczkach. Można powiedzieć, że osoby te należą do tzw. zaklinaczy kotów 😉 Według najnowszych odkryć badaczy ta umiejętność ma niewiele wspólnego z byciem kocim opiekunem, ale nic straconego, ponieważ… można się jej nauczyć.

Mimika kotów pod obserwacją badaczy

Kanadyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Guelph przeprowadzili badanie, w którym wzięło udział 6329 ochotników z 85 krajów. Uczestnicy mieli za zadanie obejrzeć – starannie przygotowane wcześniej przez badaczy – krótkie filmiki, a następnie wypełnić kwestionariusz zawierający pytania dotyczące nastroju mruczków.

Ochotnicy obejrzeli 40 filmików, na których uchwycone zostały subtelne znaki zdradzające emocje kotów – pozytywne bądź negatywne. Fragmenty nagrań były wyrwane z kontekstu. Celowo wyeliminowano filmiki, na których mimika mruczków była zbyt oczywista ze względu na ułożenie uszu czy obnażone kły.

Większość uczestników badania miała problem z prawidłową interpretacją kociego nastroju. Ich wyniki były średnie – uzyskiwali oni przeważnie w przybliżeniu 12 punktów na 20.

Zaklinacze kotów

Skoro wyniki badania nie są takie satysfakcjonujące, to skąd przekonanie wśród naukowców, że koty w ogóle mają ekspresję? Okazuje się, że 13% uczestników – w przeciwieństwie do pozostałych – uzyskało w teście dobre rezultaty. Uzyskiwali oni przeważnie 15 punktów, a nawet i więcej. Byli w stanie dostrzec na kocim pyszczku subtelne zmiany świadczące o nastroju zwierzęcia. Co ciekawe, wśród tych osób znajdowały się przeważnie kobiety oraz weterynarze. Grupa ta została przez badaczy nazwana „zaklinaczami kotów”.

Koty mają swoją mimikę i poprzez nią przekazują nam ważne informacje o swoim dobrostanie. Jest coś w tym, że ludzie, którzy mają doświadczenie ze zwierzętami, potrafią to zauważyć. Być może zostali oni weterynarzami właśnie dlatego, że lepiej je rozumieją. Co więcej, świadczy to o tym, że można się tego nauczyć – powiedziała dr Georgia Mason.

Badacze doszli też do wniosku, że ludzie mają mniejszy problem z odczytywaniem u kotów pozytywnych emocji, niż negatywnych.

źródło: nationalgeographic.com

Autor: Magdalena Olesińska
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments