Zdrowe przysmaki dla kota – te przekąski nie tuczą!


Kocie przekąski to dobry pomysł na uzupełnienie codziennej diety. Pod warunkiem, że nie będą kaloryczne.

Metabolizm i budowa kociego przewodu pokarmowego są dostosowane do częstego pobierania pokarmu. Ale uwaga: w małych porcjach! Karmiąc mruczka raz czy dwa razy dziennie sporymi porcjami sprawiamy, że będzie jednocześnie przejedzony i głodny. Zmniejsz kocie porcje na rzecz częstszych posiłków. A pomiędzy nimi częstuj pupila smaczkami, lecz nie takimi, które są kalorycznymi bombami. Oto fit przysmaki dla kota!

Czy przekąski są kotu w ogóle potrzebne?

  • Coś na głód

Koci żołądek nie magazynuje posiłków. Trawi wszystko od razu. W związku z tym kot w krótkim czasie od posiłku może zacząć odczuwać głód. Nie ma zatem sensu karmienie go „na zapas”.

Jeśli nie masz możliwości, aby karmić kota odpowiednio często, możesz zostawiać mu „ukryte przysmaki”. Odnajdywanie ich sprawi kotu podwójną radość. Nie dość, że odnaleziony kąsek uzna za sukces łowiecki, gdyż będzie musiał się nieco nagłowić, aby go odnaleźć, to dodatkowo wypełni on pewnie odrobinę już pusty brzuszek.

przysmaki dla kota
fot. Shutterstock
  • Coś dla zdrowia

Zdrowe przysmaki mogą uzupełniać kocie zapotrzebowanie na witaminy i aminokwasy. Wielu potrzebnych kotu składników ten nie jest w stanie samodzielnie „wyprodukować”. Dlatego należy dostarczać je wraz z dietą.

  • Coś dla rozwoju

Przekąski dla kota są znakomitym motywatorem do zabawy i wykonywania sztuczek. A zabawa z kotem to bardzo ważny element życia z tym zwierzęciem. Pozwala utrzymać go w dobrym zdrowiu fizycznym oraz psychicznym. Nagrody w postaci smaczków pomagają także pozytywnie uwarunkowywać kota – nagradzając za pożądane zachowania, wpływamy na wzmacnianie jego dobrych nawyków.

  • Coś dla wzmocnienia przyjaźni

Nie oszukujmy się – koty lubią nas między innymi dlatego, że je karmimy. Wykorzystajmy to do budowania kocio-ludzkiej więzi. Częstowanie smakołykami to także bardzo dobre narzędzie do nawiązywania i pogłębiania relacji między zwierzęciem i opiekunem.

Domowe przysmaki dla kota

Sklepowe półki uginają się od kocich smaczków. Jednak gdy poczytasz ich etykiety, zauważysz, że w składzie większości brakuje składników potrzebnych kotu. Nie ma w nich witamin, a jedynie puste kalorie, które mogą kotu niestety zasmakować. Dlatego weź sprawy w swoje ręce i przetestuj nasze zdrowe propozycje.

przysmaki dla kota
fot. Shutterstock
  • Żurawina

Jej owoce są bogate w błonnik, witaminy i minerały. Działanie żurawiny utrudnia zasiedlanie pęcherza moczowego przez bakterie wywołujące przewlekłe zakażenia dróg moczowych. A jak wiemy, koty są w wysokim stopniu narażone na problemy związane z układem moczowym. Żurawina dodatkowo opóźnia proces starzenia organizmu, zapewnia lśniącą sierść i zdrową skórę, wspomaga system immunologiczny. Taka przekąska to samo zdrowie!

  • Algi morskie

Glony to bogate źródło białka. Dostarczają witamin i mikroelementów, w tym wapnia, magnezu i żelaza. Działanie glonów zwiększa odporność, chroni przed rakiem i reguluje poziom cukru. Algi można dodawać do kociej karmy w postaci proszku lub kapsułek albo w formie płatków jako przysmaki dla kota. Nie wszystkie mruczki oszaleją na ich punkcie, ale niektóre z pewnością nie oprą się kuszącemu rybnemu zapachowi.

  • Oliwki

Podobnie jak z algami może być z oliwkami. Koty dzielą się na te, które za nimi szaleją oraz na te, które omijają je szerokim łukiem. Jeśli twój mruczek należy do tej pierwszej grupy – wspaniale! Wykorzystaj to! Oliwna kuleczka u większości kociaków wywołuje niepohamowany atak radości, więc to świetny motywator do zabawy oraz ćwiczeń.

  • Owoce

Choć te nie powinny stanowić znacznej części kociej diety, to niektóre mogą służyć jako smaczne i zdrowe przysmaki dla kota. Jakie owoce można dawać mruczkowi? Banany, brzoskwinie, śliwki, morele, wiśnie, czereśnie, nektarynki, mirabelki, melony. Tymi wszystkimi darami natury możesz częstować kota między posiłkami. Ale UWAGA: bez pestek, bez skórki i nie z puszki!

  • Mięsne kąski

Żaden kot nie pogardzi kawałkiem świeżego mięsa. Warto to wykorzystać, by przemycić w nim trochę witamin pochodzących z warzyw. Np. w kuleczkę mięsa mielonego lub w ugotowane mięsko z kurczaka włóż listek pietruszki, mięty, koperku, melisy czy bazylii. Każde z tych ziół ma pozytywny wpływ na zdrowie kota. Pamiętaj, aby mięso było wysokiej jakości!

Przysmaki dla kota to świetny pomysł pod warunkiem, że nie będą kaloryczne. Pamiętaj także, że smaczne kąski powinny uzupełniać prawidłowo zbilansowaną dietę zwierzęcia, a nie zastępować pełnowartościowy posiłek. Nie dawaj ich kotom bez powodu – używaj ich do celów szkoleniowych, motywujących, podczas stresujących chwil. Jedzenie to naprawdę świetne narzędzie do modyfikowania kociego zachowania. Wykorzystuj smaczki rozsądnie!

Autor: Nikoletta Parchimowicz
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments