Eksperci od wypoczynku. 7 kultowych pozycji, w których śpią koty


Którą najczęściej przybiera twój mruczek?

Śpiący kot, to szczęśliwy kot – nasze mruczące czworonogi doskonale wiedzą, jak się skutecznie zrelaksować. Wprawdzie z reguły nie pogardzą drobną zabawą, np. w polowanie i od czasu do czasu miewają napady głupawki, ale wyjątkowo cenią sobie komfortowy wypoczynek. Koty śpią w najróżniejszych miejscach, przybierając najróżniejsze pozy – niektóre z nich są zabawne, inne zadziwiające (jak one to robią?). Ich gama jest bardzo szeroka, ale postanowiliśmy wyodrębnić te najbardziej charakterystyczne.

1. Ślimaczek

śpiący kot
fot. shutterstock

Pozycja określana też mianem kłębuszka – bez względu na terminologię, zawsze tak samo urocza. Zwinięty kot często śpi na własnym ogonie, zasłaniając część pyszczka łapką. Jeśli kłębek jest wyjątkowo ciasny, być może mruczkowi jest trochę chłodno. W tej pozycji kot przeważnie śpi tzw. „snem sprawiedliwego” – nierzadko na tyle głęboko, że można go przenieść, a on ledwo to zarejestruje.

2. Chlebek

W tej pozycji kot wygląda, jakby był pozbawiony łapek – w rzeczywistości trzyma je zwinięte pod tułowiem. Kot często „udaje” chlebek, gdy lokuje się w ciasnym pudełku lub kartonie, ale nie tylko. Raczej drzemie niż głęboko śpi – w razie potrzeby w każdej chwili może poderwać się na cztery łapy. Czasem też po prostu obserwuje otoczenie, z komiczną powagą śledząc poczynania domowników.

3. Sfinks

śpiący kot
fot. shutterstock

Jedna z kultowych pozycji, podkreślająca piękno kociego majestatu. Kot w pozycji sfinksa ma wyciągnięte przednie łapy i godnie uniesioną głowę. Nie ma wątpliwości, kto jest prawdziwym władcą w tym domu! Kot leżący niczym sfinks może drzemać, ale zachowuje czujność i z pewnością nie przegapi żadnego istotnego wydarzenia.

4. Foka

I do not own a #seal. ? ? ? #mimi #咪咪 #みみ #cat #catseal #sgcats #mainecoon #purr #mixbreed #crossbreed #igmainecoon #kitty #catlover #meow #nyan #neko #sgpets #catdiary #猫 #猫咪 #ネコ #ねこ #ねこ部 #catlady #feline #catstagram #catsofinstagram #cats_of_instagram

A post shared by miwitch (@miwitch) on

Pozycja przybierana przeważnie na podłodze – kot leży częściowo na brzuchu z głową opartą o podwinięte przednie łapy, jednak tułów i tylne łapy są skręcone. Wyciągnięte nóżki imitują foczy ogon, stąd zabawne skojarzenie. Moja własna kotka najczęściej poleguje w ten sposób latem, chłodząc się na kafelkach lub panelach.

5. Puma

śpiący kot
fot. shutterstock

Skojarzenie z logo popularnej marki jest w tym wypadku oczywiste – kot leży na boku, ze swobodnie ułożonymi łapkami i wyciągniętym ogonem. Przybranie takiej pozycji świadczy o poczuciu bezpieczeństwa, choć może nie do końca słusznie – gdy śpiący kot bezceremonialnie „robi pumę” na środku pokoju, trzeba uważać, by się o niego nie potknąć.

6. Świderek

Pozycja niemal akrobatyczna – kocie ciało jest tak poskręcane, że z ludzkiego punktu widzenia po prostu trudno uwierzyć, że można w ten sposób spać. Otóż można i to jak! Pozycja świderka rzadko jest wyjściowa – najczęściej pojawia się przy bardziej zaawansowanym lenistwie.

7. Podwoziem do góry

śpiący kot
fot. shutterstock

Szczyt relaksu i zarazem pokaz zaufania – kot, który śpi na grzbiecie i eksponuje brzuszek, jest całkowicie bezbronny. Jeśli twój mruczek przybiera taką pozycję, oznacza to, że czuję się całkowicie bezpieczny w twoim towarzystwie – wie, że nic mu nie grozi i w związku z tym może z rozkoszą zażywać wypoczynku.

Śpiący kot niejedno ma oblicze!

Foka, ślimak czy może puma? W jakiej pozycji najchętniej wypoczywają wasze koty? A może którejś z nich brakuje na naszej liście? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

Autor: Agata Kufel
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments