KOT TAJSKI (THAY, SYJAM STAREGO TYPU)

Kot tajski to odnowiona stara rasa - klasycznego kota syjamskiego.
Charakter rasy kot tajski
Kot tajski jest niezwykle inteligentny, o miłym usposobieniu, znacznie spokojniejszy od syjama. Dość głośny i gadatliwy. Znany z wielkiego przywiązania do właściciela, wymaga stałego kontaktu z rodziną, nie lubi być ignorowany.
Bardzo towarzyski i przyjacielski. Obcych trzyma na dystans, choć nie jest to regułą. Łatwo przyzwyczaja się do innych domowników, także zwierzęcych.
Wady i zalety rasy kot tajski
Wady
- bardzo aktywny, zalecany wysoki drapak
- wymaga codziennej uwagi ze strony opiekuna
- nie lubi samotności
- mocno wokalizuje
- dominujący charakter – dogada się z innymi kotami poda warunkiem, że to on będzie rządził
Zalety
- łatwo akceptuje inne koty i psy
- towarzyski, nie boi się obcych
- niewymagający w pielęgnacji
- długowieczny
- wesoły, lubi zabawy
- świetny towarzysz dzieci oraz osób spędzających dużo czasu w domu
Historia
Kot tajski pochodzi od kotów syjamskich. W latach 50-tych kot, który dziś określany jest jako tajski był kotem syjamskim. Z biegiem lat jednak wzorzec rasy kotów syjamskich się zmieniał. Koty tej rasy stawały się smuklejsze, o bardziej klinowatym kształcie czaszki i bliżej umieszczonych oczach. Na początku lat 90 postanowiono wskrzesić rasę kotów, posiadających cechy dawnego kota syjamskiego. Aby odróżnić go od rasy kotów syjamskich, nadano jej nazwę – kot tajski.
Kot tajski został uznany wstępnie przez FIFe w 2015 roku.

Wzorzec rasy kot tajski
Kot tajski – Thay – kot syjamski starego typu – Koty syjamskie i orientalne – IV kat. wg FIFe
kod EMS: THA
- Pochodzenie: Tajlandia
- Charakter: przyjazny, towarzyski, zabawowy, inteligentny, ciekawski
- Wielkość: średniej wielkości
- Waga: 3-5 kg
- Wygląd ogólny: pełen gracji, zgrabny, elegancki, dobrze umięśniony
- Głowa: średniej wielkości, kształt okrągły, w przeciwieństwie do rasy kotów syjamskich o głowach trójkątnych, klinowatych
- Nos: z profilu tworzy linię wypukłą
- Uszy: średniej wielkości, szerokie u nasady, zaokrąglone na końcach
- Oczy: w kolorze intensywnym niebieskim; jasny, bladoniebieski kolor oczu jest dla tej rasy wadą, wykluczającą kota z hodowli; oczy są rozstawione szerzej niż u kota syjamskiego
- Tułów: wydłużony, zgrabny, o ładnie zaznaczonej muskulaturze; sprawia eleganckie wrażenie
- Ogon: długi, zwężający się
- Szata: bardzo krótka, sprężysta, delikatna, jedwabista
- Maść: ciało w kolorze kremowym, beżowym o różnych oznaczeniach kolorystycznych, występujących na głowie uszach, kończynach i ogonie. Najpopularniejsze to Seal-point. Poza nimi występują również odmiany kolorystyczne takie jak: blue-point, red-point, chocolate-point czy lilac. Każdy z tych kolorów może występować w wersji prążkowanej (tzw. tabby)
- Aktywność: bardzo aktywny
- Długość życia: 15-20 lat
- Możliwość zakupu kociaka w Polsce: tak
Ciekawostki o rasie kot tajski
Koty tajskie pochodzące z poszczególnych rejonów świata mają subtelne różnice w wyglądzie. Osoba mająca duże obeznanie z kotami tajskimi jest w stanie określić, z którego rejonu świata pochodzi dany kot.
Przez wiele lat hodowcy starali się wyselekcjonować koty syjamskie starego typu z zakrzywionym ogonem. Było to związane z legendą i modą – syjam z zakrzywionym ogonem miał przynosić szczęście. Jak kot urodził się z prostym ogonem, to ogonek był łamany. Po latach okazało się, że dla uzyskania tego efektu rozmnażane były koty z wadą genetyczną. Obecnie nosiciele wadliwego genu są eliminowani z dalszej hodowli.
Wybarwienie kotów tajskich zmienia się w ciągu roku. W lecie staje się jaśniejsze, podczas gdy zimą ciemnieje. Małe kociaki rodzą się zawsze białe, a ich oznaczenia wybarwiają się stopniowo.