09.09.2011
Problem zagrożonych wyginięciem rysi nie leży w genach
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Winą za malejącą liczebność populacji rysia iberyjskiego nie należy obarczać małej różnorodności genetycznej. Była ona bowiem charakterystyczna dla tego gatunku już tysiące lat wstecz - informują naukowcy.
fot. Shutterstock
Winą za malejącą liczebność populacji rysia iberyjskiego nie należy obarczać małej różnorodności genetycznej. Była ona bowiem charakterystyczna dla tego gatunku już tysiące lat wstecz – informują naukowcy, których badania opublikowano w piśmie „Molecular Ecology”.
Ryś iberyjski to dziś jeden z najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunków kotów. Zniszczenie siedlisk, kłusownictwo i choroby dziesiątkujące króliki, stanowiące główne pożywienie rysi, spowodowały, że na Półwyspie Iberyjskim żyje obecnie jedynie około 250 osobników (w latach 60. było ich około 3 tys.). Ich skupiska można spotkać na dwóch izolowanych obszarach na południu Hiszpanii.
Zdaniem części ekspertów, brak różnorodności genetycznej, który utrudnia kojarzenie krewniacze i obniża zdolności adaptacyjne, stawia przetrwanie gatunku pod dużym znakiem zapytania.
Najnowsze badania mitochondrialnego DNA pobranego ze skamielin wykazują jednak, że różnorodność genetyczna rysi była bardzo niska już ponad 50 tys. lat temu przy prawdopodobnie stosunkowo niewielkich rozmiarach populacji. Mimo wszystko gatunek wciąż istnieje.
„O ile mi wiadomo, jest to pierwszy gatunek, u którego tak niska zmienność genetyczna występuje przez tak długi okres. Zazwyczaj różnorodność genetyczna żyjących dziś zwierząt była o wiele wyższa tysiące lat temu ” – mówi autor badań prof. Mark Thomas z University College London, który kierował zespołem naukowców z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Szwecji.
Dlaczego rysiom udało się to, co nie udało się innym gatunkom – nie wiadomo. Jednak, jeżeli ryś iberyjski zniknie, nie będzie to wina genów, lecz braku woli ocalenia go – podkreślają naukowcy.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
22.05.2025
22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt. Dlaczego to ważna data?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt – święto ważne nie tylko dla aktywistów i organizacji prozwierzęcych, ale również dla każdej osoby, która traktuje zwierzaki z szacunkiem i troską. To idealna okazja do refleksji nad tym, jak chronimy naszych braci mniejszych i co jeszcze możemy zrobić, by zapewnić im życie wolne od cierpienia.
undefined
20.05.2025
„Narcomichi” – kot przemytnik złapany w Kostaryce
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć trudno w to uwierzyć, koty coraz częściej stają się niechlubnymi bohaterami przestępczych procederów. W Kostaryce po raz kolejny schwytano kota, który służył jako… żywy kurier narkotykowy. Nagranie z ujęcia kota obiegło świat.
undefined
14.05.2025
Nie tylko karmą żyje kot. Fundacja Psi Los rozpoczęła akcję „Bezpieczny Zwierzak”
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Bezdomne koty zmagają się z chorobami, pasożytami i zaginięciami. Dlatego Fundacja Psi Los rozpoczęła akcję „Bezpieczny Zwierzak”, w której każdy może pomóc za symboliczne 10 zł.
undefined