Serce dla Zwierząt – dla tych, co patrzą sercem


Tegorocznym zwycięzcą plebiscytu Serce dla Zwierząt została Fundacja Ja Pacze Sercem. Gratulujemy!

To był piękny dzień dla fundacji Ja Pacze Sercem! 13 czerwca, godzina 15.30, hotel Bellotto w Warszawie. O tej porze rozpoczęła się uroczysta, XIV gala wieńcząca plebiscyt „Serce dla Zwierząt”.

Laureat, Fundacja Ja Pacze Sercem, to było dla mnie zaskoczenie, ale myślę, że o to właśnie chodzi, by nagradzać nieoczywistości. Nam się wydaje, że liczą się zasięgi w internecie, sława, blichtr i że na takie osoby i fundacje trzeba zwracać uwagę. One wchodzą na rynek z większą pompą, bo mają środki na odpowiednie instrumenty. Dobrze więc, że zwracamy też uwagę na osoby i fundacje, za którymi nie idą wielkie pieniądze, ale wielkie serce – aktor Leszek Stanek.

Wydarzenie poprowadził świetnie zgrany duet: Paulina Smaszcz-Kurzajewska i redaktor naczelna portalu Psy.pl (organizatora plebiscytu) Paulina Król. Wydarzenie uświetnili swoją obecnością wspaniali goście – aktorzy, dziennikarze i działacze organizacji prozwierzęcych.

W tym roku oddano rekordową liczbę głosów – około 5 tysięcy. Nie mam wątpliwości, że wszyscy nasi nominowani wiedzą, że „serca są, aby kochały”, jak powiedział Leopold Staff – redaktor naczelna Psy.pl Paulina Król.

Pełna relacja z uroczystej Gali – KLIK

Kim jest nagrodzona fundacja?

Misja Fundacji Ja Pacze Sercem: Jesteśmy po to, aby uczyć i oswajać… ludzi. Aby nie bali się kotów niewidzących. Jesteśmy po to, aby szukać i znajdować… domy. Domy z kochającymi ludźmi, ciepłym posłaniem i pełną miską. Jesteśmy po to, aby pokazywać szczęśliwe koty… bo kot niewidzący nie jest kaleką, ale kotem, który tak samo cieszy się życiem, który tak samo kocha i tak samo potrzebuje TWOJEJ MIŁOŚCI.

Ich pełna nazwa:

„Ja Pacze Sercem”
Fundacja Pomocy Kotom Niewidomym

Początki „Ślepaczków” sięgają kilka lat wstecz. Grupka zaangażowana w pomoc kotom niewidzącym i niedowidzącym wyłoniła się niejako w sposób naturalny spośród prywatnych osób z całej Polski, zajmujących się aktywnie leczeniem i szukaniem nowych domów dla kotów potrzebujących. Osób, które pokochały w sposób szczególny koty wyjątkowe – patrzące nie oczami, lecz sercem. Koty niewidzące.

Przez 4 lata grupa ta we własnym zakresie walczyła o zdobywanie środków na pokrycie kosztów leczenia i utrzymania kotów, które zostały przez świat skreślone ze względu na swoją ułomność. Bo po co komuś kot niewidomy, niedowidzący lub z jednym okiem? Przecież to jest towar niepełnowartościowy, nieładny, kaleka, któremu lepiej ulżyć w cierpieniu i uśpić…

Powstała strona na Facebooku Ja Pacze Sercem, dokładnie w rocznicę śmierci Św. Franciszka z Asyżu, czyli 3 października. Chwilę później zaistniała też strona www. Po zaledwie 2 miesiącach funkcjonowania Ja Pacze Sercem strona zrzeszała prawie 1000 osób. Dziś ich fanpage liczy ponad 16 400 fanów.

Od niedawna mają status Fundacji. Mogą też zbierać 1% podatku. Są bardzo aktywni i skuteczni. Mają też świetne opinie wśród wolontariuszy innych fundacji. Dobrze się z nimi współpracuje. Niosą pomoc nie tylko kotom w Polsce, ale i za naszą wschodnią granicą – z Ukrainy. Uratowali już wiele kotów, których losy z racji kalectwa były niepewne. I uczą, cały czas uczą – że kot niedowidzący to taki sam kot jak każdy inny i w znanym sobie otoczeniu świetnie sobie radzi.

Oczywiście ma pewne wymagania, np. wskazane są dla niego domy niewychodzące. Na ich stronie można znaleźć przydatne porady, jak przygotować się do adopcji i życia z niewidomym kotem, na czym polega opieka weterynaryjna nad nim, czy można fizycznie coś zrobić, by jednak widziały (w niektórych przypadkach – tak), podane są także adresy gabinetów okulistycznych lecznic z całej Polski.

Sama fundacja to zaledwie garstka osób. Mogą pomagać na większą skalę dzięki wsparciu i zaangażowaniu ludzi dobrej woli z całej Polski.

I wciąż czekają na nowe. Nowe koty, nowych wolontariuszy, nowe domy, nowych okulistów zwierzęcych gotowych do współpracy, nowych darczyńców.

Powtarzają niezmordowanie: Nie bójcie się kotów niewidomych, one widzą więcej niż zwykłe koty!

Organizator plebiscytu

Partner główny

Partnerzy

                   

Patroni medialni

      

      

      

Autor: Joanna Nowakowska
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments