Quiz o kotach – czy rozpoznasz, co to za rasa? Rozwiązanie.

fot. Shutterstock

Oto rozwiązanie quizu o kotach. Czy jesteś kociarzem dobrze zorientowanym w rasach? Sprawdź, jak ci poszło.

Ciekaw jak ci poszedł nasz quiz o kotach? My też! Poniżej wyniki. Koniecznie pochwal się jak poszło!

1. Sfinks

Nasz quiz o kotach rozpoczęliśmy fragmentem zdjęcia przedstawiającego skórę sfinksa. Kanadyjska odmiana tej rasy jest pierwowzorem dla wszystkich ras krótkowłosych. No właśnie – krótkowłosych, a nie bezwłosych, bo sfinks nie jest tak do końca łysy. Jego skóra pokryta jest aksamitnym meszkiem, który w dotyku przypomina zamsz. Ten kot oprócz pięknego wyglądu, ma też niezwykle ujmujący charakter. Bardzo przywiązują się do swojego opiekuna i uwielbia pieszczoty.

kot syjamski
fot. Shutterstock

2. Kot bengalski

Celem hodowli tego kota było stworzenie kota domowego, który w jak największym stopniu będzie przypominał lamparta. I chyba się to udało, bo tak jak dzikie koty, bengale są niezależne i odważne, lubią polować i przebywać na powietrzu. Dość długo zajmuje im zaprzyjaźnienie się z człowiekiem, ale gdy to już nastąpi –  więź jest bardzo silna. A więc świetnie sprawdzają się jako pupile, bo lubią towarzystwo swoich ludzkich przyjaciół. Ich wyjątkową cechą jest stosunek do wody. Bengale w wodzie czują się jak ryby.

koty bengalskie
fot. Shutterstock

3. Devon rex

To rodowity Anglik. Jego trójkątne uszy mają baśniowy kształt. Są nieproporcjonalnie duże w stosunku do małego noska, ale nadają kotu wyjątkowo figlarny wygląd. Devon charakteryzuje się także miękką falistą, a nawet kręconą sierścią. Najważniejszą zaletą tej rasy jest ich zdrowie. Rzadko cierpią na choroby genetyczne i przy dobrej opiece potrafią dożyć nawet 20 lat! To typowy kotopies. Świetnie wychodzi mu chodzenie na smyczy, aport i machanie ogonem.

Devon Rex
fot. Shutterstock

4. Kot perski długowłosy

Pers to najstarsza i najpopularniejsza rasa na świecie. Jest znany ze swojej pięknej długiej sierści. On same też wie, że to jego największy atut, ponieważ z wyjątkowym zaangażowaniem dba o swój skarb i pozwala na pielęgnację swojemu opiekunowi. To raczej typ kanapowca. Lubi domowe zacisze. Bardzo charakterystyczny jest też dla niego płaski pysk. Niestety z tego powodu może cierpieć na pewne schorzenia, takie jak: wady zgryzu, nadmierne łzawienie oczu, problemy z oddychaniem z powodu skrócenia nosa oraz dziedziczne postępujące zwyrodnienie siatkówki.

kot perski
fot. Shutterstock

5. Kot syjamski

To bardzo charakterystyczna rasa ze względu na wygląd oraz zachowanie. Syjamy są bardzo wymagające, ale za opiekę potrafią odwdzięczyć się swojemu człowiekowi bezgranicznym oddaniem. O uwagę, należącą im się oczywiście z samej racji urodzenia, potrafią się głośno upominać. Są bardzo mądre, a swej mądrości nie wahają się używać. Wyróżnia je umaszczenie typu „point”, czyli tak zwana maska. Ciemniejsze obszary na pyszczku, uszach, łapach i ogonie. Charakterystyczne ubarwienie i migdałowe oczy o niespotykanym, niebieskim kolorze sprawiają, że kota syjamskiego nie sposób pomylić z żadnym innym.

kot syjamski
fot. Shutterstock

6. Kot norweski leśny

To dopiero siłacz rodem ze Skandynawii. Dzięki gęstej sierści radzi sobie z zimnem. Wzorcowy kot norweski to duże i silne zwierze, bardzo zwinne, łowne i skoczne. Choć sprawia wrażenie długowłosego, to jest to kot półdługowłosy. Na spodnich częściach łapek norwegi mają charakterystyczne dłuższe futerko – tak zwane fycelki. W tych kotach zachował się silny dziki instynkt myśliwski. Potrafią jednak dostosować się do życia domowego. Bywają nieufne i zdystansowane. W przypadku pieszczot pozwalają swojemu opiekunowi tylko na tyle, na ile same mają ochotę. Wysoka inteligencja sprawia, że mają swój charakterek. Mimo to potrafią przywiązać się do człowieka i nawiązać z nim piękną więź.

norweski kot leśny
fot. Shutterstock

7. Szkocki zwisłouchy fold

To krzyżówka kotów z charakterystycznym zwisłym uchem z kotem brytyjskim krótkowłosym. Są bardzo przymilne, skore do zabawy, lubiące towarzystwo dzieci i innych zwierząt. Kształt uszu nie wpływa negatywnie na słyszenie. To bardzo zdrowa rasa. Kocięta rodzą się z prostymi uszami. Tylko u połowy załamują się one po kilku tygodniach. Te kłapouchy są niezwykle zabawne. Jedzą przednimi łapkami i siadają na tylnych niczym pieski preriowe, by nasłuchiwać różnych dźwięków.

kot szkocki zwisłouchy
fot. Shutterstock

8. Kot brytyjski

Jego korzeni należy upatrywać się już w starożytnym Egipcie. Prawie wyginął podczas II wojny światowej, jednak hodowcom udało się odratować rasę. Ma bardzo gęste futro i rozróżnia się aż około 150 form jego barw. Brytyjczyki są łagodne, towarzyskie i przyjazne. Uwielbiają spokój domowego ogniska, co nie znaczy, że nie mają w sobie dzikości. Potrafią świetnie polować i wynika to z ich historycznych obowiązków. Początkowo były wykorzystywane do ochrony zapasów przed gryzoniami. Mają świetny kontakt z człowiekiem. Ich piękna sierść nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Wystarczy czesać ją raz w tygodniu. Uwaga – kota brytyjskiego cechuje łakomstwo. Trzeba uważać, by za szybko nie stał się grubaskiem.

kot brytyjski
fot. Shutterstock

9. Maine coon

A oto nasi Jankesi. Te koty, pochodzące z Ameryki Północnej, cieszą się popularnością na całym świecie. Wzorzec rasy to kot o silnej budowie ciała, duży i ciężki – ale zwinny, z charakterystycznymi rysimi pędzelkami na uszach i niezwykle długim ogonem. Ich ubarwienie może być bardzo zróżnicowane. Tak samo, jak i kolor oczu. O jego wspaniałe futro trzeba jednak systematycznie dbać. Są bardzo aktywne i ciekawskie. Lubią przebywać na dworze, gdzie swobodnie mogą psocić. To wesołe koty, które uwielbiają ludzi. Kochają też pieszczoty i znoszą je ze stoickim spokojem. Zdarza im się świergotać, niczym ptaki.

portret domowego maine coona
fot. Shutterstock

10. Tygrys

Quiz o kotach musiał zapytać was o jakiegoś dzikiego kota. Tygrys to największy przedstawiciel kotowatych. To także jeden z największych drapieżników grasujących na lądzie. Badania wykazały, że w tym przepięknym dzikim kocie jest aż 96 procent genów identycznych z kotem domowym. Niestety te majestatyczne zwierzęta zagrożone są wyginięciem. Przyczyną tej tragicznej sytuacji jest ich przepiękne futro, dla którego do dziś nielegalnie się je zabija.

portret tygrysa
fot. Shutterstock

Quiz o kotach

I jak poszedł wam nasz quiz o kotach? Czy jesteś znawcą ras? Podziel się z nami swoim rezultatem.

Autor: Nikoletta Parchimowicz
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments